binnenland 15 steeds vaker vwo'er Balkenende houdt vast aan weren coffeeshops Politieke kopstukken ruziën over lokale lasten tijdens debat Oudere toch welkom op stembureau Gewonden bij ongeval met carnavalswagen 'Wintersporters wacht Aangifte tegen file in Duitsland' college Lingewaard PvdA trekt omstreden Turkstalige poster in Beveiliger ziekenhuis doet aangifte Lichaamstaal alcoholverkoop te verhogen van zestien naar achttien jaar Dode vos op Texel zorgt voor onrust LIJST 9 dinsdag 16 februari 2010 DE WOLDEN Inwoners van gemeente De Wol den (Drenthe) van zeventig jaar en ouder mogen toch de stembureaus bemannen. Het college van burge meester en wethouders had beslo ten de ouderen te weren, volgens burgemeester Snijders vanwege problemen in het verleden, zoals een trage doorstroom en verkeerd tellen. Het besluit is teruggedraaid omdat er ophef over ontstond. ERP In Erp (Noord-Brabant) zijn gister middag bij een ongeval met een carnavalswagen vier mensen ge wond geraakt. Drie jonge vrouwen en een jongen, die van een con structie op de wagen naar beneden vielen, zijn met botbreuken naar een ziekenhuis vervoerd. De op tocht is direct stilgelegd. De politie zegt een onderzoek in te stellen naar de constructie. AMSTERDAM BEMMEL Wintersporters die zaterdag ver trekken kunnen rekenen op flinke files in Duitsland. Daarvoor waar schuwde de ANWB gisteren. Voor zevenhonderdduizend Nederlan ders begint vrijdag de voorjaarsva kantie. Iets meer dan de helft van hen gaat naar het buitenland. Voor al rond Frankfurt, Neurenberg en München worden files van meer dan dertig kilometer verwacht. ROTTERDAM De PvdA in Rotterdam heeft verkie zingsposters waarop uitsluitend in het Turks een kandidaat werd aan geprezen, weggehaald. Dat heeft PvdA-lijsttrekker Dominic Schrijer gisteren laten weten. De WD had woedend gereageerd op de poster. De liberalen vonden dat de PvdA het verkeerde voorbeeld gaf. Juist de Nederlandse taal is van groot be lang voor de integratie. DEN HAAG Oud-wethouder Joost Hendrikx van de gemeente Lingewaard heeft aangifte gedaan tegen het huidige college van B en W wegens fraude en diefstal van gemeenschapsgeld. Het college kwam onlangs onder vuur te liggen toen bleek dat gede clareerde onkosten in 2008 waren opgelopen tot 28.000 euro. Van de raad moet het college onterecht uit betaalde onkosten terugbetalen. HARDERWIJK De beveiliger van ziekenhuis Sint Jansdal in Harderwijk die vorige week verbaal werd bedreigd door een lid van een gezin heeft giste ren alsnog aangifte gedaan bij de politie. Aanleiding was dat de fami lie na de dood van een 40-jarige Harderwijker niet naar de overlede ne mocht. Die was elders in de stad dood aangetroffen zonder dat de doodsoorzaak bekend was. De meeste partijen in de Tweede Kamer sluiten verhoging van ge meentebelastingen niet uit. Alleen de rechterkant van het politieke spectrum is ervan overtuigd dat on danks de economische crisis lasten verhoging niet nodig is. Dat bleek gisteren tijdens het NOS-verkie- zingsdebat tussen partijleiders en fractievoorzitters. PvdA, SP en Christenunie betoogden dat naast noodzakelijke bezuinigingen hoge re lasten mogelijk zijn. Halsema (GL) en Pechtold (D66) noemden die zelfs onontkoombaar. „Ieder een die zegt dat het zonder kan, liegt", zei Halsema. Van Geel (CDA), Rutte (WD) en Wilders (PW) hielden vast aan hun stand punt dat fors snijden in het ambte narenapparaat en in subsidies vol doende kan opleveren om de finan ciële tegenvallers op te vangen. Vol gens Wilders kan zoveel worden beknibbeld dat er ruimte is om de lasten te verlagen. Minister Bos (Fi nanciën, PvdA) zei dat dit niet kan omdat het bespaarde geld dan wordt uitgegeven waardoor alsnog een tekort blijft bestaan. BENNEBROEK - Rinus Beusenberg, lijsttrekker van Sociaal Rechts Haarlem mermeer, heeft op verkiezingsposters zijn hand op de borst van nummer twee Anita de Jong. Zo vraagt de partij aandacht voor een rel op het ge meentehuis. De Jong diende als ambtenaar een klacht in over fraude. In het rapport werd dit volgens haar veranderd in 'seksuele intimidatie', foto ANP TEXEL - Op Texel is onrust ont staan na de vondst van een dode vos afgelopen weekeinde. Dat meldde Ecomare gisteren. Vossen komen van nature niet op de Wad deneilanden voor. Er doen op het eiland echter al een jaar verhalen de ronde over vossensporen. Ook meldden mensen zich die menen een vos te hebben gezien. Volgens Ecomare lijkt met de vondst van het doodgereden dier bewezen dat er inderdaad een levende vos op Texel was. Hoe het beest er terecht is gekomen, is een raadsel. Vossen kunnen een ecologische ramp bete kenen, omdat ze nesten van zeldza me op de grond broedende vogels plunderen, stelt Ecomare. NOORDWIJK - Gemeenten moeten coffeeshops in de buurt van scho len weren om te voorkomen dat kinderen met softdrugs in aanra king komen. In het regeerakkoord staat dat er geen coffeeshops mo gen zijn binnen een straal van 250 meter van een school. Premier Jan Peter Balkenende wil daar aan vasthouden. „Afspraak is afspraak." Hij zei dat gisteravond op een cam pagnebijeenkomst in Noordwijk ter gelegenheid van de ophanden zijnde gemeenteraadsverkiezin gen. Balkenende verzet zich vooral te gen de Amsterdamse burgemees ter Job Cohen. De PvdA'er zei on langs dat hij naar andere maatrege len wil kijken om kinderen ervan te weerhouden softdrugs te gaan gebruiken. Cohen vindt ook dat de landelijke afspraken niet dwingend zijn voor gemeenten. Balkenende zei in een reactie dat het juist belangrijk is een centrale richtlijn te hebben. Hij wees erop dat veel gemeenten er nu wel toe overgaan de coffee shops te sluiten. „We moeten kinderen niet con fronteren met de vaak zorgelijke omgeving van deze verkooppun ten", zegt premier Jan Peter Bal kenende. De Delftse kinderarts Nico van der Lely van het Signaleringscen trum Kindergeneeskunde consta teert dat het comazuipen voorna melijk een probleem is geworden van blanke kinderen uit traditione le Nederlandse gezinnen. Van der Lely stelt dat het alcoholgebruik onder jongeren 'zo'n gigantisch probleem' is dat de verkoop verbo den moet worden aan iedereen die nog geen achttien jaar is. Nu ligt die grens op zestien jaar. De Tweede Kamer behandelt bin nenkort een wetsvoorstel op grond waarvan gemeenten bij wij ze van proef twee jaar lang in alle horecazaken, verenigingen en su permarkten de verkoopleeftijd voor alcohol aan jongeren mogen opschroeven naar achttien jaar. Vooralsnog zijn gemeenten hier geen voorstander van. Ze vrezen dat jongeren dan gaan 'shoppen' en in de weekeinden uit gaan in gemeenten waar ze nog wel alco hol kunnen krijgen. De Vereniging van Nederlandse Gemeenten pleit daarom voor een landelijke invoe ring van een verhoging van de leef tijdsgrens. pagina 3: commentaar ment bekijken. Elke carnaval wordt in Etten-Leur tijdens het MaMi (MaandagMiddag) Spektakel een gooi gedaan naar een nieuw record. Tijdens eerdere edities deden er on der meer 1795 mensen mee aan poortje dansen en vond er een mas sale klompendans met 3408 deelne mers plaats. Het was dit jaar de 24e keer dat het MaMi-Spektakel werd georganiseerd. foto Lex van Lieshout/ANP «.rtwolocWer üete po

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 5