41 binnenland Sfeer in kabinet is nu Kosten schoolreisjes rijzen de pan uit 'Burger vertrouwt politici niet meer' URUZGAN-BESLUIT De onwrikbare houding van de PvdA heeft grote irritatie gewekt bij de coalitiegenoten CDA en Christenunie. „De PvdA is bang veel raadszetels te verliezen en speelt 'va banque'." Man slikt 112 bolletjes coke Standpunten van de grootste partijen Wacht een kabinetsbesluit af en sluit niets uit Weg uit Uruzgan, hooguit kleine missie elders Politie ontdekt ondergrondse hennep Marokkanen schorten overleg op donderdag 18 februari 2010 door Jaqueline Steenwijk en Harm Harkema den haag - Schoolreisjes en excur sies zijn een steeds zwaardere ader lating voor ouders van middelbare scholieren. De uitstapjes van een vwo-scho- lier kosten al 246 euro gemiddeld per schooljaar, in 2004 was dat nog 114 euro, blijkt uit cijfers van het Nibud. Schoolreisjes van bo ven de vijfhonderd euro zijn geen uitzondering meer, met name in de hoogste klassen. Scholieren maken steeds vaker steeds duurdere reizen in school verband, zoals skivakanties, cultu rele reizen en taalreizen. Op een groeiend aantal scholen worden in de hoogste klassen niet één, maar twee buitenlandse schoolreizen ge maakt. Volgens de Vereniging voor Open baar Onderwijs VOO is de druk op ouders groot. Sommige ouders lenen zelfs geld om hun kind mee te kunnen laten gaan. Anderen be talen de reisjes van de kinderen van hun vakantiegeld, waardoor een vakantie met het gezin er niet meer inzit. De VOO vermoedt dat schoolrei zen steeds exotischer worden uit concurrentieoverwegingen. Scho len denken zo meer leerlingen te trekken, aldus de VOO. Volgens een woordvoerder van de brancheorganisatie in het voortge zet onderwijs, de VO-raad, is het juist de samenleving die vraagt om dit soort reizen. „Wij merken dat er meer bereid heid is om voor schoolreizen te be talen." Wel stelt de VO-raad dat schoolbe sturen altijd rekening moeten hou den met minder draagkrachtige ouders. „Een apart geldpotje om hen bij te staan is wel zo netjes." Daarnaast mogen schoolreizen nooit verplicht worden gesteld. „Kinderen die niet meekunnen, moeten een alternatief program ma krijgen." In de afgelopen jaren zijn ook de totale schoolkosten die ouders jaar lijks voor hun kind kwijt zijn fors opgelopen, van 376 in 2004 naar 567 euro per schooljaar nu. Het gaat om kosten die ouders bo venop het lesgeld en schoolboeken maken, zoals de schoolreizen, de ouderbijdrage en kosten voor schriften en computerbenodigdhe den. den haag - Politieke partijen moe ten meer moeite doen om contact te krijgen met de burger. Als politi ci geen betere aansluiting vinden bij de samenleving, wordt het ge zag van de overheid aangetast. Daarvoor waarschuwt de Raad voor het Openbaar Bestuur (ROB). Om aansluiting te krijgen bij de sa menleving, moeten politici vooraf gaand aan besluitvorming burgers veel meer inspraak geven, advi seert de Raad. Dat kan tijdens debatavonden, via internetpeilingen en referenda. Ook zou de Raad het liefst zien dat de burgemeester voortaan wordt gekozen en stelt hij een nieuw kiesstelsel voor, een meng vorm tussen het huidige stelsel van evenredige vertegenwoordi ging en een districtenstelsel. Op die manier moet de 'oude' partijde mocratie overgaan in een publieks- PAUL KUSTERS door Lianne Sleufjes democratie. Hoewel mensen vol gens de Raad nog wel vertrouwen hebben in regering en parlement, hebben ze steeds minder vertrou wen in de mensen en partijen die hierin een rol vervullen. In tegen stelling tot wat vaak wordt ge dacht, ontstaat deze kloof tussen politiek en burger niet omdat poli tici niet weten wat er onder bur gers leeft. De 'onaanvaardbaar grote kloof die de Raad signaleert, heeft te ma ken met de organisatie van de poli tiek en samenleving, die de afgelo pen tien jaar sterk veranderd is. De politiek is nog altijd hiërar chisch georganiseerd, terwijl in de samenleving burgers steeds meer op voet van gelijkheid met elkaar omgaan, dat wringt, meent de Raad. Op de site van de Raad (www.rob-rfv.nl) kunnen mensen op een speciale discussiesite reage ren op het advies. CDA en Christenunie zijn coalitiepartner PvdA op dit moment spuugzat. Hoe het verder moet met dit vechtkabinet, kon gisteren geen betrokkene bedenken. De zo veelste crisis bezweren door aan "de PvdA tegemoet te komen of het kabinet nu maar laten klap pen? Premier Jan Peter Balkenen de probeerde gistermiddag de zaak te kalmeren. Het kabinet bekijkt volgens hem nog steeds de diverse opties in Afghanistan. Hij hecht aan 'zorgvuldige besluitvorming'. Op de vraag of zijn kabinet in ge vaar is, ging Balkenende niet in. PvdA-vicepremier Wouter Bos heeft met zijn ijzeren 'nee' tegen een Navo-verzoek om langer in de Afghaanse provincie Uruzgan te blijven, de verhoudingen binnen het kabinet op scherp gezet. Bos eist dat het kabinet morgen 'herbe vestigt' dat eind dit jaar alle Neder landse militairen weg zijn uit Uru zgan. De Navo vraagt juist tot au gustus 2011 te blijven met trainers, opbouwwerkers en militairen. CDA-ministers en ook die van CU-huize voelen hier wel voor. Een ander land zal dan het com mando op zich nemen dat nu nog bij Nederland ligt. Dat verzoek zou het kabinet serieus bezien, zei het afgelopen vrijdag. „Bos steekt publiekelijk een mid delvinger op naar de Navo", zeg gen kringen rond CDA-ministers. „Ongelooflijk bot", klinkt het iets bedaarder bij de Christenunie. Maar bij beide partijen zijn ze ver bijsterd. Het Navo-verzoek is net officieel binnen. Volgens de inter nationale etiquette hoor je dat uit gebreid te bespreken en het niet binnen een paar dagen voor de ca mera's te verscheuren. Bos en PvdA-minister Koenders (Ontwik kelingssamenwerking) stapten gis teren het zeventiende kabinets- overleg over Uruzgan binnen met maar één boodschap: we doen het niet. Verbijstering bij Balkenende, vicepremier Rouvoet (Christen- Unie) en de ministers Verhagen (CDA, Buitenlandse Zaken) en Van Middelkoop (CU, Defensie). Er volgde geen inhoudelijke discus sie, de PvdA kwam niet met argu menten, zeggen bronnen rond CDA- en CU-ministers. „Wel zijn SCHIPHOL De marechaussee op Schiphol heeft vorig weekeinde een 37-jarige Nederlander aangehouden op ver denking van drugssmokkel en wit wassen. De man werd na aankomst uit Paramaribo gecontroleerd door de douane en bleek 112 bolletjes co caïne in zijn lichaam te hebben. Dat maakte de marechaussee giste ren bekend. In zijn bagage vervoer de de man enkele dure horloges (to tale waarde 130.000 euro) en een ki lo goud en sieraden (geschatte waarde 40.000 euro). er vreselijke dingen over en weer gezegd." Van Middelkoop zou de PvdA'ers hebben gezegd dat het 'onverantwoordelijk' was. De re pliek van PvdA-kant luidde: „Daar ga jij niet over." PvdA'ers staan op Ijet standpunt dat zij altijd duidelijk zijn geweest. De partij is het zat. „Wie draait er hier nou? Wij houden ons aan de gemaakte afspraak om te vertrek ken", zegt een PvdA-Kamerlid. Bij monde van Van Middelkoop be loofde het kabinet in 2007 dat in december 2010 de laatste militair weg zou zijn uit Uruzgan. Afgelo pen vrijdag gaf Bos na de minister raad aan dat het kabinet het Na vo-verzoek langer in Uruzgan te blijven serieus zou bestuderen. „Nu ligt er binnen een paar dagen een 'nee' van de PvdA. Zonder een,gedegen onderzoek. Ze geeft ook geen andere mogelijkheden aan in Afghanistan. Om een optie af te wijzen, moet je ook beargu menteren waarom. Je moet het bondgenoten al influisteren, zodat ze rekening kunnen houden met je vertrek. Dat is niet gebeurd. Er is aan de chef defensiestaf even min een specifiek advies voor een specifieke optie gevraagd", aldus CDA- en CU-bronnen. De minis ters van deze partijen willen mor gen geen besluit nemen, zoals Bos heeft geëist. Dat kan volgens hen niet zonder de benodigde onder zoeken. Boze CDA'ers en CU'ers stellen dat deze stap is ingegeven door de komende gemeenteraads verkiezingen. „De PvdA is bang veel raadszetels te verliezen, het is een 'va banque' (alles op het spel zetten, red.) in campagnetijd. Bij het volk is Uruzgan immers niet populair. Bij vorige verkiezingen is Bos uitgemaakt voor draaikont. Nu wil hij voet bij stuk houden." GRONINGEN De politie heeft in het Groningse Wedde een ondergrondse hennep kwekerij ontdekt. De planten ston den in zes aaneengesloten zeecon tainers die metersdiep in de grond waren geplaatst Dat maakte de po litie gisteren bekend. De kwekerij bevond zich onder een schuur. Een speciaal team van de politie was nodig om bij de professionele kwe kerij te komen en een opening te maken. Pas later werd de officiële ingang gevonden, die via een gan genstelsel te bereiken was. CULEMBORG De Vertegenwoordiging Marok kaanse Nederlanders Culemborg schort het overleg met burgemees ter Roland van Schelven over de problemen in de wijk Terweijde op. Aanleiding is een brief aan ge zinnen van Marokkaanse afkomst waarin wordt gedreigd met huisuit zetting, aldus de vertegenwoordi gers. De briefis volgens een woord voerder 'niet naar Molukse zijde ge stuurd'. In de wijk liggen Molukse en Marokkaanse jongeren al jaren lang met elkaar overhoop. ENE ZAMBONI UIT CALSAPY WIE ÖAM

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 4