buitenland 17 Creditcard is Chinees dierbaar f|g§ Swissl^Sense® SCHULDEN Veel consumenten beseffen niet dat ze het geld ooit moeten terugbetalen Janoekovitsj officieel winnaar verkiezingen Thrillerschrijver Dick Francis overleden Inzittenden bus geëlektrocuteerd Hoogleraar doodt drie collega's 25% JUBILEUM-KORTING! maandag 15 februari 2010 Een westers probleem grijpt snel om zich heen in China: torenhoge creditcardschul den. „Ik kan de bank toch niet teleurstellen door de passen niet te gebruiken." door onze correspondent Remko Tanis SJANGHAI - „Hoe heet mijn bank ook alweer in het Engels", peinst Zhou Fang (30). „Wacht, ik bel haar even." Ze pakt haar mobiel en heeft direct iemand aan de lijn. Een bijzonder vriendelijk iemand, kennelijk, want Zhou giechelt het hele gesprek. „China Merchants Bank", zegt ze, als ze heeft opge hangen. „Zulke leuke mensen, daar." De band tussen Zhou en haar 'vriendin' China Merchants Bank zit diep. „Ze sturen me ca deaus, gewoon omdat ik hun cre ditcards gebruik. Servies, speel goed, knuffels." Zhou werkt bij de Shanghai Media Group. Maandelijks sleept ze 10.000 yuan (duizend euro) bin nen, vijf keer meer dan het gemid delde loon in de stad. Niet vreemd dat de bank haar leuk vindt. China Merchants Bank is echter wel een 'vriendin' die Zhou achter de tra lies kan doen belanden. Ze zit na melijk tot over haar oren in de schulden en dat wordt, ondanks haar hoge salaris, elke maand er ger. De oorzaak: de drie credit cards die de bank haar gaf. „In 2003 kreeg ik de eerste. Er stond een tafeltje op straat met knuffels eromheen. Ik kon zo'n knuffel krijgen als ik een credit card nam." Ze kan nu elke maand 50.000 uitgeven, vijf keer haar sala ris. „Ik ben aan het afbetalen, maar heb nog altijd 70.000 yuan schuld. Ik betaal 8000 per maand terug, maar geef 10.000 uit aan kle ding, juwelen, cadeautjes." China telt 120 miljoen mensen in een vergelijkbare situatie; mensen die het nieuwe fenomeen credit card omarmden zonder dat ie mand hen duidelijkmaakte dat ze ooit moeten terugbetalen. Zonder dat iemand controleerde of er wel genoeg geld binnenkomt. Het probleem groeit snel. Vorig jaar waren er in het land 175 mil joen creditcards in omloop, zeven keer meer dan in 2003. De schuld van de wanbetalers groeit ook fors en staat op 750 miljoen euro, 30 procent meer dan een jaar eerder. De overheid pakt degenen die met hun kaart blijven zwaaien zonder te kunnen terugbetalen. Zij riske ren straffen van 2000 euro boete tot levenslang achter de tralies. Het eerste vonnis, zes maanden cel, is vorige maand geveld. Zhou is verslaafd aan haar kaarten. Doorknippen en weggooien? „Nooit. Ik heb een emotionele band ermee, en met de bank. Ik kan die niet teleurstellen door hun passen niet meer te gebruiken. Ze zijn zo aardig voor me." KIEV De nationale kiescommissie van Oekraïne heeft Viktor Janoekovitsj gisteren officieel uitgeroepen tot winnaar van de presidentsverkie zingen. Hij versloeg een week gele den premier Joelia Timosjenko met een verschil van circa 888.000 stemmen. Timosjenko zei zaterdag dat ze bewijs heeft dat bij de stem busgang is gefraudeerd en dat ze of ficieel protest zal indienen bij het hooggerechtshof in Kiev. LONDEN De Britse thrillerschrijver en voor malige jockey Dick Francis is giste ren in zijn huis op de Kaaimaneilan den overleden. Hij werd 89 jaar. Dat hebben zijn zonen bekendge maakt. Francis hing zijn paardrij- laarzen in 1957 aan de wilgen en richtte zich sindsdien volledig op het schrijven. Hij schreef 42 ro mans, waarvan veel paardrijden als thema hadden. Zijn boeken werden in meer dan twintig talen vertaald. LAGOS Tien mensen zijn zaterdag in de Ni- geriaanse oliestad Port Harcourt geëlektrocuteerd -toen er een elek triciteitskabel viel op de bus waar in ze zaten. Twaalf andere inzitten den van het voertuig liepen ernsti ge brandwonden op. Dat heeft de politie laten weten. Het is niet be kend waardoor de kabel op de bus viel. De kabel brak mogelijk door de harde wind en zware regenval van de afgelopen dagen. HUNTSVILLE Een hoogleraar biologie heeft vrij dag op de Universiteit van Alabama drie collega's doodgeschoten. Drie anderen raakten zwaargewond. De schietpartij zou het gevolg zijn van een geschil over een vaste aanstel ling. De hoogleraar is aangeklaagd voor moord en kan de doodstraf krijgen. De vrouw heeft in 1986 ook haar 18-jarige broer doodgeschoten. Onderzoekers van de zaak conclu deerden toen dat haar geweer 'per ongeluk' was afgegaan. www.swisssense.nl Royal Class 444: complete boxspring-aanbieding bestaande uit: 1 gestoffeerd hoofdbord 2 elektrisch verstelbare pocketveren boxsprings revitaliserend massagesysteem uitgevoerd met uniek terugloopsysteem 2 luxe gestoffeerde pocketveren matrassen voorzien van 5 ergonomische comfortzones en afgedekt met hoogwaardige Talalay latex 1 luxe matrastopper van hoogwaardige Talalay latex infrarood besturing. 180x210 cm 1-0560;-. 7920,-. In andere maten leverbaar. BOXSPRINGS MATRASSEN Op iedere straathoek in Sjanghai wordt reclame gemaakt voor creditcards. Middelburg: Woonboulevard de Mortiere 18a, tel. (0118) 60 65 94

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 7