i8l zeeland Winterweer versnelt komst nieuwe natuur Ondernemers willen 'Landschap verloedert door natuur' Wassen en drogen kan weer in de Stromenwijk Havenbedrijf begint met aanleg zanddepot PLAN TURELUUR Werk in stroomversnelling DEBATTEN In aanloop naar de gemeenteraadsverkiezingen zijn er her en der debatten. In Middelburg waren er gisteren twee en in Me- liskerke gingen de Veerse politici met elkaar in gesprek. donderdag 18 februari 2010 door Piet Kleemans ZIERIKZEE - De herinrichting van het gebied tussen de Boerenweg en de Levensstrijdweg bij Zierik- zee is door de vorst in een stroom versnelling gekomen. Zware machi nes kunnen er nu werken zonder sporen achter te laten. Het gebied staat bij opdrachtgever van het landinrichtingsproject de Dienst Landelijk Gebied (DLG) te boek als deelgebied 8 en 9 van na tuurontwikkelingsplan Tureluur. De herinrichting bestaat voorna melijk uit het graven van een kre kenpatroon met eilandjes en een karreveld-achtige structuur. In ja nuari is het gebied opgeruimd, waarna begonnen is met het gra ven van een omleidingssloot. Ook werden duikers geplaatst waar door het schone brakke water van het ene naar het andere natuurge bied kan stromen. Nu de grond ter plaatse door de vorst keihard is ge worden, wordt het voor de graaf machines makkelijker te werken zonder sporen achter te laten die later nadelig kunnen zijn voor na tuurwaarden van het gebied. Met MIDDELBURC - Inwoners van de Middelburgse Stromenwijk kun nen vanaf vandaag hun was doen in multifunctioneel centrum Het Getij. Daar staat een nieuwe was machine en ook een droger. En ie dereen uit de buurt kan er gebruik van maken, aldus buurtbewoon ster Margo Dekkers. Volgens haar wonen in haar wijk meer dan genoeg mensen die geen wasmachine (meer) hebben. Nog niet zo lang geleden konden zij te recht in buurthuis de Woelige Werf Het is echter afgebroken en daarmee verdween ook het was hok. de grond uit de kreken worden nu tijdelijke rijbanen aangelegd. Die worden weer weggehaald zodra de diepste delen van de kreken gegra ven worden. De grond wordt ver volgens vanaf augustus 2010 in de Cauwersinlaag gebruikt om de zee dijk te versterken en een vogelei land en karrevelden te herstellen. Een karreveld is een gebied achter een dijk waar klei is afgegraven voor het vormen van die dijk. Tevens wordt de grond gebruikt om sloten te dempen én een kade rond het nieuwe natuurgebied te maken. Verder wordt de in de voormalige landbouwgrond nog aanwezige drainage afgekoppeld en komt er een nieuwe afrastering. Ter hoogte van Poortambacht 10 wordt een groenstrook met wan delpad aangelegd. Als alles goed gaat wordt dit stukje landinrich ting aan de rand van Zierikzee na jaar 2010, voorjaar 2011 afgerond. Door het aanpassen van de water huishouding en het gericht vergra ven van de bodem ontstaan brak watermoerassen. In die natte open gebieden ontwikkelen zich zoutve- getaties zoals die ook op schorren te vinden zijn. door Theo Giele Wat willen we met de stad? Vraag het onder nemers en je krijgt een lijst, soms tegenstrijdige, antwoorden. Koop Middelburgse waar, gratis vierkante meters openbare weg voor je terrasstoelen, veel parkeer plaatsen, en dat allemaal het liefst nog gisteren. Nee dan de stede bouwkundigen. Die praten niet in termijnen van dagen of weken, wie daar in jaren spreekt kan nog beschuldigd worden van haast werk. Middelburg heeft het ene verkiezingsdebat nog niet achter de rug, of de dames en heren kan didaat-raadsleden worden al weer uitgenodigd door de volgende or ganisatie om de politieke degens te kruisen. Gisteren waren er maar liefst twee. In de raadzaal praatte een gezel schap van stedenbouwkundigen, architecten en andere belangstel lenden over 'Middelburg in relatie tot haar toekomstige ontwikkelin gen en de rol van de stedenbouw'. Na eerst lange tijd zeer tevreden te hebben stilgestaan bij de goede za ken die in Middelburg zijn ge beurd zoals het opknappen van de Stromenwijk en de Magistraat- wijk, werd het toch wel tijd voor wat kritische noten. Daarbij ging het vooral over de Mortiere. Niet zozeer de woonwijk, al vond een van de aanwezigen de bouwstijl wat te protserig, maar vooral over de knalgele gebouwen van het ZEP en de ballenvangers. Geen nieuw geluid eigenlijk. Eigenlijk was iedereen het er wel over eens welke kant het met de stad op moet. Groeien mag, maar met mate en met het oog op de GEMEENTERAADS VERKIEZINGEN 3 maart 2010 Uitspraken Evert Heringa (CU): 'Gooi de win kels gewoon dicht op zondag.' Albert de Vries (PvdA): 'Ik twijfel toch of we die langzaamverkeers- brug wel moeten bouwen.' Piet Kraan (LPM): 'Dat duurzame hoeft van mij niet'. Hannie Kool (CDA): 'Dit was echt de laatste verhoging van de preca riorechten' (voor terrassen, red.) Chris Dekker (SGP): 'Middelburg zit tegen zijn grenzen aan'. Rob van Eijkelenburg (D66): 'Par keergarage aan de oostkant door particulier bedrijf laten exploite- veranderende vFaag. 's Avonds was café De Derde Helft in de Voetbal Experience het decor van een de bat georganiseerd door Middel burgse ondernemersverenigingen. Een groot item was de parkeer voorziening aan de oostkant van de stad. Opvallend was dat veel partijen dè Rotterdamse Kaai, en dan meer in het bijzonder de loca tie waar nu drukkerij Meulenberg zit, noemde als plaats voor een par keergarage. WD-lijsttrekker en wethouder van Verkeer Frank Streng liet eén 'transferiumachtige voorziening' noteren. En hij wil een tweede par- keerlaag op het Hof van Tange bouwen. Ondernemer Dick Anbeek hield een warm pleidooi om Middel burg te laten verkiezen tot beste binnenstad. „Natuurlijk willen we dat zijn. Juist Middelburg heeft de kans om die prijs in de wacht te slepen." Iedereen was het er wel over eens dat de stad niet zelfge noegzaam achterover kan leunen. ^,Het bezoek aan de binnenstad is met zes procent afgenomen", waar schuwde Anbeek. De onderne mers op het ZEP en de Mortiere boulevard smeekten verder om een busverbinding naar het sta tion. Volgende week zit de ge meente bij gedeputeerde Van Heu- kelom. Die moet het gaan regelen. door Henk Postma MELISKERKE - „Natuur? Geen meter meer erbij!" De Veerse SGP'er Piet de Visser heeft er schoon genoeg van: het moet nu maar eens afgelopen zijn met de aanleg van natuurgebieden. „Het landschap verloe dert door al die natuur" riep hij tijdens een verkie zingsdebat van landbouworganisatie ZLTO in zaal Ons Huis te Meliskerke. Niet dat De Visser iets tegen de natuur heeft. Maar dat moet dan wel natuur zijn 'die er van nature is'. Daar kan je van genieten. En daar komen toeristen voor naar Veere. Niet voor natuur die is aangelegd. Want die 'verknoeit het open landschap'. Hij doelde daarbij onder meer op de aanplant van bos, zoals en kele jaren terug bij Zoutelande. Dat daar nu boom pjes staan, vind hij nog niet zo erg, maar dat onder houd achterwege blijft, beschouwt hij als doodzonde. De SGP'er kreeg geen bijval. Integendeel. Theo Sinke (PvdA/GroenLinks) reageerde: „Piet ziet water bran den." Sinke erkende 'dat het er hier en daar nog niet zo mooi uitziet'. Maar dat kan ook niet. Aangelegde natuur heeft tijd nodig. „In de loop der jaren komt dat wel goed." CDA-lijsttrekker René Molenaar was het al evenmin met de SGP'er eens: „Ook aangelegde natuur is een verfraaiing van het landschap." WD'er Mieneke Bierens hield het erop dat Walcheren geen ruimte meer heeft voor nog meer grootschalige na tuur. Hier en daar mag van haar nog best wel een beetje natuur aan een berm of slootkant worden toe gevoegd. Maar of de bescherming van Walcheren als 'nationaal landschap' gunstig uitpakt? Daar zet ze 'wel eens vraagtekens bij'. Margo Dekkers heeft de was gedaan in multifunctioneel centrum Het Getij in de Middelburgse Stromenwijk. foto Ruben Oreel Om toch iets terug te krijgen deed Dekkers vorig jaar een beroep op woningbouwvereniging Woon- goed met het verzoek voor een bij drage uit de wijkwenspot. Dat ver zoek werd gehonoreerd. Ook de Rabobank en Mikro Electro kwa men over de brug. Dekkers zei gisteren, bij de offi ciële overhandiging, dat zo'n cen trale wasmachine ook goed is voor het onderhouden van de sociale contactep in de wijk. Het gebruik is niet gratis. Wassen en drogen kost samen vijf euro per keer. Voor drie euro kunnen buurt bewoners of wassen of drogen. VERKIEZINGEN Nieuws en achtergronden over 3 maart vindt u op www.gemeente- raadsverkiezingenzeeland.nl MEEST GELEZEN 1. Politie vindt klappertjespistool 2. Door Koninginnedag geen extra evenementen STUUR UW TIPS NAAR redactie@pzc.nl Zet uw foto in het album www.pzc.nl/foto VLISSINGEN-OOST - Havenbedrijf Zeeland Seaports is begonnen met de aanleg van één van de vier zanddepots in Vlissingen-Oost. Het depot wordt aangelegd op het oostelijk deel van het Rammekens- schor, naast Scheldepoort. De werkzaamheden beginnen na dat de Raad van State daarvoor vo rige week toestemming heeft gege ven. De Vogelbescherming Neder land vocht de vergunning aan, om dat met het depot een fourageer- en vluchtgebied voor vogels verlo ren gaat. Om het verlies van een hoogwatervluchtplaats voor vogels te compenseren, legt het havenbe drijf tussen het natuurgebied en het zanddepot een dam aan. Het buitendijkse zanddepot aan de Rit- themsestraat meet 450 bij 300 me ter. Er komt een bult op van maxi maal twaalf meter. Het depot is een tijdelijke opslagplaats voor zand dat vrijkomt bij het uitdie pen van de Scaldiahaven. Zeeland Seaports wil dit zand be waren om het in de toekomst te ge bruiken bij andere projecten. Om dat nog niet bekend is waar het zand naartoe moet, wordt het ver deeld over vier depots in het ha vengebied. Dat bespaart straks transportkosten. Alleen voor het zanddepot naast Scheldepoort was een vergunning nodig. NIET www.pzc.nl POTLOOD BEVOCHTIGEN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 20