winterspelen 127 cirkel rond in Vancouver vri Pythagoras en sudoku's Gerritsen herpakt zich op tweede 500 meter Ploesjenko op koers voor titelprolongatie Voor Canada zijn Spelen echt begonnen Vrouwen Finland en VS naar laatste vier Vancouver 2010 Ricker laat Canada tweede keer juichen Lichaam Kumaritasjvili keert terug in Georgië Hüfner: in 2006 brons, nu goud VWS steunt plan topcoaches Jenny Wolf pakt slechts zilver donderdag 18 februari 2010 door Maarten van Helvoirt VANCOUVER - Als Margot Boer even niet aan schaatsen wil den ken, pakt ze een boek, een wiskun- deboek. Lekker stoeien met Pythag oras en logaritmen. „Ik ben gek op cijfertjes, altijd geweest. Ik vind het ook leuk om sudoku's op te lossen. Na mijn schaatscarrière wil ik eco nometrie gaan studeren en daar voor moet ik eerst wiskunde op vwo-niveau halen. Daar ben ik nu mee bezig." Ook in Vancouver dus, waar vandaag haar tweede num mer van deze Olympische Spelen wacht, de 1000 meter. Op de 500 meter werd Boer dins dag knap vierde, op de duizend me ter is de Zuid-Hollandse veel meer een kandidaat voor het podium. „Het is heel even door mijn gedach ten gegaan hoe het zou zijn om olympisch goud te winnen, maar dat heb ik snel weggedrukt. Daar moet ik niet mee bezig zijn. Ik heb vorige week nog de beelden van Marianne Timmer in Turijn terug gezien en dan zie je dat goud op de Spelen wel even wat bijzonderder is dan een World Cup winnen. Het kan zomaar gebeuren, maar ik kan ook tweede, derde of vijfde worden." Boer heeft na de Canadese Christi ne Nesbitt de snelste seizoenstijd op laaglandijs staan, dat maakt haar automatisch favoriet. Maar daarnaast is ze de nuchterheid zel ve en juist dat kan haar in de hec- tiek van de Spelen ver brengen. De Control-ploeg is met zeven schaat sers in Vancouver en Boer is abso luut de rustigste van het stel. „Ik ben niet zo aanwezig in de groep. De rest neemt mijn rust over, merk ik." Bij die rest ontbreekt er eentje, het boegbeeld van de ploeg: Marianne Timmer. „Tijdens ons trainings kamp in Calgary vlak voor de Spe len was ze er nog wel bij; nu heb ben we vooral via sms contact." Timmer is de vrouw met een schat aan olympische ervaring, Boer is debutante, dus haar tips zijn mis schien wel letterlijk goud waard. „Ik luister goed naar haar. Ze zegt dat ik vooral rustig moet blijven en die woorden speel ik regelmatig af in mijn hoofd." Op en buiten de ijsbaan ziet Boer er graag tiptop uit. Vlak voor de Spelen heeft ze de topjes van haar nagels in de vijf olympische kleu ren gelakt: zwart, geel, rood, blauw, groen. „Ik vind het leuk om mijn nagels te lakken. Ik heb zeven pot jes bij me, ook nog oranje en rose. Daar maak ik in mijn koffer altijd wel een plaatsje voor vrij." De foto op haar accreditatiekaart daarentegen is een beetje pikant - tot voorbij het sleutelbeen bloot. Gegeneerd schermt ze 'm af „Die is van de zomer genomen, maar eh, ik had wel kleren aan hoor." Behalve wiskunde doet Boer er nog een 'studie' bij: Fries. „Mijn vriend is skütsjesiler en dat is een wereldje vol Friezen. Zijn familie is ook echt Fries. Ik kan iedereen in middels goed verstaan en zij mij ook. Al moeten ze nog wel lachen om mijn accent uit het westen." Toen Boer eind 2007 in Assen voor het eerst in haar leven Nederlands kampioene werd - op de 500 me ter - viel ook voor het eerst de naam van haar vriend. Sietse Brou wer heet hij. Inmiddels is ze bij hem ingetrokken in het Friese Grou. Uiteraard is hij er vanavond ook bij in Richmond. Net als zijn ouders, haar eigen ouders en haar jongste zus Nina. „Ik heb niet een heel groot sociaal leven, maar mijn familie is heel belangrijk voor me." VANCOUVER - Ze voelde zich goed in vorm. Als alles zou kloppen, kon er wat moois gebeuren met Annette Gerritsen op de 500 meter. Honderd meter ging het goed, heel goed. De opening van 10,44 in haar eerste manche was veelbelovend. Maar in de eerste bocht ging het mis. „Een grote te leurstelling", zei ze met betraande ogen. Gerritsen kon zich door de val niet mengen in de strijd om de me dailles. Het goud ging naar de Ko reaanse Sang-Hwa Lee (38,24 en Assistent-coach Jimmy Jang herin nerde Ohno er keer op keer aan dat het ijs zijn terrein was en niet de glamour van Los Angeles. De shorttracker luisterde. Hij verhuis de naar Salt Lake City, daar waar zijn olympische triomftocht be gon, en zonderde zich af om weer in topvorm te geraken. „Het was een moeilijke beslissing om nog eens mee te doen aan de Olympi sche Spelen. Drie deelnames zie je Apolo Anton Ohno pakte zilver op de 1500 meter. De Amerikaan hoopt nog een medaille te winnen tijdens deze Spelen, foto Robert Ghement/EPA in shorttrack niet zo vaak. Daar voor is het een te zware sport. Je moet zoveel doorzettingsvermo gen hebben en zoveel trainen. Maar ik hou van de sport en ben nog steeds één van de besten ter wereld." Wat heet. In Vancouver pakte hij op de eerste de beste afstand, de 1500 meter, zilver. Nog één medail le rest Ohno om de Amerikaan met de meeste medailles op de Olympische Winterspelen te wor den. Door het zilver staat hij op zes, evenveèl als schaatsster Bon nie Blair (vijf keer goud en brons). Ohno vindt het prachtig dat zijn naam tussen die van grootheden als Heiden en Blair staat. Maar niet meer dan dat. Zijn drijfveer is alles uit zijn lichaam te halen. Genieten van het gevoel alsof je in 'een razendsnelle auto zit. Die ze vende plak wil hij wel dolgraag. Zeker omdat de Spelen in Van couver zijn. „Hier heb ik het schaatsen geleerd. Ja, de cirkel is mooi rond." VANCOUVER Ook voor de Canadezen zijn de Olympische Spelen in Vancouver nu eindelijk begonnen. De nationa le ijshockeytrots stelde bovendien niet teleur in de openingswedstrijd tegen Noorwegen. De NHL-sterren, in het weekeinde pas uit de compe titie gekomen, wonnen dinsdaga vond (plaatselijke tijd) na een slow start uiteindelijk ruim: 8-0 (0-0 3-0 5-0). VANCOUVER De Amerikaanse ijshockeysters zijn in navolging van Canada en Zwe den doorgedrongen tot de halve fi nales van het olympisch toernooi. Team USA won zijn tweede duel in groep B met groot vertoon van macht. Ditmaal was Rusland het willoze slachtoffer: 13-0 (5-0 7-0 1-0). Als laatste bereikte Finland de medailleronde. Dat ging ten koste van China: 2-1 (0-12-0 0-0). 37,85 seconden), die de Duitse top favoriet Jenny Wolf nipt de baas was. De Chinese Beixing Wang werd derde, voor Margot Boer. Gerritsen reed nog wel de tweede 500 meter. Ze wilde zo snel moge lijk de olympische kater wegspoe len. „Dat moet, want op de 1000 meter heeft ze meer kans", wist coach Jac Orie, die zijn pupil 38,70 zag klokken in de tweede omloop. Gerritsen: „Ik ben blij met die tweede 500 meter. Die ging wel goed. Met de vorm zit het dus wel goed." CYPRESS MOUNTAIN De Canadese Maelle Ricker (31) heeft bij de Olympische Spelen het thuispubliek op Cypress Mountain volop reden tot juichen gegeven. Ze won goud op het onderdeel snowboardcross. Deborah Antho- nioz uit Frankrijk eindigde als tweede. Het brons was voor Olivia Nobs uit Zwitserland. Ricker (31) won het tweede goud voor Canada. TBILISI Het lichaam van Nodar Kumaritasj vili, de 21-jarige Georgische rodel aar die vorige week door een trai ningsongeluk vlak voor de Olympi sche Spelen in Canada het leven liet, is gisteren in alle vroegte aan gekomen in Tbilisi. De kist met Koemaritasjvili werd langs een ere wacht van jonge sporters gevoerd en overgedragen aan zijn familie. Hij zal zaterdag worden begraven. WHISTLER Tatjana Hüfner is in Whistier olympisch kampioene rodelen ge worden. De 26-jarige Duitse favo riete had na vier runs bijna een hal ve seconde voorsprong op haar Oostenrijkse concurrente Nina Reithmayer. Het brons was voor haar landgenote Natalie Geisenber- ger. Hüfner was vier jaar geleden in Tu rijn al goed voor brons. mmmsmamm VANCOUVER - Evgeni Ploesjenko is 'back in town'. De Russische kun strijder heeft dat op majestueuze wijze laten zien tijdens de demon stratie van zijn korte kür. In 2,5 mi nuut won hij de 14.200 toeschou wers voor zich door een program ma met slechts hoogtepunten, vaak letterlijk. Het leverde hem een topscore op van 90,85. Op een paar na konden de concurrenten op het ijs slechts ademloos van be wondering toekijken. De olympisch kampioen van 2006, die besloot zijn titel te verdedigen in Vancouver wegens incompeten tie van mogelijke opvolgers, toon de onder meer een combinatie van een viervoudige 'toeloop' met een drievoudige. Voor de Spelen zei VANCOUVER - Het ministerie van VWS heeft besloten de steun voor de ontwikkeling van topcoaches in Nederland tot de Olympische Spe len in Londen (2012) voort te zet ten. Dat maakte staatssecretaris Jet Bussemaker gisteren in Vancouver bekend. Momenteel heeft sport koepel NOCNSF in het samenwer kingsproject met VWS zo'n negen tig coaches fulltime aan de slag. Het contract over het ontwikke lingsplan voor topcoaches tussen NOCNSF en VWS liep dit jaar af Ploesjenko dat het olympisch goud nooit naar een kunstrijder zou mo gen gaan die geen viervoudige sprong op het programma heeft staan. „De afgelopen twee jaar zijn jongens wereldkampioen gewor den zonder een 'quad' te laten zien. Dat was voor mij onverteer baar. Daarom moest ik wel terugko men." Ploesjenko kan de eerste kunstrij der in bijna zestig jaar worden die zijn olympisch kampioenschap pro longeert. Het moet gek lopen wil dat niet lukken. Een podiumplaats is, als hij in de vrije kür overeind blijft, al nagenoeg zeker. Alleen de Amerikaan Evan Lysacek en de Ja panner Daisuke Takahashi vormen nog een serieuze bedreiging. www.pzc.nl PZC.NL/WINTERSPELEN Hoe hebben de Nederlanders het ge daan op de 1000 meter. Surf naar on ze website voor het verslag. STUUR UW TIPS NAAR sport@pzc.nl Zet uw foto in het album www.pzc.nl/foto „Ik voelde voor de eerste rit plots alle spanning uit me wegvloeien. Het was een optelsom van gebeurtenissen. Ik zag mijn tegenstanders matige tijden rij den. Daarna viel Gerritsen. Dat leidde af en het hield op. Mijn valse start was het laatste zetje. Alle opwinding was uit mijn lijf verdwenen." ■HK/: -

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 29