binnenland 15 shoppen vrij laten 200m2 beginnen hun campagne met aanval op kabinetsbeleid Maastricht viert carnaval zonder praalwagens Jaap de Hoop Scheffer hekelt rapport Davids familiedrama's VAN IWAARDEN Militair omgekomen tijdens oefening Man met mes in oog gestoken tijdens ruzie Vrouw schiet zichzelf in buik Jeroen Leenders wint Leids Cabaret Festival Verdonk wil af van winstbelasting maandag 15 februari 2010 veel laat hangen naar de Christen- Unie, die de zondagsrust respec teert. De WD beschouwt de koopzon dag juist als onmisbaar voor een krachtige economie, lokaal en lan delijk. Aangezien Almere een van de steden is waar de koopzondag aan banden zal worden gelegd, koos de jarige Mark Rutte die loca tie als decor voor zijn campagne. Ook in Sluis, Rotterdam en Den Haag is gisteren actie gevoerd voor het behoud van de koopzondag. Rutte ziet de gang van zaken rond de koopzondag als een onderdeel van de erfenis van drie jaar kabi net Balkenende. Een periode van vage compromissen, hogere belas tingen en onbetaalde rekeningen, aldus de WD-leider. Die onbetaalde rekeningen zijn volgens Rutte een aanslag op het budget van een modaal gezin. „Bal kenende heeft tijdens zijn zittings periode niet geregeerd, maar doet dat helaas wel over zijn eigen graf heen. Het leven wordt voor veel Nederlanders pas echt duur nadat dit kabinet vertrokken is." Want, meent Rutte: „Naast de vele lasten verzwaringen die het kabinet de af gelopen periode al heeft doorge voerd, krijgen we ook nog te ma ken met lastenverzwaringen die door het vierde kabinet Balkenen de zijn ingesteld, maar pas na zijn aftocht ingaan." De liberale leider doelt onder meer op de kilometerheffing, ener giebelasting, hogere premies voor zorgverzekering en AWBZ en de Bosbelasting (voor AOW'ers). Rutte wil er tijdens de campagne op wijzen dat niet alleen particulie ren, maar ook ondernemers de fi nanciële gevolgen daarvan zullen voelen. MAASTRICHT - De aanhoudende sneeuwval zit het carnaval van Maastricht dwars. De carnavalsop tocht is gistermiddag zonder praal wagens door de stad getrokken. Dat was voor het eerst sinds 1990. Carnavalsvereniging De Tempe- leers nam de maatregel in overleg met politie en gemeente. Het rij den met door vrachtwagens of tractoren getrokken praalwagens vinden zij gezien de gladheid on verantwoord. „Wegens de glad heid zouden wagens gevaar opleve ren voor deelnemers en publiek", aldus een woordvoerder van de carnavalsvereniging. AMSTERDAM - Het rapport van de commissie-Davids over de oorlog in Irak kan rekenen op harde kri tiek van toenmalig minister van Buitenlandse Zaken, Jaap de Hoop Scheffer. Eind januari liet hij al we ten het niet eens te zijn met de conclusie dat Nederland achter de VS aanliep toen ons land in 2003 besloot de inval politiek te steu nen, maar in een interview in de Volkskrant ging hij zaterdag uitge breid in op het rapport. De Hoop Scheffer vindt dat het ka binet de Kamer niet onvolledig heeft geïnformeerd. 'Davids is in consistent. )e kunt niet enerzijds beweren dat Nederland geen eigen informatiepositie had en ander zijds het kabinet verwijten dat je met de informatie van die dien sten te weinig rekening hebt ge houden. De Hoop Scheffer ontkent dat het besluit om de inval te steunen in drie kwartier is genomen. Die bij eenkomst was een brainstormses sie, 'geen beleidsvormend overleg'. Hij neemt het op voor premier Bal kenende, die gebrek aan regie wordt verweten. 'Een volstrekt on terecht verwijt De minister-presi dent hoefde helemaal niet meteen het heft in handen te nemen. De minister van Buitenlandse Zaken heeft een eigen staatsrechtelijke verantwoordelijkheid. Maar Bal kenende wist wel degelijk van de hoed en de rand, regisseerde waar nodig'. door Annemieke Kooper Hoe kan het zo ver komen dat iemand zijn ei- gen kinderen vermoordt? „In de meeste gevallen vormen psychische pro blemen de onderliggende oorzaak. Voor alle psychische problemen geldt dat stress als een trigger werkt. Veel mensen voelen de druk om te werken, voor de kinderen te zorgen, maat schappelijk actief te zijn. Bij sommigen ont staat het gevoel dat ze niet aan de verwachtin gen kunnen voldoen. Wie dan vatbaar is voor impulsieve en agressieve acties, loopt meer risi co een keer volledig door te slaan." Maar waarom worden de kinderen daar vaak de dupe van? „Er zijn bijvoorbeeld vaders of moeders die in scheiding liggen en denken dat de ander niet voor hun kind kan zorgen. Alleen zelfmoord plegen, is dan geen optie. Anderen zitten in een psychotische depressie en zijn er van over tuigd dat iedereen beter af is wanneer het hele gezin dood is. Voor sommigen zijn de moor den een wraakactie. Moeders denken wel eens dat hun kind bezeten is door de duivel." 3 Door zelfmoord kunnen ze zich in ieder geval niet schuldig voelen. „Daders plegen die zelfmoord niet omdat ze be seffen dat ze hun kinderen hebben vermoord. Die zelfmoord is altijd onderdeel van het plan. Er zijn ook mensen die wel tot inkeer komen. Die gaan vaak gelijk naar de politie." 4 Is er een verschil met de mensen die op scho len of hun werk om zich heen schieten? „De motieven zijn vaak anders. Redenen om je familie iets aan te doen, zijn divers. Redenen om op school je slag te slaan, zijn veelal hetzelf de. 'Schoolkillers' zijn vaak jongeren die begin nend psychotisch zijn, uitgestoten zijn door hun omgeving. Ze zijn vaak gefascineerd door geweld. Uit het sterke gevoel miskend te zijn, ontstaat een plan om wraak te nemen." 5 Volgens de nabestaanden waren het vaak zul ke aardige mensen. „Dat is inderdaad vaak zo. Is iemand psychisch niet in orde, dan is dat aan de buitenkant vaak niet te zien. Daarom zijn dergelijke drama's moeilijk te voorkomen. Wel is het zo dat gezin nen waar de boel escaleert, voor het exces vaak meer en meer geïsoleerd raken. Maar er is geen checklist voor potentiële gezinsmoordenaars. De meesten zijn gewoon brave Hendriken." zat sinds 2008 zonder hulpbisschop, den. In 2008 trad er ook in Utrecht schoppen aanwijst. Ook aartsbis- In dat jaar werd toenmalige hulpbis- een nieuwe aartsbisschop aan, Wim schop Willebrands (1976-1983) had schop Gerard de Korte benoemd tot Eijk. Het is niet voor het eerst dat twee hulpbisschoppen onder zich. bisschop van Groningen-Leeuwar- de paus voor Utrecht twee hulpbis- foto Lex van Lieshout/ANP SCHILDERSBEDRIJF SPUITCABINE voor alle spuitwerken (o.a. timmerwerk en industrie) Ampereweg 6 4338 PT Middelburg Telefoon Oil8 64 0400 SCHAARSBERCEN Door een ongeval in de Oranjekazer ne in Schaarsbergen is zaterdagoch tend rond negen uur een 38-jarige luchtmachtmilitair omgekomen. De man gleed uit op een klimtoren, kwam ten val en overleed ter plaat se. Hij is afkomstig van opleidingen Koninklijke Luchtmacht (OKLu) in Woensdrecht. De marechaussee stelt een onderzoek in. DEN HAAG In Den Haag is een man in de nacht van vrijdag op zaterdag met een mes in zijn oog gestoken. De vermoedelijke dader meldde zich bij de politie. Het geweld is waar schijnlijk de climax van een ver keersruzie geweest. Doordat het lemmet net onder de oogbol is ge komen, houdt de man geen blij vend letsel aan het incident over. EINDHOVEN Bij een woning in Eindhoven heeft een 36-jarige vrouw vermoedelijk zichzelf in de buik geschoten met een vuurwapen. Dat meldde de po litie gisteren. De vrouw ligt in het ziekenhuis. Uit onderzoek van de politie blijkt dat de vrouw naar de woning van kennissen ging, nadat zij zichzelf had verwond. Bij de wo ning zakte ze in elkaar. LEIDEN De Vlaamse stand-upcomedian Jeroen Leenders is zaterdag door de vakjury uitgeroepen tot de win naar van het Vara Leids Cabaret Fes tival. Het publiek koos voor Emilio Guzman, jongere broer van cabare tier Javier Guzman. De jury noem de Leenders een 'performer pur sang'. De Vlaming (31) tourt langs Belgische theaters. DEN HAAG Rita Verdonk komt uiterlijk ovèr twee weken met het landelijke ver kiezingsprogramma van Trots op Nederland, maar gisteren lichtte ze weer een tipje van de sluier op. Ze wil snijden in subsidies voor cul tuur, de vennootschapsbelasting binnen acht jaar afschaffen en de schijven in de inkomstenbelasting vervangen door een vlaktaks met een tarief van 25 procent.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 5