Sport PZC Kramer: Dit is pas het begin 30 en 31 36 en 37 PSV wint met hangen en wurgen bij Heracles Maandag 15 februari 2010 25 Söderling winnaar in Rotterdam na opgave in finale van Joezjni Tip? sport@pzc.nl mm. OPLUCHTING Tijger grijpt gouden prooi op vijf kilometer Aangevuurd door zijn coach Gerard Kemkers perst Sven Kramer in de slotkilometer de laatste krachten uit zijn lijf. door Johan Stobbe VANCOUVER - Heldhaftig, revolutio nair, energiek, onverschrokken en een alles-of-niets-houding. Het zijn allemaal eigenschappen van mensen geboren in het jaar van de tijger. In Richmond luidde de gro te Chinese gemeenschap dit week einde het jaar van de tijger in. Het derde dier uit de Chinese dieren riem hoort ook bij 1986, het ge boortejaar van Sven Kramer. Hij beschikt over genoemde eigen schappen. De Friese tijger liet zich op het ijs van de Olympic Oval door niets en niemand zijn prooi ontnemen. Hij greep olympisch goud, zijn eerste. De beelden waren als uit een grote tennisfinale. Een dolblije sporter die de tribunes inklimt op zoek naar zijn naasten en geliefden. Sven Kramer liet zich in de Olym pic Oval helemaal gaan nadat hij zijn meest intense momenten had beleefd op het middenterrein. Nog voordat Chad Hedrick, de kam pioen van de vorige Spelen in Tu rijn, als laatste schaatser op de vijf kilometer de finishlijn passeerde, ging hij op zoek naar zijn ouders, zusje en vriendin Naomi van As (in Peking goed voor hockeygoud) om met hen in tranen zijn eerste olympisch goud te vieren. Opgelucht, dat was het eerste woord dat in Sven Kramer op kwam. De 23-jarige Fries was to renhoog favoriet. In de vier jaar na de vorige Olympische Spelen ver loor hij slechts één vijf kilometer. En toch was het winnen van goud geen abc'tje. „Het is echt niet ge makkelijk als iedereen verwacht dat je het wel even doet", vertelde hij na afloop nog maar eens. „Ik ben hier zo allemachtig blij mee. Ik moest wel even de tribune in. Mijn ouders, zusje en vriendin zijn zo belangrijk voor me." Zeven uur na de eerste huldiging was de opluchting in middels overgegaan in blijdschap. De be tekenis van zijn pres tatie was inmiddels tot hem doorgedron gen. „In mijn jeugd was dit een droom, sinds de vorige Spe len een doel. Dit is echt speciaal. Ie ziet het overal om je heen", zei hij nadat hij was toegezongen in het Holland House. Presteren onder hoogspanning. Niet zelden bezwijken de grootste favorieten onder de druk. Sporters zijn im mers ook gewoon mensen. Des te Vancouver 2010 knapper dat Kramer onder deze druk toch goud pakte. Zeker om dat hij als eerste van de favorieten het ijs op moest. „Het laatste et maal was er een van pieken en dalen bij Sven", merkte coach Gerard Kemkers. „Dan zag ik weer de ontspanning, maar even later was hij weer gespannen." Op en om het olym pische ijs waren er ook pieken en dalen. Op het middenter rein oogde hij aanvan kelijk gespannen, maar eenmaal op het ijs om iri te schaatsen leek hij een voorspellen de gave te bezitten. Kramer stapte op en zwaaide een ronde lang om de tien meter naar de 6756 toe Bijkomen en afwachten. foto Robert Vos nen. schouwers. Een vervroegd ererond je. Daarna verstrakten de ogen van de tijger. De gretigheid straalde er vanaf De blik werd alleen maar in tenser toen hij na zijn zes minu ten en 14,60 seconden (olympisch record) op het middenterrein moest afwachten wat de rest deed. „Het was 'killing'. Ik moest er vol ingaan en ging dood aan het ein de." Kramer wist het niet zeker. Was dit wel genoeg? Zijn coaches twij felden mee. „Dit zal toch niet zijn tweede verlies in vier jaar wor den?", vroeg Geert Kuiper zich af De twijfel versterkte toen de onbe kende Koreaan Seung-Hoon Lee zes minuten 16,95 seconden op de klokken zette. „Als hij dat al kan rijden, waar zijn Enrico Fabris en Ivan Skobrev dan toe in staat", vroeg Kramer zich af „Ik was niet meer zeker van goud." Die man nen kondigen al het hele seizoen aan dat ze dichterbij Kramer kwa men en graag eens na hem zou den starten. Dit was de kans, maar ze grepen hem niet. Vanaf de eerste training in april vo rig jaar ging het maar om één ding: dit goud. Die druk is er nu af Kramer is toegetreden tot de al lerbeste sporters die Nederland ooit heeft voortgebracht. En het olympisch schaatstoernooi is nog maar net begonnen. „De eerste klap is een daalder waard", zei Kra mer. „Voor mijn gevoel is dit pas het begin." Geert Kuiper voorspel de het eerder al. „Als die eerste gouden medaille binnen is, kun nen er mooie dingen gebeuren." De tijger ruikt bloed. De 1500 me ter (zaterdag), de tien kilometer (volgende week woensdag) de teamachtervolging (slotweekein- de). De jacht op goud is pas begon- foto Daniel dal Zennaro De verslagenen Ivan Skobrev (derde): „Sven is de beste schaatser aller tijden. Ik zou hem graag willen verslaan, maar dat is nu onmogelijk. Mijn doel was te winnen van Enrico Fabris, dat was wel realistisch. Ik heb afge lopen zomer gevraagd of ik met Sven mocht meetrainen. Hij zei: 'nee'. Maar ik blijf naar hem kijken, ik wil van hem leren." Enrico Fabris (zevende), trai ningsmaatje van Skobrev: „We hebben geen afspraken gemaakt, we hadden geen gezamenlijke tac tiek om Sven te verslaan. Skobrev was mijn tegenstander. Ik begon snel, maar ik kreeg al snel door dat mijn benen geen topdag hadden. Het ijs was zwaar, ik was niet goed. Sven was sterk als altijd." Havard Bokko (vierde): „Ik was niet bijzonder vandaag. Dat is no dig als je een medaille wilt winnen. Sven is altijd bijzonder." Bob de Jong (vijfde): „Ik wil hem verslaan, maar als iemand de gou den olympische medaille verdient, is Sven Kramer het. Zijn prestatie is fenomenaal. De druk is groot en ik vind het geweldig hoe hij daar mee om weet te gaan. Als je vier jaar lang alles wint, wordt er maar van uitgegaan dat je op de Spelen ook even goud pakt. Maar zo werkt het niet." Chad Hedrick (elfde): „Sven is in credible, ongelooflijk. De jongens hebben hem voortdurend gepro beerd onder druk te zetten, maar hij is nooit gebroken. Als je wordt uitgedaagd als Sven, word je werke lijk getest. Sven is geslaagd voor die test, hij is een echte kam pioen."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 59