Biutew PoArdeKcijfers dinsdag 16 februari 2010 Tijdens een cursus Equitherapie heeft ze ervaren hoe je met jezelf in balans komt door gebruik te maken van de natuurlijke kracht van het paard. Mits een paard 'paard' laat en dus zorgt dat het voldoende kan bewegen en volop contact heeft met soortgenoten. „Paarden bezitten een spiegelend vermogen. Daarmee dwingen ze je om eerlijk te zijn naar jezelf. Als ik op stal kom, ga ik altijd eerst uitmesten en poetsen. Als ik meteen zou opstijgen terwijl ik niet voor honderd procent met mijn gedachten bij het rijden ben, is mijn paard het ook niet. Vergelijk het maar met een baas die vindt dat mensen er altijd moeten zijn, maar zelf altijd op vakantie is. Zoiets werkt niet." Haar ervaring is datje magische dingen met een paard kunt bereiken door simpelweg te vragen. „Niet met schoppen en slaan. Extra hulpmidde len om het paard in een gedwongen houding te laten lopen, zijn nergens voor nodig. Een paard kan de dressuurpassen ook heel natuurlijk uit foto's Lex de Meester zichzelf. Ik vind het een uitdaging om dat te bereiken zonder dwang. Belangrijk is wel: vraag veel en verwacht maar heel weinig. Er is geen mooier gevoel dan op zo'n groot paard te zitten dat met een klein kneepje van je ringvinger precies doet wat jij wilt." Paarden zijn voor haar sport en ontspanning tegelijk. Heeft ze geen zin om te rijden dan gaat ze alleen poetsen. Zo kan ze ook intens genieten van een knuffelmiddag met veulen Djijia, dat in Heinkenszand opgroeit in een groep met jonge paarden. Voor het toppunt van ruiter-paard- geluk hoef je volgens Nelia de Schipper niet per se op een paard te klimmen. „Paardrijden is maar het topje van de ijsberg. Het kan heerlijk zijn om gewoon in de stal te zitten of om je paard te horen hinniken als je aan komt lopen. Mooie momenten zijn er elke dag." Selma Osman Nederland telt ongeveer 400.000 recreatieve paardruiters. Landelijk ligt er ruim 3.500 kilometer ruiter- en menpad. Zeeuwse paardenliefhebbers verzorgen een kleine 4000 paarden en 750 pony's. Van de ruiters is 80 procent vrouw, en circa 30 procent heeft een eigen paard. Als alle werk in de voederindustrie, smederijen, dierenartsenpraktijken, horeca, ruitersportzaken en agrarische sector wordt meegerekend, dan zijn de Zeeuwse paarden goed voor zo'n 270 arbeidsplaatsen. De Zeeuwse paardensector is goed voor een jaaromzet van ongeveer 17 miljoen euro. SNOEPJE VOOR HET PAARD NAAR DE TANDARTS Ook een paard kan tandpijn hebben, dus controleer met regelmaat de tanden. Een tand die scheef afgesleten is, zorgt ervoor dat de kaak niet goed dicht kan. Het paard gaat er slecht van eten. Of het schudt tijden s het rijden misschien met zijn hoofd omdat het bit niet meer goed zit. Een paardentandarts kan je leren hoe je zelf in de mond of aan het hoofd van het paard kunt voelen of er iets mis is. Omdat het gros van de paarden niet meer de hele dag graast, worden de voortanden te lang. Zeker bij oudere paarden moet het gebit daarom regelmatig worden bijgevijld. In de vrije natuur lopen paardeq kilometers om voer te verzamelen. Het grazen gaat dag en nacht door. Zorg dat er ook voor de stalpaarden 24 uur per dag iets te eten is. Dat kan door een bepaalde hoeveelheid hooi of stro neer te leggen of door regelmatig te voeren. Gebeurt dat niet, dan raakt het darmritme verstoord en is de kans groot dat het paard koliek (buikkrampen) krijgt. Paarden zijn dol op sappige mangels. Deze voederbieten zijn het snoepje voor het paard. Er zit veel water in en ze vormen een leuke bezigheidstherapie. Het dier kan er lekker zijn tanden in zetten, zoals hij dat in het wild doet met de bast van een wilgentak. 1 Heb plezier 2 Vraag veel, verwacht weinig 3 Wees niet bang 4 Zorg voor een goede gezondheid van het paard 5 Heb tijd voor je paard en neem de tijd

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 45