Naar Antwerpen met Katelijne is iemand anders dan Franca Treur 221 'and ADHD Ritalin-gebruiker strafbaar in het buitenland brieven donderdag 18 februari 2010 Thom de Bruijn wil niet elke keer als hij naar het buitenland gaat langs de huisarts voor een briefje. foto's Ronald den Dekker Brieven (max. 150 woorden) richten aan: Lezersredacteur PZC Postbus 91 4330 AB Middelburg 0118-434005 lezersredacteur@pzc.nl Gastanks Wat een paniek. Gastanks worden elke zes jaar uitvoerig gekeurd door daartoe opgeleid en gecertifi ceerd personeel. Ook worden gastanks standaard om de twaalf jaar vervangen, ongeacht of de tanks nog helemaal in orde zijn. Ook worden de gasleidingen en gastoestellen op campings aan een grondige keuring onderworpen. Er is tot op heden nog geen enkele gastank in Nederland geweest die is geëxplodeerd. Ook het gasver- voer naar de tanks toe moet aan strenge eisen voldoen om deze te vullen. Bij deze nog een goede tip voor de jachthaven: Misschien moet de ge meente Schouwen-Duiveland over wegen om de jachthavens vanaf maart tot en met oktober te slui ten en pas in de wintermaanden open te stellen. Dat is een stuk vei liger. H. Mol Kloosterweg 11a, Noordgouwe Molenwater Zaterdag was de presentatie van het plan Molenwater in Middel burg. Na de sloop van de LTS en conciërgewoning is het daarbij behorende groen en een deel van het park opgeofferd aan woning bouw. Middelburg schijnt een voor keur te hebben voor locaties met problemen. Voor de bouw van het buiten zwembad koos men de plaats waar eens de Vest was. Daardoor liep de bouw vertragingen op en waren er verzakkingen en lekkages achteraf. Zo ook met het theater dat aan de Zuidsingel had moeten komen. Dat was bij een uitloper van een gracht. In de diepte van de locatie voor het plan Molenwater schuilt het zelfde probleem. Bovendien; in 1944 werd dit terrein uitgegraven voor kleiwinning en later opge vuld met huisvuil en puin. Laat de bodem met rust, geef Middelburg een stadspark. Kees Baan Wijdauplantsoen 29, Middelburg Dresden De (neo-)nazi's gaven weer uiting van hun onbenul bij de herden king van het bombardement op Dresden, februari 1945, (krant, 15 februari). Ik liep toen als 4-jarig jongetje rond met holle ogen van de honger, veroorzaakt door die zelfde nazi's. Rotterdam was de eer ste stad die zij platgegooid hadden. Auswitsch en de andere moordfa- brieken draaiden op volle toeren. In augustus 1944, na D-Day waren zij begonnen om Londen en omge ving te verwoesten met hun V2-ra ketten. Koewacht en Antwerpen kunnen er van meepraten. In een oorlog verdwijnt elk menselijk ge voel als je naasten vermoord wor den! Mede daarom en de V2's heb ben de geallieerden Dresden platge gooid. Gelukkig, maar wij moesten toch nog lijden tot mei voordat we door Amerikanen, Canadezen en Engelsen bevrijd werdén. Denk nu niet dat ik iets tegen de goede Duit sers heb, want na de oorlog heb ik er veel goede vrienden leren ken nen en ook veel van hun geschiede nis geleerd. Jan Ottens Notendijk 49, Terhole Greenpeace 3 Hans Pollemans geeft uitleg over koeltorens: Ze maken van zuiver heet water, zuiver koud water. Hoe zit het dan met het feit van besmet ting uit 'zuiver' water dat bleek in 2006 bij een grootschalige legionel- labesmetting met dodelijke slacht offers in Amsterdam? De brieven schrijver begrijpt kennelijk niet, dat het afvalwater hevig thermisch verontreinigd is en dat de koelto ren het water en de verontreini ging scheidt. Dus afvalhitte stijgt re gelrecht de atmosfeer in waar het zwaar bijdraagt aan de klimaatop- warming. Het volgens Pollemans zuivere koelwater wordt in de Schelde geloosd nadat het nogal wat stof en insecten en bacteriën uit de directe omgeving van de kerncentrale heeft verzameld. Dat werkt hetzelfde als een waterpijp: Daar gaat schoon water in en na een paar rookteugen is het ver dund tabaksap. Deze warm-lauwe omgeving is bij uitstek een voe dingsbodem en ontwikkelings- haard van legionella. Zelfs bij in laat is Scheldewater niet zuiver te noemen. De groeten uit Stralend Zeeland. E. den Heijer Ritthemsestraat 109, Oost-Souburg door Nadia Berkelder GOES - Rijd je nietsvermoedend over Antwerpen naar je schoonfa milie in Eindhoven, kun je zomaar aangehouden en opgepakt worden wegens drugsbezit. En dat alleen maar omdat je pillen tegen adhd bij je hebt. Tenzij je een officiële verklaring van je arts kan laten zien waarin staat dat je die pillen - ritalin meestal - echt nodig hebt, is dat een reëel risico. Het is tegen die zogenaamde Schengenverklaring dat Thom de Bruijn uit Goes actie voert. Want als hij als adhd-er ongestoord en onbezorgd naar het buitenland wil, moet hij elke dertig dagen een nieuw briefje halen. Bureaucra tisch en uit de tijd vindt hij. „Waar om geven ze zo'n verklaring niet af voor een half jaar? Als mijn hond een injectie heeft gehad te gen hondsdolheid, staat dat ge woon in zijn paspoort. En dat is een jaar geldig. Of waarom kun nen ze die gegevens, met de mo derne techniek van tegenwoordig, niet digitaal opslaan?" Niet alleen ritalingebruikers kun nen problemen krijgen als ze hun medicijnen meenemen naar het buitenland. Ook mensen die slaap- en kalmeringsmiddelen als valium, seresta of rohypnol gebrui ken, zijn strafbaar als ze niet offici eel kunnen aantonen dat de medi cijnen voor eigen gebruik zijn. Het gaat om alle medicijnen die onder de opiumwet vallen. In Europese landen kun je vol staan met de Schengenverklaring, in andere landen moet je bij de ambassade of het consulaat toe stemming vragen om de medicij nen mee te nemen. Veel mensen hebben geen idee dat ze een verklaring nodig hebben. „Ik had er ook nog nooit van ge hoord", vertelt De Bruijn. „Ik ben een keer bij de huisarts geweest omdat ik naar de Verenigde Staten wilde. Dat is inmiddels een paar jaar geleden. Het briefje dat de huisarts toen schreef, heb ik altijd overal mee naar toe genomen. Tot ik pas ontdekte dat je een officiële verklaring nodig hebt; ik ben twee maanden geleden nog zonder die verklaring naar Valencia geweest. Het is te gek voor woorden." De Bruijn gebruikt nu een jaar of zes ritalin. „Toen ik ze net slikte, heb ik het een keer zonder gepro beerd. Wat er toen gebeurde? Ik wilde meteen mijn vrouw het raam uit gooien. Ik word agressief als ik mijn pillen niet slik; druk, ik kan mezelf niet meer tegenhou den. Alles prikkelt me, alles raakt me. Ik vergeet van alles, ik kan niet focussen en ik word gek in een drukke omgeving. Vroeger hield ik het op feestjes maar een uur uit. Adhd-ers gaan vaak aan de drugs, of ze raken hun huis kwijt. Zelf heb ik twee jaar gele den pas mijn schulden kunnen af lossen. Nu gaat het goed met me. En nu ik dat allemaal heb gewon nen door mijn pillen, wil ik niet het gevoel krijgen dat ik eigenlijk thuis moet blijven." Op vakantie gaan zonder pillen is dus geen optie. Maar kun je niet gewoon de gok wagen en zonder verklaring naar België gaan? Wordt er eigenlijk wel eens ie mand opgepakt met ritalin in het buitenland? De Inspectie voor de Gezondheidszorg (IGZ), de instan tie die het document officieel maakt door het te waarmerken, weet het niet. „We registreren dat niet", laat een woordvoerster we ten. „Ik wil er wel bij zeggen dat ie dereen die de grens over gaat zo'n verklaring bij zich moet hebben. Dat is gewoon de regel." De Bruijn is niet van plan om het risico te nemen. „Je kunt wel stie kem je pillen meenemen, maar ze worden overal steeds strenger met drugs. Als jij witte pilletjes bij je hebt, wil de douane weten wat voor pillen dat zijn. Ritalin lijkt zelfs op XTC. Als je aangehouden wordt, moet jij bewijzen dat het al leen voor jezelf is, maar ondertus sen zit je daar." Hij heeft per dag door Rolf Bosboom Sinds vorig jaar oktober haar debuutroman Dors vloer vol confetti ver scheen, is het hard gegaan met schrijfster Franca Treur. Het boek kreeg lovende recensies en blijkt een waar verkoopsucces (in middels al elfde druk). Via haar website krijgt ze veel reacties per e-mail. „Eerst probeerde ik ze alle maal persoonlijk te beantwoor den, maar nu zijn het er zoveel dat ik het niet meer aan kan", zei ze gisteren op een literaire avond in Terneuzen. Treur was te gast bij Stichting Pro metheus. Porgy en Bess liep gro tendeels vol voor haar en ook de komende tijd is haar agenda volge boekt met lezingen, interviews en andere optredens. „Het is wel bij zonder dat het allemaal zo snel is gegaan. Mijn leven is inderdaad be hoorlijk veranderd." Alle media-aandacht heeft ook een mindere kant. Er is vooral inte resse in "het autobiografische gehal te van haar boek. Dat gaat over het meisje Katelijne, dat samen met zes broers in de jaren tachtig en ne gentig opgroeit in een strenggelo- vig boerengezin in een - niet na der genoemd - dorp in Zeeland. Treur, geboren in 1979 in Melisker- ke en inmiddels wonend in Am sterdam, bracht zelf haar jeugd door op het Walcherse platteland. In interviews en boekbesprekin- Franca Treur gen worden zij en hoofdpersoon Katelijne dan ook regelmatig ver eenzelvigd. „Ik ben blij dat we vanavond voor al over het boek gaan praten", zei ze gisteren, om maar meteen aan te geven dat ze weinig trek had om het weer over haar leven en opvattingen te hebben. Het boek, zei Treur, is ook niet zo zeer een portret van de gerefor meerde wereld. „Ik denk dat het vooral een echt Nederlands boek is. Veel mensen die me mailen zeg gen dat ze door het boek zijn ge raakt en dat zijn heus niet alle maal gereformeerde mensen. Ik krijg bijvoorbeeld ook reacties van katholieken. Het gaat dus breder. Er wordt ook vaak een vergelijking gemaakt met Jan Siebelink en Maarten 't Hart, maar Siebelink komt uit een ander soort gezin en 't Hart helemaal. Dus zoveel over eenkomsten hebben wij nou ook weer niet." Treur werd ook gevraagd naar het waarom van de titel van haar ro man, die verwijst naar de bruiloft aan het eind. Katelijne wil daar confetti strooien, gemaakt van stichtelijke lectuur. „De confetti staat voor mij voor creativiteit. Die verknipte letters komen in nieuwe combinaties neer op de dorsvloer, die weer een bijbelse connotatie heeft als metafoor van de jongste dag, waarop er over je wordt geoor deeld", aldus de auteur. „Maar nu zit ik mijn eigen boek te interprete ren. Dat moeten de literair recen senten eigenlijk doen, maar die hebben het natuurlijk te druk met die autobiogafische aspecten."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 24