301 sport Zweeds duo Het geluk lacht Twente wéér toe Reputaties tellen niet meer bij AZ Spreekkoren ontsieren Utrecht-Feyenoord Sparta heeft na zege weer wat meer lucht PSV blijft de ranglijst van de eredivisie aanvoeren. De koploper rekende gisteren in Almelo af met een sterk Heracles. yi maandag 15 februari 2010 Mounir el Hamdaoui ALKMAAR - Reputaties hebben bij AZ de houdbaarheid van een land stitel. Mounir el Hamdaoui droeg vorig seizoen met 23 treffers zeer belangrijke bouwstenen aan voor het succes. Maar de topscorer destijds van de eredivisie verliet zaterdagavond te gen Roda ]C voortijdig en onder gefluit het veld. De 2-0-zege was ook bepaald niet zijn succes ge weest. El Hamdaoui had na afloop geen zin om zijn gevoelens te delen. Ruimte voor een uitleg waarom zijn rendement tegenwoordig ver bleekt bij de hoogtijdagen van vo rig seizoen was er evenmin. En de clubleiding liet de spits die thans vooral opvalt door zijn gebrek aan scherpte, vluchten in de zelf geko zen anonimiteit. Alsof het te woord staan van de media ook in slechte tijden geen onderdeel uit maakt van de verantwoordelijkhe den van een werknemer. Dick Advocaat had geen idee waar om de spits voor wie het maken van doelpunten normaal gespro ken een tweede natuur is, het nu laat afweten. „Dat moet je hem zelf maar vragen", zei de coach, die pas na een eigen doelpunt van Pa Moudou Kah en een vrije trap van eigen makelij door Rasmus Elm de spanning in zijn lijf voelde temperen. ROTTERDAM - Sparta heeft - na tien wedstrijden zonder overwin ning - eindelijk weer eens gewon nen. De Rotterdammers versloe gen op eigen veld VW Venlo (2-0). Joshua John bracht de thuisclub al ria 40 seconden op voorsprong, in de 32e minuut kwam de 2-0 op naam van Edouard Duplan. Sparta speelde het grootste deel van de tweede helft: met tien man na een* rode kaart van Donovan Slijngard. Groningen rekende gisteren een voudig af met RKC Waalwijk. De thuisclub was met 2-1 nog mild voor de povere hekkensluiter van de eredivisie. Beide Groningse tref fers waren van Zweedse makelij. Fredrik Stenman kopte kort voor rust een corner binnen. Na een uur spelen besliste Andreas Gran- qvist het duel door een strafschop te benutten. Kort voor tijd scoorde Derk Boerrigter nog tegen. EREDIVISIE door Hans Leber UTRECHT - Het blijft een foeilelijk fenomeen op de Nederlandse voet balvelden: spreekkoren. Gisteren was het weer raak tijdens FC Utrecht-Feyenoord (0-0). Duizen den toeschouwers op de Bunnikzij- de beledigden scheidsrechter Tom van Sichem en zijn moeder. De leidsman legde de wedstrijd voor korte tijd stil. Na afloop reageerde Utrecht-voor zitter Jan Willem van Dop als door een adder gebeten toen werd gesuggereerd dat zijn club vaker met dit probleem is geconfron teerd. Van Dop: „Dan doelt men op de minuut stilte voor de slachtoffers van Koninginnedag, die vorig jaar werd verstoord. Toevallig ook te gen Feyenoord. Maar dat was één man, werkelijk één persoon die het voor de rest verpestte." Van Dop liet echter onbesproken dat het in Utrecht bij de wedstrij den tegen Ajax ook nogal eens mis gaat de laatste jaren. Hij heeft zich zelfs wel eens afgevraagd of het niet beter is er niet over te schrij ven, er geen aandacht aan te schen ken. Het zou immers gaan om een minderheid van de supporters. Maar gisteren echter manifesteer de vrijwel de gehele Bunnikzijde zich, toch al gauw zo'n vijfduizend kelen. Dergelijke spreekkoren zijn sowie so verwerpelijk, maar waar richtte de woede zich eigenlijk op? Op een bal die Van Sichem als onop zettelijk hands beoordeelde, ter wijl de Utrecht-fans een penalty claimden. En om een duw tegen een Utrecht-speler in het straf schopgebied van Feyenoord. Géén zekere penalty's. Sterker nog: in het aantrekkelijke duel was Tom van Sichem eigenlijk 'Man van de Wedstrijd'. Hij floot goed, terwijl de meeste spelers een laag niveau haalden. Feyenoord-trainer Mario Been zag zijn ploeg op het moment van stil leggen net meer druk ontwikkelen op de Utrechtse verdediging. „Het was in ons nadeel, maar toch moet hij het wel doen. Ik geef Van Sichem groot gelijk dat hij dit niet tolereerde. De mensen moeten een beetje slimmer zijn, dat zeg ik tegen ons eigen publiek ook wel eens." Van Dop ging gisteren de laatste tien minuten tussen de bewuste fans staan nadat FC Utrecht-trai ner Ton du Chatinier het publiek had toegesproken. „Mag ik u vra gen nog tien minuten achter de ploeg te gaan staan, dan beloof ik u dat we er nog tien minuten vol voor zullen gaan", zei Du Chati nier. Het bleef verder rustig en de stand veranderde ook niet meer. Door het gelijkspel bleef de afstand tus sen de 'Europese' plaats 4 van Feyenoord en FC Utrecht tien pun ten. door Frans van den Nieuwenhof ALMELO - De meest gehoorde theo rie van Fred Rutten luidt dat een laag aantal tegendoelpunten vaak garant staat voor de landstitel. PSV onderstreepte de kracht van diens woorden door gistermiddag tegen Heracles Almelo andermaal de 'nul' te houden. Het was de zevende keer in de laat ste acht competitiewedstrijden dat de uitblinkende doelman Andreas Isaksson zich niet liet passeren. Eén doelpuntje was voor PSV dus genoeg om alle punten weg te ha len uit het Twentse land. Rutten sprak van een gelukkige overwin ning. „We zijn door het oog van de naald gekropen", zag hij wel in. Niet de balvirtuozen op het veelge roemde middenveld, maar twee bescheiden Zweedse spelers hiel pen PSV voorbij het energieke Her acles. Ola Toivonen zorgde met een schitterend doelpunt bij de eerste paal voor de enige treffer, Isaksson had weer enkele fantas tische reddingen in petto om de 0-1 veilig te stellen. De prestatie van Isaksson riep her inneringen op aan de uitwedstrijd tegen FC Utrecht van begin okto ber toen hij talrijke doelkansen ver ijdelde. Vooral op vreemd terrein is PSV aan een onwaarschijnlijke reeks bezig. Isaksson kreeg buitens huis in elf duels pas vijf treffers te gen. Heracles maakte het PSV enorm moeilijk en dwong verreweg de meeste kansen af Niet alleen Isaks son stond daarbij een treffer in de weg. Stanislav Manolev kopte een bal van de lijn na een schot van Willie Overtoom en de lat lag dwars bij een acrobatische doelpo ging van Antoine van der Linden. Rutten zag. gisteren, vooral in die daad van Manolev, voorbeelden van 'de absolute wil' om te win nen. „Belangrijk voor mij als trai ner was dat de ploeg niet uit el kaar is gevallen. Dat doet me goed", stelde hij vast. Volgens de coach is sprankelend voetbal in deze fase van het sei zoen in heel Nederland een zeld zaamheid. Daarvoor zijn de om standigheden, zoals gisteren met het kunstgras, te wisselend. „Het is nu zaak om de stellingen voor de eindfase van het seizoen te betrekken. Daarbij gaat het om de punten." De uitleg van Rutten laat onverlet dat PSV een zwakke Utrecht-doelman Michel Vorm bokst de bal weg voordat Feyenoord-speler Georginio Wijnaldum gevaarlijk kan worden. foto Toussaint Kluiters/ANP door Leon ten Voorde ARNHEM - Er waren zaterdag 75 mi nuten gespeeld toen de scouts van Werder Bremen hun boeltje bij el kaar pakten en wegslopen uit het Gelredome. En waarom zouden ze ook nog langer blijven? Er was geen enkele reden te bedenken dat er zich bij de stand van 1-0 voor Vitesse nog een miraculeuze wen ding zou voltrekken. Vol verbazing zullen de Duitse spionnen naar het gehannes van FC Twente hebben gekeken, maar die verwondering zal nog veel gro ter zijn geweest toen ze onderweg de uitslag hoorden: Vitesse-FC Twente 1-2. Hoe was dat nou mo gelijk? Wie zaterdag wel de hele wedstrijd uitzat, moest het ant woord op die meest gestelde vraag van de avond trouwens ook schul dig blijven. Twente leek tegen Vit esse de afstraffing te krijgen voor een waardeloze wedstrijd, maar zo als zo vaak dit seizoen volgde er in een curieuze slotfase alsnog een in nige omarming met het fortuin. De gelijkmaker van Bryan Ruiz was al een onverwachte meevaller, bij de 2-1 in de blessuretijd van Ronnie Stam schudde iedereen in het Twentse kamp bijna be schaamd het hoofd. Twente ver diende tegen Vitesse helemaal niets, maar incasseerde uiteinde lijk alles. „Over twee dagen is iedereen deze vertoning vergeten, maar de pun ten zijn binnen", sprak Steve Mc- Claren, de trainer van dat wonder lijke stel ontsnappingskunstenaars. Eens houdt het geluk een keer op, wordt er vaak gezegd als het om Twente gaat, maar zo langzamer hand ben je geneigd te geloven dat de rek oneindig is. De concurren tie noemt het mazzel, bij Twente hebben ze het over veerkracht. Te gen Vitesse was het toch vooral het eerste dat de doorslag gaf. Twente bediende zich in Arnhem lange tijd van een ongekend ge pruts. De verdedigers schoten de bal onder druk maar lukraak weg, de middenvelders kregen de wed strijd niet in handen en de aanval lers liepen vooral achter hun tegen standers aan. En als dan ook nog eens bijna alle persoonlijke duels worden verloren, blijft er weinig over om op terug te vallen. De twee treffers van Twente in de slotfase haalden bij McClaren de herinnering aan vroeger op. „We probeerden Nederlands te voetbal len, maar we winnen de wedstrijd op een Engelse manier." Bij de eer ste goal kopte De Jong de bal door, waarna Ruiz weer eens bewees dat hij ook op een slechte dag nooit zijn koelte verliest. En bij de win nende treffer was de lange bal van Theo Janssen, fungeerde Blaise N- Kufo met het hoofd als tussensta tion en tikte Stam vervolgens de 2-1 binnen. En dus mag Twente zich ondanks alles nog altijd een ti telkandidaat noemen. -Q. r-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 64