6l Schijfremmen winnen terrein w MoiuctainJptJcet dinsdag 16 februari 2010 Remmen De traditionele stoppers of blokjes zijn goedkoop, maar voldoen niet tijdens een echte afdaling. V-brakes remmen veel beter en laten zich goed afstellen. De Magura is een hydraulische velgrem, die veel minder handkracht vraagt. Absolute top is de schijfrem. Ze zijn wel duur-vanaf 200,- euro- maar werken ook bij nat weer. Schijven en remhendels zijn kwetsbaar bij valpartijen. Helmen Het dragen van een helm is sinds 2006 verplicht tijdens wedstrijden. Maar ook wie gewoon individueel een trainingsrondje maakt op zijn mountainbike, krijgt het advies een MTB-helm op te zetten. Een goede helm heeft veel ventilatieopeningen en beschikt over een draaiknop, waarmee ieder voor zich kan bepalen hoe strak het hoofddeksel zit. Derailleurs Een slecht functionerende versnelling is voor iedere biker frustrerend. De achter- en voorderailleur zijn gemakkelijk zelf af te stellen. Een kruiskopschroe- vendraaier volstaat. Op de achterderailleur zitten twee schroeven: één om het minimum (kleine tandwiel) in te stellen, en één om het maximum in te stellen. Met behulp van een stelwieltje kan de kabelspanning worden verhoogd of verlaagd. Schoenen Mountainbikeschoenen moeten een goede grip bieden op de trappers. Zitten er geen clips op de pedalen, dan zijn schoenen met speciale klampen aan te raden. Trappers mét clips vragen schoenen met dunne zolen. Er zijn zowel leren als kunststoffen schoenen. Let erop dat ze makkelijk te reinigen zijn en niet te zwaar worden bij nat weer. Wie een mountainbike wil kopen, loopt niet zo maar een fietsenwinkel binnen, trekt zijn portemonnee en staat een kwartier later met een nieuw rijwiel buiten. In de mountainbike (MTB) of al terrain bike (ATB) zijn tegenwoordig zo veel varianten te koop, dat je al snel door de bomen het bos niet meer ziet. Mountainbikes kunnen in vier categorieën onderverdeeld worden: Rigid zonder vering; Hardtail voorvering in de vork zonder achterve ring; Softtail voorvering in de vork, achterve ring die werkt door buiging van de liggende achtervork en Dual of Full suspension voorve ring in de vork, achtervering die werkt door het laten scharnieren van de liggende achtervork. Welke van de vier je kiest, hangt af van het gebruik dat je van de fiets wil maken. Dat kan verschillen van de gevaarlijke en steile afdlingen van de downhill races tot de cross country wedstrijden waarbij het vooral om de snelheden gaat. Deze variant treffen we in Zeeland het meest aan. De fietsen die hiervoor gebruikt worden hebben meestal 26 inch wielen. Daarnaast zijn er nog van de mountainbike afgeleide fietsen, bijvoorbeeld voor de fietser die vooral in de stad en van en naar het werk fietst llona van de Logt U kunt ons informeren: e-mail: buitengebied@pzc.nl website: www.pzc.nl/buitengebied postadres: PZC onder vermelding van Buiten, Postbus 91, 4330 AB Middelburg telefoon: 0118 434010 Coördinatie: Jan van Damme telefoon: 0118 434014 mobiel: 06 542 671 57 e-mail: J.vandamme@pzc.nl Advertenties: Verkoopteam Zeeland telefoon: 0118 434070 teamzeeland@bndestem-pzc.nl COLOFON Buiten: verschijnt elke dinsdag als bijlage bij de PZC en BN/DeStem. Buiten is een bijlage over leven en bewegen in het Zeeuwse buitengebied.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 46