zeeland 119 dagelijkse warme hap In Baarland willen wij oud worden Grote renovatie voor Middelburgs theater met rondbrengen maaltijden in Yerseke Bieb in Zierikzee is populair Bevrijdingmuseum al door vijfduizend mensen bezocht dinsdag 16 februari 2010 zijn nog in gesprek of het straks vanaf de Hogeweg doorgaat, maar als het stopt, dan stopt het." Om eens van de mensen zelf te ho ren hoe zij de maaltijdservice erva ren, helpt De Kunder deze maan dag mee met vrijwilligers Ko (75) en Ida (72) Oele. Het echtpaar brengt al jaren maaltijden rond in Yerseke. Dat is te merken, want het gaat allemaal zeer gerouti neerd. Achttien dozen met een warme hap moeten in drie kwar tier tijd bij de klanten worden afge leverd. Dat is best aanpoten. „Voor een uitgebreid praatje is eigenlijk geen tijd, dat is wel jammer", zegt Ko. „Daarom zouden er eigenlijk vrijwilligers bij moeten." Oele is veertig jaar werkzaam geweest als internationaal chauffeur. „Ik doe dit graag, bezorgen zit in m'n bloed. Je hebt contact met de men sen en je-bent nog in beweging RSraHMMMNMI MIDDELBURG - Filmtheater Schut tershof lijkt eindelijk van haar kneuterige behuizing af te komen. Als het ontwerp van architect Jo- han de Koning van Laboratorium voor Architektuur wordt uitge voerd, heeft Middelburg straks een mooi, toegankelijk en ruim film huis. Het huidige filmtheater voldoet niet meer, zegt de Stichting Cine ma Middelburg al jaren. Alles is verouderd en te klein. Het enige dat in het plan van De Koning blijft zoals het is, is het belangrijk ste deel van het theater: de film zaal. De authentieke ruimte met haar monumentale plafond wordt ook." Ko en Ida weten uit ervaring dat het bij sommige klanten niet goed komt als ze hun maaltijd zelf zouden moeten opwarmen. „Veel van hen zijn echt op leeftijd en zien het niet zitten om met een magnetron aan de gang te gaan. Die eten dan gewoon niet meer." Ook De Kunder vindt het sociale aspect wat bij het bezorgen van de maaltijden komt kijken erg belang rijk, maar merkt tegelijkertijd dat er inderdaad weinig tijd is voor een praatje. Toch probeert hij het wel. Elke klant die hij polst, blijkt tevreden over de voorziening. Ook meneer en mevrouw Van Burg (sa men één maaltijd) zouden het erg jammer vinden als het zou veran deren. Zij maken al drie jaar ge bruik van tafeltje-dek-je en heb ben 'honderd procent lof. Na een 'smakelijk eten' te hebben toege wenst, is het weer hup de auto in, op naar het volgende adres. „Ja, de Voedsel- en warenautoriteit is al eens meegeweest met een thermo meter hoor", zegt Ko. Hij en zijn vrouw kennen alle ins en outs van iedere klant. De mees ten hebben hun deur al openge zet, zodat de vrijwilligers zo kun nen doorlopen. De nieuwe maal tijd, in een soort kunststof koffer tje, wordt neergezet en indien ge wenst opengemaakt, de lege koffer wordtweer meegenomen-. Me vrouw De Wee heeft haar lege exemplaar niet goed dichtgedaan, waardoor het bord dat erin zit met veel gerinkel uiteenspat op de keu kenvloer. Het is snel weer opge ruimd, mevrouw De Wee lijkt het niet eens te merken. Weer in de auto zegt Ida dat ze de mensen inmiddels beter begrijpt. „Ik doe dit al erg lang, maar toen ik jonger was, ging ik altijd snel naar huis omdat de kinderen uit school kwamen. Nu weet ik dat de klanten het contact erg op prijs stellen." Toch zou zij het niet elke dag willen doen. „Je kan er soms ook wel een beetje somber van worden." Nog twee adressen in de Steeweg en het rondje zit er weer op. Wet houder De Kunder mag de maal tijd bij mevrouw Zuidweg breng en. Ko Oele geeft hem nog een tip: „Maak maar een praatje over haar kat, dat vindt ze leuk." Het beestje blijkt al aan tafel te zitten. Alsof hij het kan ruiken. Kees en Annie de Vriend leerden elkaar kennen op de Westerscheldedijk bij Baarland. foto Ronald den Dekker door Raymond de Frel BAARLAND - Elke dag loopt Kees de Vriend even naar zijn eigen dieren- parkje. De geitjes, pauwen, kippen en ganzen kennen hun baasje maar al te goed. Als Kees arriveert, is er eten op komst. Kees (88) is blij dat hij het uitje, een wandeling van zo'n vierhon derd meter, elke dag nog gezond en wel kan maken. En zijn vrouw Annie (83) is al net zo dankbaar dat zij elke dag weer vanuit haar achtertuin mag genieten van een prachtig uitzicht op de polder bij Baarland. „We zijn het oudste echt paar van Baarland, maar we zijn nog jong van geest. In de bovenka mer zit het gelukkig nog helemaal goed. Het is onze grootste wens om zo lang mogelijk in dit mooie huis te mogen blijven wonen. In Baarland willen wij oud worden", vertelt Annie. Het oudste echtpaar van Baarland was gisteren zestig jaar getrouwd. Middelburgse Annie kwam Kees voor het eerst tegen op de Wester scheldedijk. „Mijn zus woonde op een boerderij in de buurtschap Ba kendorp, vlak bij Baarland. Ik woonde bij haar, om te helpen in de huishouding. Als vreemde, als buitenstaander, was je in die tijd al snel interessant in Baarland." Zo ook voor Kees. „Op de dijk was een hangplek voor jongeren. Ik zag haar daar en dacht meteen: goh, wat is dat een leuke meid! En zij zag mij ook wel zitten, geloof ik. Ik kon in Baarland geen meisje vinden, dus was Annie als een lot uit de loterij. En ze kwam ook nog eens uit de stad. Dat was al hele maal bijzonder", aldus Kees. Ze kregen twee dochters, een zoon en vier kleinkinderen. Kees was tot 1982 handelaar in land- en tuinbouwproducten. Eerst in de groentebranche, later richtte hij zich vooral op bloembollen. Het drukke leven weerhield het echt paar er niet van om veel vrijwilli gerswerk te doen, onder meer voor de kerk, school en een hulp- goederenproject voor Polen en Roemenië. Kees kan nog steeds geen moment stilzitten. Annie: „Ik moet hem wel eens afremmen. Ik ken hem zó goed, dat ik voel wat hij denkt. Dat levert wel eens discussie op, maar voor een huwelijk is het ook goed dat er af en toe een wind door het huis waait. Daar komt meestal ook wel weer wat goeds uit voort." volledig intact gelaten en opge knapt. De grootste veranderingen betref fen de entree en foyer. Nu kom je het filmtheater binnen via het we- deropbouwhuisje naast het pand waarin de filmzaal zich bevindt. Dit huisje moet volgens het plan van De Koning worden afgebro ken en vervangen worden door een rechthoekig glazen gebouw. Dit wordt de nieuwe entree. In de tuin moet een aanbouw verrijzen, ook grotendeels van glas. In dit ge deelte komen vier toiletten en drie urinoirs en er komt een ruime foyer met bar en de mogelijkheid om naar het terras buiten te gaan. ZIERIKZEE - Sinds de heropening van de bibliotheek in Zierikzee half decem ber hebben zich meer dan 60 nieuwe leden (op een Schouwen-Duivelands totaal van circa 6500 leden) ingeschreven. Dat heeft onder meer te maken met de metamorfose die de bieb heeft ondergaan, denkt teamleider Cathy de Vries. „De bibliotheek is levendiger geworden." foto Dirk-Jan Gjeltema NIEUWDORP - Het Bevrijdingsmu seum Zeeland in Nieuwdorp is sinds de opening door Prinses Mar griet (op 30 oktober 2009) al door meer dan vijfduizend mensen be zocht. Zaterdag werd Hanna Rottier uit 's-Gravenpolder als vijfduizendste bezoeker door museum-eigenaar Kees Traas in het zonnetje gezet. Rottier koos het museum uit als verjaardagsuitje voor haar zoon Ard-Jan. „Dit overtreft onze stout ste verwachtingen. Er is nog geen stille dag geweest. Ja, een dag leek het er op dat er niemand zou ko men. Maar aan het einde van de dag stapten er toch nog tachtig mensen binnen", aldus Traas. ii foto Ronald den Dekker

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 57