Zuinig ruimtegebruik voor behoud kwaliteit 21 zeeland Zeeuwse studenten kiezen techniek Koffiedik PZC donderdag De krant 5 weken voor 15 euro! De vier grote Zeeuwse steden en de provincie heb ben een akkoord getekend voor beperkte groei van de woningvoorraad. Kiezen en delen. donderdag 18 februari 2010 door Willem van Dam Zullen we eens koffiedik lezen?", vroeg ik aan me vrouw Van Dam. - „Wattuuh?", zei ze. En ze keek me aan alsof ik haar een oneerbaar voorstel had gedaan. - „Nou, koffiedik lezen, dat schijnt heel leerzaam te zijn." En ik wees haar op een annonce op internet, waarin de komst van mevrouw Tülay 'uit Cyprus' naar Vlissingen wordt aangekondigd. Deze mevrouw Tülay 'uit Cy prus', die overigens ergens in Bra bant blijkt te wonen, reist stad en land af om tegen een vergoeding van 20 euro tot 25 euro een kwar tiertje in uw kofïïedrab te staren. Geen gewone Douwe Egberts- drab, neen, mevrouw Tülay ('on der andere bekend van de tv en belangrijker nog heel goed in haar vak') prefereert de prut van Turkse koffie. Want daarin schij nen mysterieuze krachten te schuilen. Hoe het werkt? Op haar website verschaft madame Tülay ('een zeer sociale, warme en be wogen vrouw') helderheid. Men neme een slok ('een nipje vol staat') koffie, die hoogstpersoon lijk door haar echtgenoot Paul wordt gezet én geserveerd. Vervol gens bestudeert de koffiedikkijk ster nauwgezet de prut die op de bodem van het kopje achterblijft. Die drab heeft veel te vertellen. Leest u maar even mee: „Aan de hand van de vormen die in het kopje verschijnen kan ik in uw binnenste kijken. Ik kan zwakke en pijnlijke plekken in uw lichaam zien en kan u vertellen wat u in de nabije zal overko men." En daar blijft het niet bij, mevrouw Tülay heeft nog veel meer in haar mars. „Ook kan ik u helpen wanneer het even wat minder in uw leven gaat, en u kracht geven om het leven weer als een uitdaging te zien." - „En, wat dacht je ervan; zullen we ons voor een consult inschrij ven?" Zuchtend verdween mevrouw Van Dam naar de keuken, haalde de koffiefilter uit de koffiemachi ne en schudde de inhoud op mijn bureau leeg. - „Zo, ga jij maar eens lekker een uurtje lezen." Voor meer columns: www.pzc.nl/columns COLOFON PZC Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91, 4330 AB Middelburg 0118- 43 4000 Uitgever/directeur Ad Verrest Hoofdredactie Peter jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118- 43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91, 4330 AB Middelburg T: 0118- 43 4050 E: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162, 4460 AD Goes T: 0113- 31 5670 E: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145, 4530 AC Terneuzen T: 0115- 64 5740 E: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80, 4300 AB Zierikzee T: 0111- 45 4650 E: schouwen-duiveland@pzc.nl Advertenties VerkoopteamZeeland T: 0118- 43 4070 E: teamzeeland@bndestem-pzc.nl Business-to-business/de Ondernemer. Zorg Onderwijs. Educatie. Onroerend Goedi T: 076- 531 2277 E: segmentteam@bndestem-pzc.nl Familieberichten: 088- 0139 999 Personeelsadvertenties: 055- 5388 000 Kleintjes: 0900- 6743 836 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Abonnement opzeggen? Vul het formulier in op: www.pzc.nl/lezersservice of bel: 088-013 99 10 Toets 1: bezorgklachten (vanaf 07.00 uur) nabezorging bij melding voor 12.00 uur Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over abonneevoordeel Maandag t/m vrijdag: 08.00 - 17.00 uur .Zaterdag: 08.00 - 12.00 uur PZC Lezersservice Postbus 3229, 4800 MB Breda U kunt uw abonnement beëindigen tot uiterlijk vier weken voor het einde van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Abonnementsprijzen Maand 24,30 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal 68,35 (acceptgiro €71,35) Jaar €261,75 (acceptgiro €264,75) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 2 weken gratis en neem aansluitend: een doorlopend abonnement met automatische betaling van 68,35 per kwartaal (NA14) een doorlopend abonnement met betaling per accept van 71,35 per kwartaal (NA14) ik neem een proefabonnement van 5 weken voor 15,- Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) (P5) Stuur de bon naar: PZC, Afdeling Lezersservice, Antwoordnummer 54050, 5004 VB Tilburg. Bellen kan ook: 088 - 013 99 10 Woonplaats Telefoonnummer Emailadres Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. RekeningnummerHandtekening De PZC gaat zotgvuldiy om met persoonsgegevens. In het colofon treft u nadere informatie STEDENNETWERK door Marcel Modde De zeven magere ja ren voor Zeeland zijn begonnen, aldus gedeputeerde Harry van Waveren. Dat be tekent keuzes maken. Niet alleen op financieel gebied, maar ook waar bet gaat om woningbouw. Op dat vlak wordt het hier moge lijk langer op een houtje bijten, zo veel is bijna zeker op basis van de verwachte bevolkingsgroei. En dus toonde Van Waveren zich gisteren in het Prinsenlogement van het provinciehuis uitermate opgetogen over de afspraak met de vier Zeeuwse steden over het wo ningbouwprogramma voor de ko mende tien jaar. Met een stevige krabbel onder het bestuurs akkoord verplichtten de verant woordelijke wethouders en de ge deputeerde zich tot het temperen van de ambities om alsmaar groter te groeien, ten koste van elkaar. De handtekening staat garant voor een evenwichtige verdeling van een beperkt groeiende woning voorraad in Middelburg (2000), Goes (1850), Vlissingen (1400) en Terneuzen (750). „Het bestuurs akkoord zorgt er voor dat we ze al lemaal perspectief bieden en niet de één een beetje meer dan de an der", benadrukte Van Waveren nog maar eens de eensgezindheid die daarin besloten ligt. De wo ningvoorraad in de andere ge meenten mag evenredig met 6000 huizen groeien, wat het totaal tot 2020 op 12.000 huizen brengt. Het accent komt te liggen op sloop en herstructurering van oude wij ken. Driekwart van de overeenge komen groei moet daar gereali seerd worden, het resterende deel bestaat uit uitbreiding van de be bouwing. Uitgangspunt is in alle gevallen dat de nieuwbouw .beter moet aan sluiten bij de gewijzigde vraag. De samenstelling van huishoudens verandert. Het aantal eenpersoons huishoudens neemt toe en tevens komt er steeds meer vraag naar ouderenhuisvesting. Daarnaast ziet het stedennetwerk kans de vrijkomende ruimte te benutten voor realisatie van 'bijzondere woonmilieus'. Dat moet vooral weer extra inwoners van buiten trekken, is de gedachte. Van Wave ren: „Als dat nou lukt de komende tien jaar, dan hebben we compac te steden waar het goed toeven is, zonder dat er nog een hap uit is van een oud bedrijventerrein." Gedeputeerde Harry van Waveren. foto Lex de Meester Tot 2030 blijft het aantal inwoners in Zeeland ongeveer stabiel, daar na wordt een lichte daling voor zien. Tussen de regio's en de vier steden zijn grote verschillen zicht baar. Goes en Middelburg lijken vooralsnog uit de gevarenzone te blijven. Voor Terneuzen en (in mindere mate) Vlissingen is bevol- kingskrimp tot 2020 al aanleiding te anticiperen op de veranderin gen. Het stedennetwerk zal speci fiek voor Terneuzen en Zeeuws-Vlaanderen een krimpstrategie ontwikkelen. Ook wordt binnen dit verband nadruk kelijk gekeken naar het gewenste voorzieningenniveau, werkgelegen heid, mobiliteit, landschaps- en na tuurontwikkeling en klimatologi sche maatregelen. De wethouders verwachten veel van het akkoord. „Niet knokken maar samenwerken", aldus Albert de Vries van Middelburg. ..Qilri naar marktpartijen kunnen we zo duidelijk aangeven dat dit de pro jecten zijn die we kunnen bou wen", zegt Piet Polderman van Vlissingen. „We hoeven niet bang te zijn dat er achter onze rug nog iets anders gebeurt. Dit wekt ver trouwen." Aan Terneuzen vooral de uitda ging winst te halen uit de krimp, weet Cees Liefting. „Het is niet voor niets dat Terneuzen de min ste toevoeging van woningen heeft. Dat betekent dat we een he le hoop huizen moeten weghalen, slopen. We gaan van kwantiteit naar kwaliteit. Die slag moeten we ook samen maken. We gaan van kwantiteit naar kwaliteit." Wonen/demografie Na sloop en nieuwbouw komen er netto 6000 woningen bij. 2000 in Middelburg, 1850 in Goes, 1400 in Vlissingen en 750 in Terneuzen. Transformatie en herstructurering verouderde wijken. Bij nieuwbouw staat energiezuinig voorop. door René Schrier middelburg - Het ziet er naar uit dat de inspanningen die in Zee land verricht worden om jongeren voor techniek te interesseren, vruchten afwerpen. Uit het activi teitenplan van het Technocen trum Zeeland over 2010 blijkt dat een bovengemiddeld aantal Zeeuwse scholieren voor techniek kiest. In het vwo is dat het hoogst met bijna 60 procent. Landelijk ligt dat op ruim 50 procent bij het vwo. Maar ook Zeeuwse leerlingen uit lwoo, vmbo en havo kiezen meer dan het landelijk gemiddelde voor techniek. Volgens directeur Dick Schipper van het Technocentrum is dat ongetwijfeld te danken aan de aandacht die de afgelopen jaren ook in Zeeland voor techniek is ge vraagd. Ook de komst van zaken als Technasiums, vakcolleges en an dere op techniek georiënteerde op leidingen hebben meegeholpen. Toch wil het Technocentrum wel weten hoe het nu verder moet in Zeeland. Om een antwoord te krij gen op die vraag wordt vandaag in het provinciehuis in Middelburg (begin 15.30 uur) een netwerkbij eenkomst gehouden. Daar laten ge deputeerde George van Heukelom, de voorzitter van de Brabants- Zeeuwse Werkgeversvereniging David Luteijn en rector Hendrik Jan van Arenthals van het Schelde- mond College hun licht schijnen over de afstemming van ondervyijs en arbeid in Zeeland.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 2