5 Seksschandalen jezuïeten zijn van oudsher heel intellectueel. Er is binnen die mannenjorde weinig plaats voor gevoelens' Anke Bisschops, psychologe en pastoraal supervisor dinsdag 16 februari 2010 Duitsland Op een gymnasium van de jezuïeten in Berlijn blijken meer leerlingen te zijn misbruikt dan tot nu toe bekend was. Inmiddels hebben meer dan hon derd slachtoffers zich gemeld. Eind vorige maand maakte de rector van het rooms-katholieke Canisiusgym- nasium, pater Klaus Mertes, nog mel ding van zeven gevallen van seksueel misbruik. De zaak kwam aan het licht door een brief van Mertes aan 600 voormalige leerlingen van de school. De middelba re school geldt als een van de scholen waar de katholieke Duitse elite wordt opgeleid. De leraren die van het misbruik wor den verdacht, zijn niet meer op de school actief. „Voor zover zij nog le ven, doen wij onderzoek", aldus de rector. Het is echter de vraag of de da ders nog voor de rechter kunnen wor den gebracht, omdat de zaken moge lijk verjaard zijn. Ierland Verenigde Staten Ierland is al maandenlang in de greep van psychologisch en seksueel kinder misbruik door geestelijken. Alle 24 bis schoppen kwamen gisteren bijeen in het Vaticaan om twee dagen lang be rouw te tonen over het misbruik. Uit rapporten van november vorig jaar blijkt dat kinderen in katholieke wees huizen, werkhuizen en scholen jaren lang werden misbruikt door geestelij ken en andere begeleiders. Het onder zoek richt zich op 46 priesters die tus sen 1975 en 2004 honderden kinde ren hebben misbruikt. Uit de rapporten kwam ook naar vo ren dat sommige leidinggevenden bin nen de rooms-katholieke kerk er alles aan deden om de zaak in de doofpot te stoppen. In de nasleep van het on derzoek namen al vier bisschoppen ontslag. De paus reageerde met afschuw op het misbruik en zei 'de wosede en schaamte' van het Ierse volk te delen. De rooms-katholieke kerk in de VS wordt al tijden geteisterd door schan dalen rond pedofiele priesters. De r.-k.-kerk heeft in 2009 een recordbe drag van 615 miljoen dollar (bijna 400 miljoen euro) moeten uitgeven in ver band met seksueel misbruik van kinde ren door priesters en andere geestelij ken. Het overgrote deel (526 miljoen dol lar) was bestemd als schadevergoe ding aan slachtoffers van misbruik. Dat is bijna het dubbele van het be drag dat in 2006 werd uitbetaald. Cir ca 22 miljoen dollar ging naar thera pie voor slachtoffers of hulp aan ver meende daders. In 2009 zijn 689 nieuwe aanklachten van misbruik zijn ingediend. In 2007 waren dat er 692. Iets meer van de helft van de ingediende aanklachten was afkomstig van kinderen. Twee der de van de slachtoffers waren mannen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 9