301 winterspelen Oude vos is z'n streken ZEEUWEN Vonn maakt verwachting waar op de afdaling Middelburger maakt beelden van val Gerritsen Koning Biatlon stelt teleur tijdens de Winterspelen. De Noor Ole Einar Bjorndalen (36) kwam nog niet in de buurt van het podium. Sven Kramer traint met concurrenten donderdag 18 februari 2010 whistler - Lindsey Vonn heeft zo als verwacht goud gepakt op het koninginnenummer bij het skiën voor vrouwen op de Olympische Spelen. De Amerikaanse bleef gis teren op de afdaling met een tijd van 1.44,19 haar landgenote Julia Mancuso, die de tweede stek pak te, ruim voor. Brons was er voor de Oostenrijkse Elisabeth Görgl. Vonn was vooraf al torenhoog fa voriet voor de titel. Dit seizoen was ze bijna ongenaakbaar in de wereldbekerwedstrijden. Ze won vijf afdalingen op rij voordat con currente Maria Riesch uit Duits land een keer kon toeslaan. Kort voor de Spelen liep ze een scheen beenblessure op die haar voorbe reiding in de war stuurde. Gisteren leek ze er weinig last van te heb ben op de bochtige en niet al te steile piste. „Het is een van de meest ongeloof lijke momenten van mijn leven. Toen ik over de meet kwam en ik mijn naam zag op de eerste plaats en die van Julia op de tweede was dat het coolste", aldus de winnares in een eerste reactie op de Ameri kaanse topklasseringen. Elisabeth Görgl opende het bal. De als vijfde gestarte Oostenrijkse zette een scherpe tijd neer van 1.45,65 waar veel concurrentes hun tanden op stuk beten. Julia Mancuso, goed voor goud op de reuzenslalom in Turijn in 2006, dook er als tiende afdaalster bijna een seconde onder: 1.44,75. Ze was op het bochtige parkoers duidelijk in haar element. Zes afdaalsters la ter was het de beurt aan Vonn die nagenoeg foutloos een uiterst scherpe race neerzette. De directe concurrente Anja Parsson kon lange tijd in het spoor van de Amerikaanse blijven maar crashte op de laatste sprong voor de finish zwaar en kwam niet over de meet. Maria Riesch, vooraf ook getipt als concurrente van haar Amerikaanse vriendin Vonn, stel de teleur. Ze moest meteen na Parsson naar beneden en kwam met een weifelend optreden niet in de buurt van de tijd van de Amerikaanse: 1.46,26. „Er waren geen grote fouten, alleen enkele kleinigheden waren niet in orde. Ik hoef me niet te verontschuldi gen. Het was geen eenvoudige si tuatie met al die crashes", zei de Duitse. De Zwitserse en Franse vrouwen konden geen potten breken. Outsi der Fabienne Suter kwam niet ver der dan een vijfde stek en öok ook de Fran<;aise Ingrid Jacquemod, in januari nog goed voor de tweede plaats op de afdaling in St Moritz, kwam ruim te kort. OLE EINAR BJ0RNDALEN Ole Einar Bjorndalen schiet in Vancouver niet zo zuiver als tijdens voorgaande Olympische Spelen. De Noor is door Eric de Jager Lindsey Vonn in actie op de afdaling. foto Alessandro Trovati/AP VANCOUVER - Ole Einar Bj0rndalen is de meest succesvolle biatleet ooit. Negen olympische medailles won de Noor al, waarvan vijf gou den. Hij kwam naar Vancouver op jacht naar de records van zijn land genoot Björn Daehlie, de langlau fer. Maar het lijkt erop dat de oude vos zijn haren én zijn streken is verloren. Daehlie was acht keer de beste op de Spelen, Bjorndalen vijf keer. Daehlie won twaalf medailles, Bjorndalen negen. Dat laatste re cord moest zeker sneuvelen, vond Bjorndalen voor aanvang van Van couver 2010. Maar de praktijk valt vies tegen voor de 36-jarige vete raan. Zeventiende werd hij bij de tien kilometer sprint. En gisteren knokte hij zich knap terug, maar verder dan plek nummer zeven kwam hij niet op de achtervolging. Een streep door de rekening. Een oude kwaal speelt in Vancou ver op bij Bjorndalen: hij schiet niet zuiver. De imposante erelijst van de Noor is vooral gebouwd op zijn uitzonderlijke langlaufkwalitei- ten. Lange tijd kon hij het zich ver oorloven te knoeien op de schiet baan, omdat hij op de ski's de scha de eenvoudig weer teniet deed. Maar de laatste jaren kwam de con currentie steeds dichterbij. Bjorndalen besloot zich toe te leg gen op schietoefeningen. Het werkte, de recordatleet won in Turijn twee zilveren en een bron zen medaille. Ieder ander had jui chend de Italiaanse stad verlaten in 2006. Bjorndalen niet. „In Noor wegen kun je beter één gouden medaille winnen dan drie ande re", zegt hij nuchter. Het doel is duidelijk: er moet minimaal één gouden plak bijkomen in Whist- Ier. Maar tot nu toe valt het 'good old' Bjorndalen, de man die geen druppel alcohol drinkt en zijn han den te pas en te onpas des infecteert met een handpompje, zwaar, De Noor kan zich niet meer concentreren voor het schie ten. Vroeger mislukte het vanwege zijn jeugdige ongeduld, te genwoordig is het vermoeidheid VANCOUVER - Sven Kramer is ui terst inventief in zijn zoektocht naar trainingsmaatjes. Omdat hij zich als enige mannelijke TVM-schaatser wist te kwalifice ren voor de Winterspelen, moet hij zijn voorbereiding in z'n eentje afwerken. Om toch een trainings partner te hebben, zoekt de olym pisch kampioen op de 5000 meter steeds een collega uit een ander land of ploeg op. Kramer zou Kramer niet zijn als hij dan met minder dan het beste genoegen zou nemen. Daarom haalt hij zijn grootste rivalen over om met hem te trainen. Zo vorm de hij eerder een 'koppeltje' met de Rus Ivan Skobrev (brons op vijf kilometer) en zijn Nederlandse col lega Jan Blokhuijsen. Gisteren sloot hij plots aan bij de Zuid-Ko- reaanse verrassing Seung-Hoon Lee, die op de 5000 meter zilver veroverde. door Koen de Vries VANCOUVER - Eli Verhage is be roepshalve in Vancouver. De voor malige Middelburger (28) is came raman. Hij werkt voor het bedrijf Cinevideo uit Hilversum, dat nor maal gesproken voor de NOS de beelden van grote schaatswedstrij den verzorgt. Omdat niemand de Nederlanders in deze discipline kan overtreffen, gaan die beelden tijdens de Win terspelen de hele wereld over. „Het moet om vele, vele miljoe nen kijkers gaan", beseft Eli Verha ge. „Ie kunt daar tijdens je werk maar beter niet over nadenken. Dat zou ten koste van de kwaliteit kunnen gaan." Het besef dat hij dit keer niet al leen voor de Nederlandse tv werkt, kreeg hij gisteren weer eens toen hij de McDonalds binnenstap te. Daar zag hij op een enorm scherm de beelden die hij eerder die dag zelf gemaakt had. „Nor maal gesproken ben je gefocust op de Nederlanders. Maar hier kan dat niet. We moeten iedereen in de gaten houden. Da's soms wel moeilijk. In de hal hangt echt een Hollands sfeertje, mede door de band Kleintje Pils." Verhage maakt deel uit van een groep van zon veertig Nederlan ders die in Vancouver voor de tele visiebeelden zorgt. Hijzelf staat in de bocht na de finish. Ja, inder daad, dat was de bocht waar woensdagnacht Annette Gerritsen onderuit ging. „Ik zag haar recht op me af komen. De meeste slo- mo's van haar val heb ik ge maakt." Er staan dertig camera's in de hal opgesteld. Veel meer dan bij gewone wedstrijden. Dan staan er acht a tien. De meeste zijn be mand, maar niet allemaal. De rij dende camera, die met een nood gang over de rails gaat, wordt van afstand bediend. Het verhaal dat de rails onder stroom staat en dat Sven Kramer zaterdag aan een ramp is ontsnapt toen hij via de rails over het hek naar zijn ouders, vriendin en zusje klom, klopt niet. Eli Verhage „De spanning zit ergens onder de rails, niet erop", ontzenuwt de ca meraman. Verhage is met zijn 28 jaar een jonkie in de equipe. Cine video heeft een heel ervaren ploeg naar Vancouver gestuurd. „Het is bizar dat ik erbij ben", vindt hij. „Te meer omdat ik nog maar drie jaar cameraman ben. Daarvoor was ik fotograaf Ik vind het prach tig dat ik erbij mag zijn. Bij gewo ne schaatswedstrijden is er een lek ker sfeertje in de hal, en dat is het. Nu hangt die sfeer in de hele stad. Dit is een hoogtepunt voor mij." De Middelburger heeft drie vrije dagen in Vancouver. Het liefst zou hij naar Whistler gaan, waar on der meer bobslee en skelleton op het programma staan. Die sporten brengt hij ook vaak in beeld voor zijn baas. Maar Whister, op zo'n tweeënhalf uur rijden van Vancou ver, zit er niet in. „Geen kaartjes", legt Verhage uit. „We zijn geaccre diteerd voor de Oval, de schaats hal. Verder kom je nergens in."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 32