201 zeeland Stoomtrein zet nieuwe treinen in Slapen en eten in oud Stoeltjesrijden zie je alleen nog in Wemeldinge Boven Duitse diesel-motorwagens VERBLIJFSRECREATIE Gemeente Veere vindt monument geschikt voor Tweede Wereldoorlog persoonlijk herinnerd Lou de Graaf wint voorleeswedstrijfl donderdag 18 februari 2010 door Luc Oggel GOES - De Stoomtrein Goes-Borse- le (SGB) wil nog dit jaar de trein diensten uitbreiden. Het is de be doeling om daarvoor nieuw mate rieel in te zetten. De SGB heeft het oog laten vallen op een aantal diesel-motorwagens van Duitse origine, die vandaag in Goes arriveren. Het gaat om een spoorrijtuig met eigen aandrijving. In 1927 werd de 'bus op rails' door NS geïntroduceerd als modern en economisch alternatief voor de du re stoomtreinen. De SGB wil repli ca's bouwen, maar begint voorlo pig met de Duitse exemplaren uit de jaren '50. Het materiaal is nog in optie, maar komt alvast naar Goes zodat kan worden bepaald wat er nog moet gebeuren om de treinen rijvaardig te maken. De SGB heeft subsidies aangevraagd om de treinen te kun nen kopen. Het nieuwe treintype wordt op ge selecteerde dagen ingezet. De trein zal bovendien niet alleen stoppen op de bekende stations Goes, Kwa- dendamme en Hoedekenskerke, maar ook op stations die momen teel nog door de stoomtrein wor den overgeslagen, namelijk 's-Gravenpolder/'s-Heer Abtsker- ke, Nisse en Baarland. De motorwagendienst is tevens het eerste zichtbare onderdeel van het project Toeristische Hoofdas van de Stoomtrein Goes-Borsele. Daarin doet de museumtreinen dienst als verbindende schakel tus sen de diverse kleine en grotere at tracties in de regio. De motorwagendienst sluit ook aan op het fiets- en wandelnet werk. Dat zorgt ervoor dat ook kleinschalige attracties in de omge ving bereikbaar worden zonder dat dat leidt tot een toename van het autoverkeer. In het kader van het project wordt binnenkort ook begonnen met de vernieuwing van de spoorlijn bij het station Hoedekenskerke en met de uitbreiding en vernieu wing van de sporen op het station 's-Gravenpolder/'s-Heer Abtsker- ke. Die spooraanpassingen zijn van belang, omdat de motorwa gens en de stoomtreinen elkaar straks op die plekken zullen passe ren. door Henk Postma VEERE - Het Godshuis in het stadje Veere wordt een bed&breakfast voorziening met tien tot veertien kamers. De initiatiefneemster, Wil ly Huijbregtse, gaat er zelf ook wo nen met haar gezin. Het monumentale gebouw aan de Kerkstraat moet er nog voor wor den verbouwd. Maar als geen on verwachte problemen opdoemen, hoopt Huijbregtse de nieuwe lo- giesvoorziening nog in de loop van komende zomer in gebruik te kunnen nemen. De gemeente Veere juicht het ini tiatief toe en staat op het punt de benodigde monumentenvergun ning te verlenen. Er is al onthef fing verleend van het bestem mingsplan waarin staat dat het ge bouw alleen mag wórden gebruikt voor 'openbare doeleinden'. Mo menteel wordt de laatste hand ge legd aan de bouwvergunning. Er liggen nog wel bedenkingen van de Stadsraad Veere en van in woonster Conqui Koole. De stads raad vreest dat parkeerproblemen ontstaan. Volgens de gemeente kan daar een mouw aan worden gepast. Een deel van de benodigde parkeerplaatsen kan op het terreip .van het Godshuis worden gereali seerd, voor de rest kan geparkeerd worden op het openbaar terrein langs het Kanaal. De Stadsraad lijkt zich daar in te kunnen vin den, mits de bed&breakfast geen hotel wordt. De gemeente acht de kans dat eventuele bezwaren van mevrouw Koole roet in het eten kunnen gooien 'zeer gering', omdat ze woont op ongeveer 150 meter af stand. Initiatiefneemster Willy Huijbregt se gaat er in ieder geval van uit dat de zaak zo goed als rond is. Ze kocht het Godshuis om er met een GOES Frank de Klerk, samensteller van het boek 'De Oorlog in Stukken' houdt donderdag 25 februari een le zing over de persoonlijke verhalen die hij bij de samenstelling van zijn boek tegenkwam. De Klerk zocht en vond de voelba re sfeer van dreiging en oorlog in tal van brieven, dagboeken, verha len en verslagen van doodgewone Zeeuwen. De lezing wordt gehouden in de bi bliotheek in Goes. De bijeenkomst begint om 20.00 uur. Entree 3,50 eu ro. MIDDELBURG Lou de Graaf van de Middelburgse basisschool De Uilenbuch won gis teren de halve finale Walcheren van de Nationale Voorleeswed- strijd in de Zeeuwse Bibliotheek. Hij las voor uit Matilda van Roald Dahl. Lou mag nu door naar de pro vinciale finale, die op zaterdag 17 wordt gehouden. De winnaar van de provinciale finale mag Zeeland vertegenwoordigen op woensdag 19 mei bij de landelijke finale in Utrecht. Rico Geuze van De Spring plank uit Aagtekerke werd gisteren tweede. door Lilian Dominicus Als er iets uniek is voor Wemeldinge, dan is het stoeltjesrijden, daar is ie dereen het wel over eens. Begin twintigste eeuw zag je de traditie ook nog wel eens in an dere dorpen op de Bevelanden, maar die tijden zijn voorbij. „Ja, op de schaapscheerderfeesten in Nisse doen ze het nog wel op de Kasteelwei, maar verder naar mijn weten nergens", zegt Arie van der Maas, bestuurslid van de Wemel- dingse Ringrïjderijvereniging 'Ons Genoegen'. Omdat stoeltjesrijden zó bij We meldinge hoort, moést het onder deel worden van het Koninginne dag-programma. Ook al is stoeltjes rijden eigenlijk vast onderdeel na de ringrij-wedstrijden en hoort het traditioneel niet op Koningin nedag thuis. En ook al is de af spraak dat Wemeldinge Koningin nedag viert zoals iedere andere vijf jaar. Stoeltjesrijden lijkt een beetje op stoelendans, maar dan op een paard. Als muziekvereniging OKK speelt, is het de bedoeling dat de ruiters hun paarden in galop rond de pylonen leiden. Zodra de mu ziek stopt, moeten de berijders als de wiedeweerga van hun paard springen om vervolgens, met paard aan de teugel, op een van de stoelen te zitten. Er is altijd een stoel minder dan er ruiters zijn. Stoeltjesrijden is meer spel dan sport. „Ervoor trainen is eigenlijk bijna niet mogelijk", zegt Hubert van der Maas, met zijn 13 jaar het jongste lid van de vereniging. Dit jaar wordt hij 14, een voorwaarde om lid te mogen worden. Als hij pas volgend jaar 14 zou worden, had hij nog een jaartje moeten wachten. „Het gaat ook echt om het plezier", zegt vader Arie. „Het is ontspanning na de ringrijwed- strijd." Hoewel je er wel degelijk voor in goede conditie moet zijn: op en van je paard springen, kan behoorlijk vermoeiend zijn. „En de meeste ruiters vergissen zich meestal wel een keertje als OKK even ademhaalt in plaats van stopt. Er is dan wel een korte pau ze, maar de muziek speelt daarna gewoon weer door." Koninginnedag mét de koningin zorgt wel voor een kleine uitda ging: normaal gezien duurt een wedstrijdje 20 a 25 minuten. Ge zien het krappe tijdschema op die dag, Beatrix is hooguit vijf kwar tier in Wemeldinge zelf moeten de stoeltjesrijders een korter pro gram opstellen. „Maar daar komen we wel uit", zegt Van der Maas. „We weten het nog niet precies, maar we zouden in plaats van één, drie stoelen tegelijkertijd kunnen weghalen. Dat komt wel goed." O Koningin Beatrix bezoekt op 30 april Wemeldinge en Middel burg. Verslaggevers Maurits Sep en Lilian Dominicus volgen de voorbereidingen op de weblog: www.pzc.nl/oranjeboven. Het Godshuis in het stadje Veere wordt een bed breakfast met tien tot veertien kamers. Initiatiefneemster Willy Koninginnedag in Zeeland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 22