61 buitenland 'Machinist negeerde Bedrog bij aanleg metro Keulen PRODUCT VAN HET JAAR 2010 Een dag vleesvrij nu nog lekkerder Het Belgische spoor is verouderd. Slechts weinig treinen remmen automatisch als ze door een rood sein dreigen te rijden. Gisteren ging het mis bij Halle. www.lyrakis.nl NESTLE PyjamaPapje® Ontbijt dinsdag 16 februari 2010 door onze correspondent Hans de Bruijn BUIZINGEN - De treinramp bij het Belgische Buizingen is mogelijk veroorzaakt doordat de machinist van een van de-treinen een rood sein zou hebben genegeerd. Dat zegt tenminste de gouverneur van de provincie Vlaams-Brabant, Lo- dewijk De Witte. Maar volgens topman Mare Descheemaecker van de spoorwegmaatschappij NMBS is het onverantwoord om nu al schuldigen aan te wijzen voor de ramp, waarbij zeker acht tien mensen zijn omgekomen, waaronder een van de machinis ten. Er zijn 162 gewonden, van wie elf er zo slecht aan toe zijn dat voor hun leven wordt gevreesd. Het zoeken naar slachtoffers in de wrakstukken werd gisteravond stopgezet. De ramp betekent moge lijk het ergste uit de Belgische ge schiedenis. in 1974 vielen bij een ontsporing bij Luttre in Wallonië ook achttien doden en 45 gewon den. De botsing deed zich voor vlak bij het station van Halle. De trein van Bergen naar Brussel was daar net - met een vertraging van tien minu ten - vertrokken, terwijl die van Leuven naar 's Gravenbrakel op het punt stond het station binnen te rijden. Volgens staatssecretaris van Ver keer Etienne Schouppe reed de trein uit Bergen op het juiste spoor, en had de andere moeten stoppen. Waarom dat niet is ge beurd, wordt onderzocht. Ook Schouppe vindt het te vroeg om de 30-jarige machinist als schul dige aan te wijzen. Het onderzoek naar de oorzaak kan nog weken duren. Zeker is dat de beide treinen geen automatisch treinbeïnvloedingssys- teem hadden, dat ze doet stoppen zodra een rood sein wordt gepas seerd. Het spoor bij Buizingen heeft wel de elektronica daarvoor maar de verouderde treinstellen niet. Het traject bij Halle is een van de drukste van België. De TGV naar Parijs en de Eurostar naar Londen passeren hier over een speciaal hogesnelheidsspoor. Alle treinverkeer tussen Brussel en de Franse grens kwam stil te lig gen. IC-treinen rijden wel tussen Amsterdam en Brussel Zuid. Deze situatie zal naar verwachting van daag nog de hele dag voortduren. Het ongeluk gebeurde om half ne gen. De trein uit Leuven raakte die uit Bergen vol in de flank. De eer ste wagen daarvan werd afgerukt van de rest van de trein, kwam on der die uit Leuven terecht en werd volledig verwoest. Daar vielen ook de meeste slachtof- door onze correspondent Oene van der Wal KEULEN - Tegen een dozijn mede werkers van Duitse bouwfirma's loopt een strafrechterlijk onder zoek wegens fraude met meetgege vens en het doorverkopen van staal, bestemd voor de aanleg van de metro van Keulen. Volgens berichten in de krant Kölner Stadt-Anzeiger, is bij zeker 28 damwanden gerommeld met kwaliteitsmetingen. Daardoor is veel minder beton gestort dan noodzakelijk. „We houden er reke ning mee dat er nog veel meer ge vallen zijn. In onze ogen is sprake van systematisch bedrog", citeert de krant een bij het onderzoek be trokken persoon. De onthulling volgt op berichten dat staal, waarmee de bouwputten worden gestabiliseerd, door bouw vakkers zou zijn doorverkocht aan schroothandelaren. Lutz Lienen- kamper, CDU-minister voor Bou wen en Verkeer van de deelstaat Noordrijn-Westfalen, spreekt van 'ernstige criminele zaken'. De bouw van de Keulse metrolijn liep in maart vorig jaar uit op een catastrofe toen het stadsarchief sa men met enkele belendende ge bouwen instortte. Daarbij vielen twee doden. De precieze toedracht is na bijna een jaar nog altijd niet bekend, maar een verband met de aanleg van de metrobuis ligt vol gens onderzoekers voor de hand. Onder de gebouwen was de aarde met grondwater weggespoeld, mo gelijk als gevolg van een gat in de buitenste damwand van een bouw put. Inmiddels is op twee andere plek ken in het metrotracé een vrijwel identieke situatie ontstaan als bij het stadsarchief In een van de bouwputten ontbreekt ruim tach tig procent van de voorgeschreven staalbeugels die betonnen wanden bijeen moeten houden. Volgens krantenberichten is dat staal ver kocht aan handelaren. De vrees voor een nieuwe catastro fe nam de afgelopen dagen toe van wege de traditionele carnavalsop tocht door het stadscentrum. Vol gens burgemeester Jürgen Roters (SPD) bestaat er echter geen instor tingsgevaar. Onderzocht wordt wel of de bouwput bestand is te gen grote hoeveelheden dooiwater of een overstroming van de Rijn. Vooralsnog is volgens de Kölner Stadt-Anzeiger tegen 'een dozijn' medewerkers van de betrokken bouwbedrijven een strafrechterlijk onderzoek ingesteld. Ze worden verdacht van van dood door schuld, het in gevaar brengen van een bouwproject, verduistering en fraude. Aangeklaagd is er echter nog niemand. Het justitieel onderzoek neemt waarschijnlijk nog maanden in be slag. De vorig jaar ingestorte bouw put staat vol met grondwater en kan daardoor nog steeds niet nauwgezet worden onderzocht. TREINRAMP HALLE 1 20/0 Door Scderlmidse consumenten De Fruitfilet Appel: een krokant gepaneerde filet op basis van soja met een smeuïge appelvulling. Verras jezelf en anderen met de heerlijke combinatie van de hartige filet en het frisse fruit. de enige melkpap die lekker zacht blijft! NESTLÉ PyjamaPapje® Ontbijt bevat lichtverteerbare CHE granen, hierdoor blijft de pap lekker zacht. Daarnaast zijn de granen goed voor de darmgezondheid. De melkpap is zonder toegevoegd suiker* en voor kindjes van 6 tot 36 maanden. Omdat de pap opvolgmelk bevat, hoef je er alleen nog maar water j| aan toe te voegen. jJB A,ïQtnctPap/e 'bevat van nature aanwezige suikers www.nestlebabyvoeding.nl Gefeliciteerd met de onderscheiding van 'jullie' Jaap Multi Snack Sandwichmaker en Lotte Juicer. Jullie producten zijn uniek! Lotte Family Juicer 0.75L& 1.5L Jaap Multi Snack Sandwich Maker Word jij de nieuwe Kids Ontwerper voor 2011 Zie de voorwaarden op www.princess.nl Deze rubriek is opgenomen in alle regionale dagbladen van NRp Dagbladen. NRp Dagbladen is mediapartner van Producten van het Jaar Bovenstaande producten zijn door een panel van 10.000 personen verkozen tot 'Product van het Jaar2010'. Meer informatie? www.productenvanhetjaar.nl of www.nrp.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 6