41 binnenland TO0S Comazuiper is Noodkreet vervoer speciaal onderwijs Ontdekking opent deur naar kankerbehandeling Hoogleraar: Gezin van veelpleger behandelen Horecagelegenheden discrimineren regelmatig bezoekers aan de deur de laatste ronde met ronde prijzen bgjco DRANKMISBRUIK Pleidooi om leeftijdsgrens 1689 droogroeiers dinsdag 16 februari 2010 lange vorstslraat - goes utrecht - Balans, de belangenorga nisatie voor ouders met kinderen in het speciaal onderwijs, stuurt een brandbrief naar de Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG), Veilig Verkeer Nederland (WN) en de ministers Ronald Plasterk (Onderwijs) en Camiel Eurlings (Verkeer). De organisatie maakt zich grote zorgen over het feit dat alle par tijen in haar ogen onvoldoende aandacht schenken aan het ver voer van kinderen in het speciaal onderwijs. „De enige vraag is al ja ren hoe het nog goedkoper kan", stelt een zegsvrouw. Volgens Ba lans leidt dit tot gevaarlijke situa ties die door de betrokken partijen worden onderschat. De directe aanleiding voor de brief is een incident met een schoolbus- je dat begin februari door gladheid van de weg raakte en enkele me ters naar beneden viel. Hierbij raakten vier kinderen gewond. Op de weg waar het busje reed, was niet gestrooid. Bovendien had het voertuig geen winterhanden. Vervoerder Connexxion, grootste vervoerder van schoolkinderen in Nederland, stelt dat winterhanden niet helpen als de wegen zo glad zijn als de afgelopen tijd. „Wij rij den doorgaans op wegen die de af gelopen weken geen prioriteit had den toen het strooizout schaars was", stelt een woordvoerder. De vervoerder zegt het rijden van busjes stil te leggen als er een te groot veiligheidsrisico is voor de kinderen en de chauffeurs. Bovendien stelt Connexxion dat de gemeenten bij de aanbeste dingsprocedures geen eisen stellen over winterhanden. rotterdam - Onderzoekers van het Erasmus MC in Rotterdam hebben voor het eerst het ont staan van bloedstamcellen vastge legd. Tot nu toe was niet bekend waar en hoe dat gebeurde. Met deze doorbraak kunnen in de toekomst bloedziekten en kanker beter worden behandeld, omdat er technieken kunnen worden ont wikkeld waarmee wetenschappers cellen in laboratoria laten groeien. Bloedstamcellen maken alle soor ten bloedcellen, waaronder witte en rode bloedlichaampjes. „Dat is belangrijk want een lichaam heeft continu behoefte aan nieuwe bloedcellen om bij voorbeeld de zuurstofvoorziening en het immuunsysteem goed te la ten werken", aldus de onderzoe kers. Zij publiceerden hun onder zoek op de website van het weten schappelijke tijdschrift Nature. De celbiologen filmden met een speciale miscroscoop de 'geboorte' van bloedstamcellen in de aorta van een embryo van een muis. „We hebben gezien dat uit specia le cellen in de wand van de aorta een klein aantal bloedstamcellen ontstaat", zei onderzoeker Catheri ne Robin gisteren. De vorming duurt nog geen twee uur. Voordat patiënten iets aan de door braak hebben, hebben wetenschap pers nog een hele weg te gaan, stelt Robin. Ze moeten eerst ont dekken wat er nog meer nodig is om bloedstamcellen aan te maken. Zo is er nog weinig bekend over de moleculen. „Maar het ziet er be moedigend uit." Op termijn kunnen mensen met bloedziekten zoals leukemie bloed cellen geïnjecteerd krijgen om te genezen. Het risico van afstoting is er niet, omdat er geen donorcellen nodig zijn. PAUL KUSTERS DEBAT SEMEENTERAADSVERKIEZINiSEN den haag - Veel jonge criminelen die vaak in de fout gaan, hebben gedragsstoornissen, een laag IQ_en leven in een problematisch gezin. Om ervoor te zorgen dat ze hun wangedrag stoppen, moet vaker dan nu het hele gezin worden be handeld. Harde straffen als kale de tentie (gevangenschap zonder be geleidingsprogramma) en militaris tische kampen werken averechts. Dat schrijft hoogleraar jeugdrechts- pleging Ido Weijers aan de Univer siteit van Utrecht in het rapport over jeugdige veelplegers dat hij vandaag presenteert. Weijers deed zijn onderzoek in opdracht van het Openbaar Ministerie in Utrecht naar aanleiding van de rel len in de wijk Kanaleneiland in 2007. Hij onderzocht de gegevens van 81 van deze minderjarige veel plegers. Eerder werd u;t dit onderzoek al bekend dat ongeveer de helft van de Utrechtse harde kernjongeren van Marokkaanse afkomst is. Ruim een kwart heeft een Neder landse afkomst. Toch pleegden de Marokkaanse jongeren minder de licten dan de Nederlandse jonge ren. Gemiddeld hebben de jonge ren hun eerste politiecontacten rond hun dertiende jaar. Nu worden de jongeren volgens Weijers te makkelijk over één kam geschoren, ook in pogingen hen te straffen. Zo zijn er jongeren die zelf ernstige gedragsproblemen hebben. Dan zijn er jongeren die opgroeien in 'traumatiserende' ge zinnen, waarin sprake is van mis handeling of misbruik, schulden en psychiatrische stoornissen van ouders. De derde groep groeit ook op in dergelijke gezinnen maar heeft ook psychische problemen. Het heeft volgens Weijers geen zin jongeren uit deze gezinnen aan te pakken, zonder hun ouders of ge zinssituatie daarbij te betrekken. Ouders moeten sneller onder toe zicht van een gezinsvoogd worden geplaatst. Om de veelpleger te doen stoppen zijn niet, zoals zo vaak wordt gedacht, 'werk, wo ning en een vrouw' belangrijk. Het gezin is volgens Weijers een veel krachtiger wapen. den haag - Comazuipers blijken steeds vaker vwo'ers. Het aantal mbo'ers dat zich bewusteloos drinkt, neemt gestaag af, evenals het aantal allochtonen. Dat leren gegevens van de Stich ting Alcoholpreventie (Stap), de Universiteit van Twente, de Rein- ier de Graaf Groep in Delft en het Signaleringscentrum Kinderge neeskunde (NSCK). Vorig jaar was ruim één op de vijf comazuipers een vwo-leerling. Een jaar eerder was dat nog één op de tien. Het aantal vmbo'ers daalde met 5 procent, maar zij vormen met 41 procent van het totaal nog wel de grootste groep drankmisbruikers. De jongeren zijn gemiddeld vijf tien jaar en liggen zo'n drie uur in coma, een uur langer dan in 2007. mmmmmmfssmssmmsms?.:.. amsterdam - Discriminatie aan de deur bij uitgaansgelegenheden in Nederland komt regelmatig voor. Dit blijkt uit enkele recente oorde len van de Commissie Gelijke Be handeling (CGB). „luist omdat willekeur op de loer ligt, is het van belang een niet-dis- criminerend deurbeleid te hante ren. Dat beleid moet duidelijk zijn voor alle gasten en systematisch worden toegepast", zo stelde de CGB gisteren. De commissie oordeelde onlangs bijvoorbeeld dat een uitgaansclub in Amsterdam verboden onder scheid heeft gemaakt op grond van geslacht, maakte het Meld punt Discriminatie in Amsterdam gisteren bekend. Ook heeft deze club in strijd met de wet gehan deld bij de klachtenafhandeling hierover. Een bezoeker kreeg te ho ren niet te worden toegelaten van wege een besloten feest. Over dit feest was echter niets bekendge maakt door de uitgaansgelegen heid, die niet bij naam wordt ge noemd. Een vrouwelijke bezoeker kwam de club niet in met haar vriend, terwijl haar vriendinnen wel waren binnengelaten. Een mannelijke bezoeker die zag dat al leen vrouwen zonder man naar binnen mochten en die hierover verhaal ging halen bij de portier, mocht niet naar binnen. Bij derge lijke zaken gaat het veelal om on derscheid op grond van afkomst en geslacht, aldus de CGB. Horeca-ondernemers zeggen het onderscheid te maken om een evenwichtige mix aan bezoekers te krijgen. Volgens de CGB mag deze wens niet botsen met de gelijkebe- handelingswetgeving. „Veel misver standen en al dan niet vermeende discriminatiezaken kunnen voor komen worden door geen ruimte te laten voor willekeur. Dat kan door een duidelijk deurbeleid dat niet-discriminerend is, systema tisch wordt toegepast en contro leerbaar is." ETTEN-LEUR - Lachende gezichten in droogroeien'. Daarmee is de record- het centrum van Etten-Leur. Daar de- poging volgens de organisatie in ie- den gistermiddag 1689 mensen der geval geslaagd. Zo'n driedui- mee aan de 'wereldrecordpoging zend mensen kwamen het evene-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 4