economie 113 ING beperkt bonus Beleggers niet zomaar in NV Zeeland Seaports 'Snel sociaal statuut voor havenschapspersoneel' Eurolanden boeken handelsoverschot JAARCIJFERS Bankconcern lijdt 935 miljoen euro verlies in 2009 Bouwsector eurozone produceert meer Rabobank: huizenprijs stabiliseert dit jaar Economie België met 3 procent gekrompen donderdag 18 februari 2010 den haag - ING beperkt de bonus sen voor de top van het bedrijf. ING-bestuurders kunnen met in gang van dit jaar nog maar maxi maal één jaarsalaris krijgen als bo nus. De vaste salarissen van de ING-top gaan met dertien procent omhoog, het salaris van bestuurs voorzitter Jan Hommen (1,35 mil joen euro) wordt bevroren. Topman Hommen stelt dat dit be loningsbeleid overeenkomt met de Code Banken, die de Nederlandse banken sinds kort voeren. Het bo- nusbeleid bij ING over 2009 heeft gisteren geleid tot vragen aan mi nister Wouter Bos van Financiën. GroenLinks wil dat Bos ingrijpt nu het concern bekend heeft ge maakt dat het vorig jaar voor 520 miljoen euro aan bonussen heeft uitgekeerd, waarvan 330 miljoen in contanten. Bij de presentatie van de jaarcijfers van ING bleek dat het concern de financiële crisis nog niet te boven is. Het concern dook in de laatste drie maanden van 2009 weer diep in de rode cijfers, na twee winstge vende kwartalen. Het verlies kwam in de maanden oktober tot en met december uit op 712 miljoen euro, waardoor het jaarverlies 935 miljoen bedroeg. De verliezen in het vierde kwar taal werden veroorzaakt door extra lasten in verband met het faillissement van de DSB Bank. Het hoofdkantoor van ING in Amsterdam. foto Peter Dej'ong/AP Daarnaast kreeg ING een heffing opgelegd van Eurocommissaris Kroes, die vond dat het concern te gen te zachte voorwaarden staats steun had gekregen voor een porte feuille Amerikaanse probleemhy potheken. Vergeleken met een jaar geleden is overigens wel sprake van een aan zienlijke verbetering van het resul taat. ING is bezig met een grote reorga nisatie van het bedrijf. Op last van de Europese Commissie zal het concern worden opgesplitst in een bank- en verzekeringsonderdeel. ING heeft de omvang van zijn ba lanstotaal teruggeschroefd met een Inbegrepen: cruise, eventuele vluchten volpension, havengelden, obv beschikbaarheid en wijzigingen, overige informatie www.cruisewinkel.nl Westelijke Middellandse Zee Norwegian Jade***** Vertrek:elke zondag 18-04 t/m 14-11 Dagen: 8 va. 725,- Oostelijke Middellandse Zee Nieuw Amsterdam***** (eerste doopvaart) Vertrek:4 Juli Dagen: 10 va. 1.585,- Baltische Zee St. Petersburg MSC Opera**** Vertrek:7 of 29 augustus Dagen: 12 va. 1.099,- Boek op cruisewinkel.nl Bel 020 421 11 15 door Wout Bareman vijfde, wat neerkomt op een klei ne 200 miljard euro. Topman Jan Hommen noemt 2010 een jaar van de overgang, dat 'niet zonder uitda gingen' zal zijn. De bankverzekeraar kwam in 2008 aan het staatsinfuus te liggen toen de kredietcrisis toesloeg. De Neder landse staat steunde het bedrijf met tien miljard euro, waarmee de buffers werden verhoogd. De koers van ING steeg gisteren in reactie op de nieuwe cijfers. Analis ten beoordeelden de onderliggen de bedrijfsresultaten bij het bedrijf als positief Ze denken dat het con cern zich aan het herstellen is van de klap die het in 2008 kreeg. LUXEMBURG De bouwproductie in de eurozone is in december met 0,5 procent ge stegen vergeleken met een maand eerder. In vergelijking met een jaar eerder daalde de productie met 3,1 procent. Dat blijkt uit gisteren ge publiceerde cijfers van het Euro pees statistisch bureau Eurostat. In de gehele Europese Unie steeg de productie in de bouwsector in december ook met 0,5 procent. UTRECHT De Rabobank voorziet een lichte prijsstijging van huizen in de twee de helft van dit jaar, maar de ge middelde huizenprijs valt dit jaar iets lager uit dan vorig jaar. Vol gens de bank loopt niet alleen de prijs van een bestaande woning dit jaar op, maar ook het renteniveau, terwijl de brutolonen stabiel blij ven. De betaalbaarheid van huizen neemt af en dat is slecht nieuws voor starters, aldus de Rabobank. BRUSSEL De Belgische economie is in 2009 met 3 procent gekrompen, aldus de Nationale Bank gisteren. Voor dit jaar verwacht de bank een beschei den herstel met een groei van 1 tot 1,5 procent. De werkloosheid liep vorig jaar op van 7 naar 7,9 procent. In totaal gin gen 64.000 banen verloren. Het begrotingstekort in België kwam in 2009 uit op 6 procent, de staatsschuld op 97,8 procent. terneuzen - Gedeputeerde Mar ten Wiersma (economie) mag best onderzoeken of pensioenfondsen en verzekeraars belangstelling heb ben voor aandelen in het verzelf standigde havenschap Zeeland Seaports. Maar als het die richting op gaat, moet de discussie over de NV-vorming wel worden overge daan. Wethouder Co van Schaik van Ter- neuzen liet er gisteren in het alge meen bestuur van het schap geen misverstand over bestaan: „De raad van Terneuzen is akkoord ge gaan met de tekst, zoals die op ta fel ligt. Worden daar toch weer dingen uitgehaald, dan hebben wij een probleem. In de overeenkomst staat duidelijk dat alleen publiek rechtelijke personen dan wel ven nootschappen die volledig in over heidshanden zijn, aandeelhouder kunnen zijn. U mag onderzoeken wat u wilt, maar dan moet ik te- rug naar dè raad." Hij kreeg steun van wethouder Jacques Suurmond van Vlissingen. Wiersma onderzoekt de belangstel ling van commerciële beleggers in de nieuwe NV overigens in op dracht van Provinciale Staten. „Het ligt niet voor de hand dat be leggers nu instappen, maar we kunnen best de voor- en nadelen in beeld brengen. Pas als de ge meenschappelijke regeling defini tief is opgeheven, komt die optie in beeld.*1 En dat laatste is nog lang niet het geval. De NV is weliswaar op 1 ja nuari 2011 een feit, de gemeen schappelijke regeling (met de pro vincie, Vlissingen, Terneuzen en Borsele) blijft nog zeker tien tot vijftien jaar fungeren als enige aan deelhouder. Dat is financieel aan trekkelijker. De verzelfstandiging werd gisteren overigens goedge- «r keurd. door Wout Bareman terneuzen - De directie van ha venschap Zeeland Seaports pro beert zo' snel mogelijk een ak koord te bereiken met de vakorga nisaties en de ondernemingsraad over een sociaal statuut voor het personeel. De zeventig medewerkers zijn, zo blijkt uit een recente enquête van de OR, bepaald niet enthousiast over de verzelfstandiging van het havenschap, dat per 1 januari 2011 wordt omgezet in een NV. Ze ver wachten er weinig positiefs van en willen een salarisverhoging ter compensatie van het verlies van hun ambtelijke status. Een delega tie van de OR woonde gistermor gen de vergadering van het alge meen bestuur bij, waarin de ver zelfstandiging werd beklonken. Aanvankelijk was het de bedoeling dat voorzitter Hans Daniëlse een toelichting zou geven op de uitslag van de enquête, maar dat vonden directeur Hans van der Hart en de nieuwe voorzitter, gedeputeerde Kees van Beveren, geen goed idee. Ze beloofden zo snel mogelijk met de betrokken partijen te praten over een sociaal statuut, dat het uit gangspunt moet vormen voor de rechtspositieregeling, die eind dit jaar klaar moet zijn. luxemburg - De landen van de eu rozone hebben in 2009 een han delsoverschot van 22,3 miljard eu ro geboekt. In 2008 was nog spra ke van een tekort van 54,7 miljard euro. Dat heeft het Europees statis tiekbureau Eurostat gisteren be kendgemaakt. In december kwam de export van de eurolanden 4,4 miljard euro ho ger uit dan de import. In novem ber bedroeg het handelsoverschot 4 miljard euro, zo bleek uit een tweede raming van Eurostat. Een maand geleden werd voor novem ber nog een overschot van 4,8 mil jard euro gemeld. Analisten hiel den voor december rekening met een positief verschil van 5 miljard euro. De handelsbalans van alle 27 lidsta ten van de Europese Unie samen vertoonde in 2009 een tekort van 105,5 miljard euro. In 2008 voer den de EU-landen samen voor 258,4 miljard euro meer goederen in dan naar het buitenland wer den verscheept. AVV TE KOOP FRAAIE ROYALE PATIO VILLA'S OTHENE TERNEUZEN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 13