121 belastingen 2009 Fiscus en pensioen PENSIOENZAKEN Help diabetes te stoppen en daarmee andere ziekten voorkomen. Diabetes Fonds dinsdag 16 februari 2010 door Theo Commer Fiscale toeslag Ook uw pensioen ver dient aandacht in de belastingaangifte over 2009. Een paar advie- zen en tips in relatie tot uw pen sioen. Iedereen weet zo langza merhand wel dat de AOW en het werkgeverspensioen naar 67 jaar gaan voor wat betreft de pensioen datum. Een aanvullend spaarpotje aanleggen kan dus geen kwaad. Dat kan door in uw huidige pen sioenregeling vrijwillig meer te betalen, maar ook door zelf een lijfrentevoorziening af te sluiten. In beide gevallen is de extra pre mie fiscaal aftrekbaar. Bij lijfrente aftrek moet u opletten dat u dit jaar nog voor 1 april betaalde pre mies ten laste van uw inkomen 2009 kunt brengen. Dit geldt ook voor 2010, maar vanaf 2011 geldt dat voor betaalde premies die u over het belastingjaar 2011 ten las te van uw inkomen wilt brengen de eis dat die in 2011, dus uiterlijk op 31 december 2011 betaald moe ten worden. Vanwege de verhoging van de pensioenleeftijd gaat vanaf uiter lijk 2020 de lijfrenteaftrek naar be neden, van 17 naar 15 procent. Er zijn 3'hoofdcategorieën'waar door u recht heeft op lijfrenteaf trek: een auto van de zaak, u w bouwt niet over uw hele inko men (bijvoorbeeld vanwege de dertiende maand of bonus) pen sioen op of omdat u een slechte pensioenregeling hebt. U kunt ook nog gebruik maken van de zogeheten inhaalruimte. Als u de afgelopen zeven jaar (dus teruggaand tot 2002) een slecht pensioen hebt opgebouwd, dan mag u extra lijfrentepremies beta len. Als u jonger bent dan 55 jaar mag dat niet meer zijn dan 6.703 euro. Bent u ouder, dan is het maximum 13.238 euro. Dan is er nog de levenslooprege ling. Hierin kunt u 12 procent van uw bruto inkomen belastingvrij mr Theo Commer MPLA is partner bij Akkermans Partners Legal Advice te Til burg, waar hij tevens directeur van het Wetenschappelijk Bureau is. Daarnaast is hij advocaat bij Gommer Partners Pensioen Advocaten en voorzitter van de Neder landse Orde van PensioenDeskundigen. sparenbijvoorbeeld als aanvulling op uw oude dag. De regeling kunt u ook gebruiken om er een tijdje tussenuit te gaan of om eerder te stoppen met werken. U kunt op ie dere gewenst moment het levens loopsaldo, of een deel daarvan, ge bruiken voor extra pensioen. U kunt het ook (belast) laten uitke ren en hetzelfde bedrag in een lijf rentevoorziening stoppen (waar bij het bedrag weer aftrekbaar is). Tot slot. Met alle ontwikkelingen krijg ik steeds vaker de vraag of een eigen huis of bedrijfspand ook als pensioen kan dienen. Ui teraard kan dat, immers 'pen sioen' is eigenlijk niets anders dan een 'zak met geld' waarvan u kunt leven. Toch een paar aan dachtspunten. Allereerst is het goed om te we ten dat vanaf 2001 uw hypothee krenteaftrek nog maar 30 jaar duurt. Let u dus even op het mo ment waarop u niet langer recht hebt op hypotheekrenteaftrek. Als dit (ruim) na uw pensioendatum is dan houdt u dus woonlasten. Ook mag u hypotheekrente niet meer fiscaal aftrekken als u op een woonhuis de hypotheek hebt afgelost. Daardoor wordt in som mige gevallen uw 'van schuld vrije' huis dood kapitaal. U kunt natuurlijk altijd uw huidige huis verkopen en een ander huis ko pen of huren, zodat u uw huidige huis 'vrijspeelt'. Laatste tip: pensioen is zoals ge zegd gewoon een 'zak met geld'. Of het nu in een pensioenrege ling, een eigen lijfrentevoorzie ning zit, u hebt spaargeld op de bank of een vrij (van hypotheek) huis, het is allemaal geld waarvan u na uw pensioen kunt leven. Veel Nederlanders krijgen van de Belastingdienst een toeslag. Hieronder de zorg- toeslag en de huurtoeslag. De Belastingdienst heeft het hier maar druk mee. De hoogte van de toeslag wordt gebaseerd op het verwachte inkomen. Als dat afwijkt, zorgt dat voor veel admini stratieve rompslomp. door Rik Elfrink illustratie Jos Diender Meer dan vijf miljoen huishoudens in ons land hebben ermee te maken. Ze krijgen via de Belastingdienst een van de vier fiscale toeslagen, die sinds 2006 zijn ingevoerd. Het zijn tegemoet komingen voor huur-, zorg- en kinderopvangkosten. Daarnaast kan een huishouden in aanmer king komen voor een kindgebon den budget, mits het inkomen niet te hoog is. Het klinkt allemaal sympathiek, het toeslagbeleid. De praktijk wijst uit dat het nogal eens misgaat. De fiscus zeifis ook allerminst geluk kig met de extra werkzaamheden die het verstrekken van toeslagen met zich meebrengt. De papier berg zorgt ook voor enorme span ningen tussen verschillende minis teries. Wat blijkt namelijk? In enkele mil joenen gevallen is de verstrekte toeslag te hoog of te laag. Het bete kent een administratieve romp slomp van jewelste. Tientallen me dewerkers van de Belastingdienst moeten zich bekommeren om na- heffingen aan huishoudens die te veel toeslag ontvingen of terugbe talingen aan huishoudens die juist te weinig kregen. Het heeft allemaal te maken met de systematiek die is gekozen om de toeslag uit te betalen. De Belas tingdienst verstrekt de toeslagen gedurende een kalenderjaar op ba sis van het verwachte inkomen van een huishouden. In de meeste gevallen is de verwachting geba seerd op het inkomen in het jaar voorafgaand aan het jaar waarin de toeslagen uitgekeerd moeten worden. Op basis van het werkelijke inko men worden na het kalenderjaar correcties gemaakt. Soms moeten huishoudens meer dan duizend euro terugbetalen, wat tot acute fi nanciële nood leidt. In een aantal gevallen krijgen huishoudens veel geld terug en hebben ze zich onno dig een aantal dingen ontzegd. De MO-groep, de landelijke branchevereniging van onder meer welzijnsorganisaties en kin deropvang, maakte een studie van het toeslagbeleid. Maatschappelijk werkers trokken de afgelopen maanden volop aan de bel, huis houdens kwamen in de knel. In het rapport Toeslag of Tegenslag van december 2009 constateert de Toeslagen in 2009 Voorbeeld 1 Man en vrouw, beiden 40 jaar en gehuwd, twee kinderen (2 en 3 jaar), huurhuis (huur 600 euro per maand), kinderen gaan 40 uur per maand naar dagopvang (kost 5 euro per uur per kind). Gezamenlijk inkomen 45.000 euro. Zorgtoeslag: 14,- p.m. Huurtoeslag: 0,- p.m. Kinderopvangtoeslag: €353,-p.m. Kindgebonden budget: 28,- p.m. Voorbeeld 2 Man en vrouw, 30 en 28 en gehuwd, een kind (van 1 jaar), huurhuis (huur 500 euro per maand), kind gaat 20 uur per maand naar dagopvang (kost 6 euro per uur). Gezamenlijk inkomen 23.000 euro. Zorgtoeslag: 105,- p.m. Huurtoeslag: 185,- p.m. Kinderopvangtoeslag: €111,- p.m. Kindgebonden budget: 84,- p.m. Voorbeeld 3 Alleenstaande man, 40 jaar, kind van 3 jaar, huurhuis (huur 500 euro per maand), kind gaat 40 uur per maand naar dagopvang (kost 6 euro per uur). Inkomen is 25.000 euro. Zorgtoeslag: €33 ,-p.m. z-uigujcoiag. s u?,- p.i Huurtoeslag: €141,-p.m. Huurtoeslag: €13 0,-p.r Kinderopvangtoeslag: Kindgebonden budget: €220,-p.m. €84,-p.r Kindgebonden budget: €84,-p.i Voorbeeld 4 Man en vrouw 66 en 58 jaar, gehuwd, kinderen van 16 en 20, huurhuis (huur 550 euro per maand). Inkomen is 27.000 euro. Geen van beide werkt. (Is het inkomen hoger dan 27.075 euro, dan vervalt het recht op huurtoeslag.) Zorgtoeslag: 89,- p.m. u€130,-p.m. judget: 84,- p.m. Totaal: €395,-p.m. Totaal: €485,-p.m. Totaal: €478,-p.m. Totaal: €303,-p.m. Alle bedragen in euro's per maand Diabetes heeft een domino-effect en kan leiden tot bijvoorbeeld een hartaanval, dementie en nierfalen. Uw donatie helpt niet alleen diabetes bestrijden. Weet wat diabetes doet, en hoe u diabetes type 2 kunt voorkomen. fgïl Doneer met een domino-effect, ilf www.diabetesfonds.nl 0800-5766123 l Diabetes, te groot om te negeren

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 12