Biologisch eten is goed voor het milieu uit 113 Hoeveel omfietswijnen heeft Broeder Ludovicus? Nieuwe binnen Vingino, Rags, O'Neill, Vans Outfitters Nation, Quiksiiver, Protest, G-sus. St. Jacobsstraat 17, Vlissingen, webshop skids.nl donderdag 18 februari 2010 Kastanjemeel past prima in een glutenvrij dieet. Broeder Korte Delft 2 Middelburg amandelmeel passen in een gluten vrij dieet. Wie geen cacao ver draagt, kan producten met carob kopen en voor mensen met een zuivelallergie is er een assortiment producten op rijst-, amandel- en sojabasis. Liefhebbers van de Ja panse keuken vinden in het hoek je met macrobiotische producten onder meer verschillende soorten zeewier, verse wasabi (Japanse mierikswortel) en wasabi in poe- dervorm, bamboematjes en wrijf- kommen. Ook de Indische keuken is aanwezig, in de vorm van verse boemboes (kruidenmengsels), zo als je die elders eveneens kunt kopen, maar dan zonder de chemische smaakversterker ve-tsin, die door sommige men sen slecht verdragen wordt. Tussen de zakken met droogwaren vindt de liefhebber van de oosterse keuken katjan idjoe, aduki- bonen en allerlei soorten linzen. Het belangrijkste ken merk van de natuurvoe- ding is dat zoveel mogelijk gewerkt wordt met biolo gisch geteelde grondstof fen. Chemische kleur-, geur- of smaakstoffen zijn in elk geval taboe. De huidverzorgingsproduc ten zijn in het algemeen dierproefvrij. Vlees, melk- producten en eieren komen van bedrijven waar biologisch geboerd wordt. Dat wil zeggen dat de koeien niet preventief antibiotica toegediend krijgen en dat hun voer afkomstig is van land waarop geen chemische bestrijdingsmidde len of kunstmeststoffen worden door Ondine van der Vleuten De Tuin van Broeder Ludovicus is in Mid delburg en omstre ken een begrip. Eige naresse Marjanne Haars was er al bij toen de zaak in september 1977 zijn deuren open de, toen nog in de Lange Noord straat. Het was de eerste in zijn soort in Zeeland. Natuurvoedingswinkels moeten het hebben van een publiek dat waarde hecht aan hoogwaardig voedsel. En dat mag dan ook best iets meer kosten. „Ik merk dat de drempel voor veel mensen toch hoog is", zegt Haars. „Misschien toch omdat ze veel niet herkennen. Dat begint al als ze in de etalage kijken. In principe is hier alles te koop wat in een re guliere supermarkt ook te vinden is. Alleen zijn de schoonmaakarti kelen onschadelijk voor het mi lieu, de wijnen van biologische teelt en het vlees komt niet uit de bio-industrie. Ook is het assorti ment vleesvervangers uitgebreider. De broden zijn steviger en de melkproducten hebben een volle, ouderwetse smaak. Wij hebben klanten die speciaal voor die 'smaak van vroeger' naar de win kel komen." Opvallend is het aanbod voor men sen met een allergie. Voor een glu tenvrij dieet is een hele wand met producten ingericht. „Er is zelfs glutenvrij bier en het allernieuw ste is glutenvrij afbakbrood", ver telt Marjanne. Kastanjemeel en Wtr 'V 1 Marjanne Haars bij de groentenhoek: alles van biologische teelt, uiteraard. foto's Ruben Oreel gebruikt om het brood kunstmatig donker te kleuren. Tegenwoordig worden biologische groenten ook in supermarkten aan geboden, en elke zichzelf respecte rende supermarkt heeft wel een schap met surrogaatkoffie, rijstkoe- ken, bietensap en andere produc ten die vroeger alleen in de natuur voedingswinkel te krijgen waren. Concurrentie? Marjanne Haars lacht. „Biologisch eten doe je niet alleen voor je eigen gezondheid, maar ook uit de overtuiging dat het beter is voor het milieu. Hoe meer mensen het eten, hoe beter." gebruikt. Ook de groenten zijn van biologische teelt. Vegetariërs kunnen er kaas kopen die gemaakt is met plantaardig stremsel, in plaats van - zoals gebruike lijk - met stremsel uit de leb maag van een kalf. Het brood bestaat uit de basisin grediënten water, tarwe (of andere granen) en gist (of zuurdesem), zonder toege voegde broodverbeteraars en con serveermiddelen die gangbaar brood soepel en houdbaar maken. Ook wordt geen gebrande mout Omfietswijnen, heten ze, wijnen die het waard zijn om voor om te fietsen. Vinoloog Nicolas Klei bedacht de term voor wijnen met de beste prijs/kwaliteitverhouding. De Tuin van Broeder Ludovicus heeft diverse biologische omfietswijnen in zijn assortiment. Hoeveel? Wie het antwoord denkt te weten kan dar melden tot en met dins dag en maakt kans op een tegoed bon van 25 euro. De Tuin van Broeder Ludovicus, Korte Delft 2a in Middelburg. E-mail: mhaars@zeelandnet.nl. Tel.nr. 0118-626011. Open: ma 11-18 uur, di, wo, do, vrij 8.30 tot 18 uur en za 8.30 tot 17 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 57