Middelburg krijgt een filmtheater met i8l zeeland Lange zoektocht Ja, Grietje wilde naar Zeeland komen! CINEMA Filmtheater Schuttershof in Middelburg is eruit: ze blijft zitten waar ze zit. Maar wel in een mooiere en ruimere jas. Het plan voor de verbouwing is klaar. Nu het geld nog. dinsdag 16 februari 2010 VERBOUWING FILMHUIS 'In de nissen kunnen verlichte filmposters getoond worden' Johan de Koning, architect door Carla van de Merbel Filmtheater Schuttershof lijkt eindelijk van haar kneuterige behuizing af te komen. Als het ont werp van architect Johan de Koning van Laboratorium voor Architektuur wordt uitgevoerd, heeft Middelburg straks een mooi, toegankelijk en ruim filmhuis. Het huidige filmtheater voldoet niet meer, zegt de Stichting Cine ma Middelburg al jaren. De entree, de wc's, de foyer, het kantoortje boven: alles is verouderd en te klein. Nadat diverse pogingen tot verhuizing naar een andere locatie in de stad steeds op niets uitlie pen, is het afgelopen halfjaar geke ken naar verbetering van het huidi ge pand. Het enige dat in het plan van De Koning blijft zoals het is, is het be langrijkste deel van het theater: de filmzaal. De authentieke ruimte met haar monumentale plafond wordt volledig intact gelaten en op geknapt. Op de zolder boven de zaal, die nu niet gebruikt wordt, komt een grote kantoorruimte. De grootste veranderingen betref fen de entree en foyer. Nu kom je het filmtheater binnen via het we- deropbouwhuisje naast het pand waarin de filmzaal zich bevindt. Dit huisje moet volgens het plan van De Koning worden afgebro ken en vervangen worden door een rechthoekig glazen gebouw. Dit wordt de nieuwe entree. In de tuin achter het huidige com plex moet een aanbouw verrijzen, ook grotendeels van glas. In dit ge deelte komen vier toiletten en drie urinoirs (in de huidige situatie zijn twee krappe toiletten) en er komt een ruime foyer met bar en de mo gelijkheid om naar het terras bui ten te gaan. Aan deze tuinzijde is ook, als daar op langere termijn be hoefte aan is, ruimte voor de bouw van een tweede filmzaal. Het nieuwe filmhuis moet ook uitstraling krijgen, vindt De Koning, zodat ook de Schuttershofstraat aantrek kelijker wordt. Letterlijke uitstra ling: door het glasgebruik zal de entree 's avonds 'veel licht de nau we straat in doen stralen', schrijft De Koning bij zijn plan. En: 'In de De huidige entree van het filmhuis in de Schuttershofstraat in Middelburg. langsgevel van het historische Schuttershof zullen de nu gesloten luiken weer opengezet worden. In de zo ontstane nissen kunnen ver lichte filmposters getoond wor den, ter aankondiging van de ver toningen binnen.' Als toppunt van uitstraling heeft De Koning op de afgeknotte toren van het Schuttershofcomplex een nieuwe lichtsculptuur bedacht 'als baken in de stad en als teken dat het theater in functie is.' Directeur Maaike Ritsema van Stichting Cinema Middelburg is 'heel blij' met het plan. Ook wet houder Frank Streng (cultuur) en eigenaar van het pand Cees Rijn vinden het een mooi ontwerp. Maar wie gaat de zes ton verbou- wings- en uitbreidingskosten beta foto Ruben Oreel len? Volgens Ritsema gaan ge meente en eigenaar hierover pra ten. Rijn wil wel investeren in zijn pand, maar zegt niet hoeveel. Streng waarschuwt dat de gemeen te vooralsnog niet veel geld heeft en vindt ook dat de overheid niet hoeft te investeren in een pand van een ander. Verder dan de eer der toegezegde 50.000 euro als te gemoetkoming in de verbouwings- kosten wil Streng niet gaan. De nieuwe gemeenteraad moet na de verkiezingen beslissen over een eventuele hogere bijdrage. Ritsema houdt de moed er voorlo pig in. Ze hoopt dat in september begonnen kan worden met slo pen, bouwen en renoveren. „Dan kan het een paar maanden later al klaar zijn." Als het plan voor de verbou wing en uitbreiding van het filmtheater in Middel burg ook echt kan worden uitge voerd, komt er voor Stichting Cine ma Middelburg definitief een ein de aan een jarenlange zoektocht naar een geschikt pand in de stad. laren geleden was het nog de be doeling dat het filmtheater in het nieuwe A-theater van Middelburg zou komen. Dat ging niet door. Er moest bezuinigd worden op het theater en de filmzalen werden ge schrapt. Toen was er even het plan om in het pand van de voormalige sauna aan de Dam te trekken. Woon- goed zou dan in het plan participe ren. Ook dat ging niet door. Het bleek te duur en dus te risicovol voor de investeerders. De gemeente zag het filmhuis graag naar de Zeeuwse Bibliotheek verhuizen. Dat bood mogelijkhe den tot samenwerking. De ge meente stelde hiervoor 1,6 miljoen euro ter beschikking. Maar ook dat ging niet door. Stichting Cinema zag het toch niet zitten. Uiteindelijk blijkt de oplossing in eigen huis te liggen. Echtpaar De Boks in Middelburg: zestig jaar getrouwd. foto Ruben Oreel door Carla van de Merbel MIDDELBURG - Christiaan de Boks sr. (86) raakt in deze dagen van te rugkijken soms even geëmotio neerd als hij vertelt over het zestig jarig huwelijk met zijn vrouw. Grietje de Boks-van der Molen (83) blijft er, als geboren Groning se, wat nuchterder onder. Neem de ontmoeting. Het was in 1947- Christiaan was in Groningen vanwege een bondsdag van de jon gelingsvereniging. Met een paar vrienden verdwaalde hij in de stad. Grietje kwam hen tegen en nodigde hen bij haar thuis uit voor het eten. Christiaan kon zijn ogen niet van haar afhouden; was op slag verliefd. Grietje zag het niet zo. Twee dagen later kreeg ze al een kaart van Christiaan. Dat vond ze dan wel weer 'erg leuk'. Het prille begin was er. Maar ja, de afstand... Middelburg-Groningen was achtenhalf uur met de trein. Na een jaar heen en weer schrij ven ging Christiaan met Pinkste ren een lang weekend op bezoek in Groningen. Op derde pinkster dag vroeg hij Grietje: „Wil je naar Zeeland komen?" En Grietje ant woordde 'ja'. Een jaar later begon Grietje 'een dienstbetrekking' aan de Nadorstweg in Middelburg, schuin tegenover het huis en de tuinderij van de familie De Boks. Op 15 februari 1950 trouwden ze. Nu, precies zestig jaar later, kijken ze in goede gezondheid terug op een mooi huwelijk en een groot nageslacht. „We zijn gezegend."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 20