Een knuffel van Lamonda en de stress verdwijnt 4\ Leiwv [uiarcLw/ l/erzórjinjstijx dinsdag 16 februari 2010 In volle rengalop over het strand gaan kan net zo mooi zijn als 'een paar perfecte passen tijdens een zware training. Wie een goede band heeft met zijn paard kan overal geweldige momen ten beleven. Je moet ze alleen wel willen zien. Nelia de Schipper kan zich geen leven zonder paarden voorstellen. „Een paard is veel meer dan een dier waar je een zadel en een hoofdstel opgooit. Paarden helpen je bewust te worden van wat er in je lichaam en geest gebeurt." Op haar elfde kreeg ze na lang zeuren haar eerste pony. Samen met haar broer, maar die vond echte pk's leuker. „Met die pony heb ik ontzettend veel strand- en buitenritten gemaakt: in volle galop door het bos en over het strand terug, het zadel er af en in badpak met mijn paardje de zee in. Daar kreeg ik het gevoel voor paarden. De echte 'klik' kwam pas later toen ik ging waarderen wat de paarden voor mij doen." Na een lange werkdag in haar chiropractie- praktijk in Arnemuiden, slaat ze geen avond over om bij haar paarden te zijn. „Ik kan soms moe en kapot bij de paarden aankomen. Maar als ik de stal uitmest en Lamonda staat aan mijn haar te knuffelen, laat ik mijn spanninglos. Bij de paarden heerst altijd rust. Ze reageren vanuit hun natuur heel sterk op emoties. Als ik gestrest binnenkom, zie ik hoe Sennzi compleet in rust overgaat en mij daarin meeneemt." TREK ER OP UIT Om van paardrijden te kunnen genieten, heb je een gezond paard in een optimale conditie nodig. Geef je paard voldoende beweging. Een paard is niet gemaakt om 23 uur per dag op stal te staan. Dus trek er op uit: ga rijden, neem het paard lopend aan de hand, of fiets ernaast. Zorg dat het dier zijn benen kan strekken, zijn spieren kan bewegen en dat alles in zijn lichaam goed kan doorstromen. CHECK DE HOEF Een goede hoefverzorging is van groot belang.-, Laat het paard met regelmaat bekappen of beslaan. Hoefijzers zijn bijvoorbeeld nodig als het paard veel op de weg loopt. De hoeven zijn de basis van je paard net als onze voeten de basis vormen van ons lichaam. Een niet passend hoefijzer valt te vergelijken met een te kleine schoen. De paardenhoef moet dagelijks worden uitgekrabt om te kijken of er geen steentjes in zitten. Een deel van de hoef is namelijk levend en dus erg gevoelig: een steentje in de hoef doet bij een paard net zo veel pijn als een steentje in onze schoen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 44