281 winterspelen 1 De droom van Kumaritashvili Teleurstelling aflossingsploeg Franse surprise op sprint Ammann sprakeloos na gouden plak op kleine schans De verongelukte Georgische rodelaar Nodar Kumaritashvili krijgt in eigen land mogelijk een rodelbaan naar zich vernoemd. maandag 15 februari 2010 WHISTLER - De Fransman Vincent Jay heeft gisteravond verrassend olympisch goud gepakt op de tien kilometer sprint bij de biatlon. Hij bleef de Noor Emil Hegle Svend- sen en de Kroaat Jakov Fak voor, die goed waren voor zilver en brons. De wedstrijd vond in ski oord Whistier onder wisselende weersomstandigheden plaats, wat het extra moelijk maakte voor de deelnemers. Jay legde het parkoers af in een tijd van 24.07,8. Hij bleef daarmee Svendsen 12,2 seconden voor. De Fransman schoot foutloos net als de winnaar van het brons Fak. Svendsen miste één maal. De Noorse biatlongrootheid Ole Einar Björndalen trof het niet met zijn hoge startnummer. Hij ging voor zijn tiende olympische me daille, maar speelde geen rol van betekenis. Hij miste verrassend drie schoten in de eerste ronde van het schieten en later nog een keer. Hij kwam uiteindelijk als ze ventiende over de meet. Voor Jay, die gisteren als zesde ver trok, was het zijn tweede overwin ning op de piste in Whistier. Vo rig jaar schreef hij er een wereldbe kerwedstrijd op zijn naam. Bij de vrouwen won de Slowaakse biatlete Anastasia Kuzmina zater dag het goud op de 7,5 kilometer sprint. Ze troefde favoriete Magda- lena Neuner af op het parkoers in Whistier Park. De Duitse pakte wel de zilveren plak. Brons was voor de Franqaise Marie Dorin. De 25-jarige Kuzmina, slechts 28e op de wereldranglijst, legde de 7,5 kilometer af in 19 minuten en 55,6 seconden. Bij het schieten maakte ze geen fouten. Op de meet had ze 1,5 seconde voorsprong op zes voudig wereldkampioene Neuner, vooraf door iedereen getipt als winnares. Dorin gaf ruim 10 se conden toe. De Zweedse Helena Jonsson, leidster in het wereldbe kerklassement, stelde teleur met de twaalfde plaats. OLYMPISCHE FAMILIE ROUWT Zowel tijdens de openingsceremonie als voorafgaand aan de rodelwedstrijden werd één minuut stilte in acht genomen. WHISTLER - Simon Ammann heeft de zaterdag eerste gouden medail le op de Olympische Spelen van Vancouver veroverd. De Zwitser won met overmacht het skisprin gen op de kleine schans. Het is al zijn derde gouden olympische plak, want de 28-jarige Ammann won acht jaar geleden in Salt Lake City al de wedstrijden op de klei ne en de grote schans. Ammann leverde sprongen af van 105 en 108 meter en vergaarde daarmee 276,5 punten. Hij troefde de Poolse routinier en viervoudig wereldkampioen Adam Malysz af die het zilver greep met sprongen van 103,5 en 105 meter. De torenhoge Oostenrijkse favo riet Gregor Schlierenzauer maakte een tegenvallende eerste sprong meer dan goed in zijn tweede beurt. Met zijn sprong van 207 me ter zweefde hij naar het brons. Ammann ging na de eerste sprong al aan de leiding met een kleine voorsprong op Malysz en de Duit ser Michael Uhrmann. De Zwitser, die dit seizoen ook het wereldbe kerklassement aanvoert en begin februari nog de wedstrijd in Kling- enthal won, moest daardoor als laatste zijn tweede sprong maken. Hij bewaarde zijn kalmte en vloog sierlijk naar de verste afstand van de dag: 108 meter. „Ik heb er geen woorden voor. Dit is al mijn derde olympische gou den medaille. Het is te gek", jubel de Ammann, die het Oostenrijkse kamp toch een slag toebracht. Het is dat Schlierenzauer zich herstel de in de tweede springbeurt, maar zijn landgenoten Thomas Morgen stern (achtste) en Wolfgang Loitzl (elfde) kwamen er niet aan te pas. door Johan Stobbe VANCOUVER - Het doel was een me daille en in theorie kan dat nog al tijd. Maar de uitschakeling in de halve finale van de aflossing was za terdag een enorme deceptie voor de Nederlandse shorttrackvrou wen. „Als je de B-finale wint en er worden twee ploegen gediskwalifi ceerd, heb je nog altijd brons", zei Annita van Doorn. „Maar we heb ben het niet meer in eigen hand. Dit is een enorme teleurstelling." Foutjes bij de wissels deden de Ne derlandse ploeg de das om. Korea was zoals verwacht verreweg de sterkste in de halve finale met Ne derland, maar met Amerika kon den de meiden de strijd wel aan. Ze sloegen halverwege zelfs een gaatje, nadat een Italiaanse struikel de over een Nederlands been en de Amerikanen even de weg kwijt waren. Niels Kerstholt voorspelde op dat moment al dat Amerika nog wel terug zou keren. Dat ge beurde prompt. Liesbeth Mau-Asam deed met wa terige oogjes haar verhaal. „Mis schien was het de spanning wel." Drie van de vier vrouwen (Van Doorn, Mau-Asam en Jorien ter Mors) konden in de series van de 500 meter wennen aan de sfeer in het Pacific Coliseum, dus eigenlijk zou de stress uit de benen moeten zijn. „We hebben wel eens betere relays gereden." Van Doorn: „Ik denk dat het aan het einde ver moeidheid was. We hebben echt allemaal volle bak gereden." Bondscoach John Monroe voelde met zijn pupillen mee. „Ik ben te leurgesteld voor hen, maar het was een goede relay. Kleine foutjes, maar iedereen vocht ervoor." Zelf was de Canadees niet teleurge steld. „Ze schaatsen goed genoeg sn eigenlijk past dit wel bij de lijn van de prestaties van het afgelopen jaar. Dit is een eerste stap in een groter project." Monroe doelde op Sotsji 2014. Dan moet het Nederlandse shorttrack echt weer op de kaart staan. „We hebben al veel bereikt, maar er is ook nog genoeg te doen." Dat de beste kans op een medaille geminimaliseerd werd, moest ook Monroe erkennen. „Maar we heb ben nog wedstrijden genoeg en als ik naar het optreden van Sjinkie Knegt kijk, kan er best nog wat moois gebeuren." Het twintigjarige toptalent is de hoop voor de toekomst, maar be reikte nu al de halve finale van de 1500 meter. Hij reikte met de vijfde plaats niet tot de finale, maar de 2 minuten en 13,87 seconden was wel een Nederlands record. Knegt stond met vier wereldtop pers in de halve finale en hoopte op een verbeten strijd die slachtof fers zou eisen. „Daar wilde ik van profiteren. Er werd wel hard gere den, maar niet hard gestreden. Ik had niet genoeg meer over voor de laatste drie, vier rondjes. Daarvoor mis ik nog vermogen." Ook Niels Kerstholt overleefde de halve finale niet. Hij viel aan, maar dat eiste zijn tol. De Georgische ploeg loopt enkele uren na het overlijden van Nodar Kumaritashvili mee tijdens de openingsceremonie. De landgenoten van de omgeko men rodelaar hebben zwarte rouwbanden en zwarte sjaals om. foto Jim Hollander/EPA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 62