Zeeland PZCIr Zeeuws-Vlaanderen als Cazastrook ZEEUWS-VLAANDEREN 18 en 19 20 BETROKKEN KUNST Friezen in de rol van Israëlische Joden, Zeeuws-Vlamingen als Palestijnen Band- en dj-wedstrijd jonge muzikanten Trapveldje Martinus Eykestraat komt er Eerste steen nieuw kantoor Rabobank 'Sluiproute afsluiten voor vrachtverkeer' deÖRVKKERY Donderdag 18 februari 2010 Keihard onderuit op gladde winkelstraten Pannenkoeken eten voor het goede doel Tip? zeeuws-vlaanderen@pzc.nl MSESSSSESBHBN door Harmen van der Werf TERNEUZEN - Vertaal het Palestijns- Israëlische conflict naar Nederland en je schrikt je kapot. Student gra fisch ontwerpen Ruiter Janssen deed dit voor zijn afstudeerproject aan de Willem de Kooning Acade mie in Rotterdam. Zeeuws-Vlaan- deren is opeens oorlogsgebied a la de Gazastrook, omringd door vij andige troepen, van België afge scheiden door een muur en met maar liefst anderhalf miljoen inwo ners. lanssen liet zich tot het 'betrokken kunstobject' inspireren door jour nalist Joris Luyendijk die jarenlang verslaggever was in het Midden- Oosten. Luyendijk schreef in 2006 na terugkeer in Nederland de best seller Het zijn net mensen waarin hij een verfrissende kijk geeft op het leven in Midden-Oosten. Om duidelijk te maken hoe Palestijnen er moeten leven, trekt hij een ver gelijking met Nederland. Geëmigreerde Friezen worden in de Verenigde Staten vervolgd zoals Joden in de Tweede Wereldoorlog. Ze krijgen na de 'oorlog' de kans terug te keren naar Friesland, naar Frisia. Ze doen dat massaal, maar komen al snel in conflict met de er al wonende mensen (Nederlan ders). De Friezen weten hen terug te dringen tot enkele gebieden in Brabant, Limburg en een Zeeuws eiland. lanssen las het boek van Luyen dijk. De vertaalslag naar Neder land trof hem. Hij moest daar iets mee en maakte er zijn afstudeer project van. „Ik heb de situatie zo als Luyendijk die beschrijft, weer gegeven vanuit Nederlands, ofte wel Palestijns, perspectief Ik reali seer me dat vanuit Fries oftewel Is raëlisch perspectief de situatie er heel anders zou uitzien." Zeeuws-Vlaanderen was 'de ideale streek' volgens lanssen om als Ga zastrook af te beelden. „Ook de Ga zastrook wordt omsloten door wa ter en vreemd gebied." Helemaal één op één klopt de vergelijking niet. Zeeuws-Vlaanderen, door lanssen omgedoopt tot Terneuzen- strook, is twee keer zo groot als de Gazastrook. „Dat bewijst des te meer hoe speciaal de situatie in de Gazastrook is", reageert Janssen. Dat is zeker het geval als je het aan tal inwoners van Zeeuws-Vlaande- Groei Frisia Frisia Nederlandse gebieden Afscheiding Frisia 200.000 Vluchtelingen Terneuzenstrook Landsgrenzen, water en luchtruim onder controle van Fris/o. Verboden gebied Viszone Plan VN voor de verdeling van land. Met een burgeroorlog als gevolg. 750.000 vluchtelingen Grenzen die zijn ontstaan na de Zesdaagse Oorlog tussen Frisia en zijn buurlanden 350.000 vluchtelingen ren en de Gazastrook naast elkaar zet. Zeeuws-Vlaanderen telt er ruim 107.000, de Gazastrook ander half miljoen; oftewel 147 tegen ruim 4100 per vierkante meter. Bij lanssen is Zeeuws-Vlaanderen in eens 'krimpregio' af „Maar ik denk dat Zeeuws-Vlamingen het niet leuk zouden vinden in één grote stad te wonen." Janssen wil met zijn project aanzet ten tot nadenken. Hij krijgt reac ties uit heel Nederland. „Iedereen voelt zich aangesproken." Zie ook: www.ruiterjanssen.nl Huidige situatie met muur 420.000 Friezen woonachtig in nederzettingen op de Zuidelijke Maasoever. Gemiddeld komen er elk jaar 100.000 nieuwe vluchtelingen bij. TOTAAL 4.6 miljoen Nederlandse vluchtelingen Scheidingsmuur NOORDZEE FRISIA Totale oppervlakte: 360 km2 Inwoneraantal: 1.5 miljoen Dichtheid: 4118 per km2 BELGIE WISSENKERKE De jongerenraad Noord-Beveland houdt in april of mei een talenten jacht voor jonge, Zeeuwse muzi kanten van 12 tot 25 jaar uit heel Zeeland. Aanmelden kan tot 1 maart via info jrnb.nl onder ver melding van naam, e-mail, woon plaats en leeftijd van ieder bandlid. De winnaar mag spelen op het Pee rockfestival in Colijnsplaat en het MolenMuziekfestival in Kortgene. TERNEUZEN Het trapveldje aan de Martinus Ey kestraat in de Terneuzense binnen stad komt er. Er wordt een bouw vergunning aangevraagd voor de ballenvangers. Daarna worden de doeltjes en ballenvangers besteld en het terrein geschikt gemaakt voor de inrichting van het trapveld je. De bedoeling is om het trapveld je nog voor de zomervakantie voet- balklaar te hebben. OOSTBURG Directeur Peter Essenberg van Ra bobank West-Zeeuws-Vlaanderen legt morgen op 'symbolische wij ze' de eerste steen voor het nieuwe bankkantoor aan de Oostburgse Nieuwstraat. De Rabobank wil, on danks een tendens van inkrim ping, van dichtbij betrokken blij ven de klanten. Een 'full-service kantoor' in de hoofdkern van Sluis hoort daarbij. AXEL De route Kerkdreef, Nassaustraat en Kinderdijk in Axel moet wor den afgesloten voor yrachtauto's. Daarvoor pleit PvdA'er Rien de Regt. Vrachtverkeer richting Trac- taatweg regelmatig gebruik van de ze route, die daarvoor volgens het raadslid niet geschikt is. Ook gaan er veel schoolgaande kinderen langs. „Bovendien tast dit vracht verkeer het woongenot aan." Markt 51 Middelburg T0118886886 zaterdag 20 febr. 15.00-16.30 uur Matthew de Zoete Peter Katz singer-songwriters uit Canada boeken bestellen? www.drukkerijmiddelburg.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 63