winterspelen 127 Sven Kramer' Franckaert al twee keer uit zijn dak Seung-Hoon Lee had ook niet op zichzelf gewed Gemser: Brutale race Ronald Mulder: Zet mij maar bij de kanshebbers maandag 15 februari 2010 Henk Cemser, chef de mission: „Ik vond het een brutale race, Het ijs was buitengewoon zwaar. Als je dan zo lang 29'ers kunt rijden. Dat is ge waagd. Je weet niet hoe de zwaarte van het ijs op zijn benen slaat. Maar die macht heeft hij." door Renze Lolkema vancouver - Ze ging bijna van haar stokje van de spanning, zei Naomi van As toen ze zater dagnacht terugkeek op die vijfdui zend gouden meters die haar vriend eerder die dag had afgelegd. „Nou, laat ik niet overdrijven. Flauwvallen net niet. Maar klotsen de oksels, dat wel. Het druppelde gewoon naar beneden." De gouden hockeyster werd zater dagmiddag rond de klok van drie uur lokale tijd uit haar lijden ver lost toen bleek dat de concurrentie haar vriend wederom niet bij had kunnen benen. Sven Kramer stoof meteen naar haar toe, hoog op de tribune in de hoek van de ijshal na dat hij eerst zijn ouders Yep en Elli in een beklemmende omhelzing had bedankt voor al die jaren van steun en toewijding. Ze hebben er nu allebei één, zo'n gouden olympische plak. Van As won die in 2008 als hockeyster tij dens de Zomerspelen in Peking, Kramer doet sinds zaterdag niet meer voor haar onder. Van As: „Ik was verschrikkelijk zenuwachtig, de hele dag al. Eenmaal gestart, stierfik duizend doden. Nu ben ik vooral opgelucht, althans voor dit moment. Want het toernooi is nog lang niet afgelopen." De hele familie Kramer was in Vancouver om de heersende goud koorts aan den lijve te ondervin den. Vader Yep en moeder Elli en vanzelfsprekend zusje Brecht, ze hadden zaterdag stuk voor stuk de tranen in de ogen. „Dat waren tra nen van spanping, ontlading en ge luk", zei Kramer senior een paar uur later toen hij zich dolgelukkig aan een glas bier laafde in de bar van het Hilton Hotel waar het kamp Kramer voor twee weken is neergestreken. „Dat hij meteen door Eric de Jager naar ons toekwam op de tribune, hadden we niet verwacht. Daar mee verraste hij ons." 's Avonds in het Holland House permitteerde Sven Kramer zich een biertje. „Nu gaan we los", schreeuwde hij de menigte toe. Marco Borsato vulde dat even later in zijn concert naadloos aan, op het refrein van zijn monsterhit Rood: 'Vandaag is goud de kleur van Sven Kramer'. Borsato wilde dolgraag optreden in HHH op de dag dat Sven Kra mer historie zou schrijven. „Sven heeft 'the eye of the tiger'. Ik ken bijna niemand die er zoveel voor laat als hij. Hij is scherp, neemt soms impopulaire beslissingen om zijn doel te bereiken, vooral op so ciaal vlak, maar hij weet wat hij wil. Trainen, trainen en nog eens trainen. Jongen, ik moet er niet aan denken als het vandaag niet ge lukt zou zijn, deze gouden medail le. De tranen liepen over mijn wangen toen het vanmiddag alle maal lukte." Kramer zette de toon in het HHH. Het personeel danste op de bar, het volk hoste en Kramer zelf be woog uitbundig mee op alles wat hem ter ore kwam. Toen hem de microfoon onder de neus werd ge drukt door gelegenheidspresenta tor Humberto Tan bekende hij dat het een moeilijke wedstrijd was ge weest. „Het was loodzwaar, ik dacht: ik zie wel waar het schip strandt." Of de koningin al had gereageerd, werd hem zaterdagavond lokale tijd tot slot gevraagd. In Neder land was het toen inmiddels zes uur zondagochtend. „Tuurlijk niet", zei Kramer. „Het is negen uur tijdsverschil. Die slaapt." Borsato had vervolgens nog een uitsmijter voor zijn gouden vriend: „Nee, jij hoeft niet naar huis vannacht." vancouver - En toen was daar in eens Seung-Hoon Lee. De verras sende winnaar van het zilver op de olympische vijf kilometer stond er zaterdagavond zelf net zo van te kijken als de bijna zevendui zend toeschouwers op de tribunes van de Richmond Olympic Oval. „Het voelt of ik droom, dit is een grote verrassing", zei de 21-jarige Zuid-Koreaan. Eventjes bracht hij Sven Kramer zelfs aan het twijfelen. „Ik dacht: als Lee aan mijn tijd komt en Sko- brev en Fabris moeten nog ko men..." Lee strandde uiteindelijk op 2,35 seconden van de gedood verfde winnaar. Maar dat kon hem niets schelen. „Het is veel meer dan ik ooit had verwacht. Ik ben erg blij", meldde Lee via zijn tolk. Waar Kramer al vier jaar lang de verwachting van olympische me dailles met zich meetorst, stapte Seung-Hoon Lee pas afgelopen zo mer over naar het langebaanschaat sen. Daarvoor had hij altijd gevoch ten voor een plek in het Zuid-Ko- reaanse shorttrackteam. Toen hem duidelijk was dat hij dat niet ging redden, besloot hij zijn olympi sche route om te gooien. „Ik was bij shorttrack vooral goed in de lange afstanden." Dankzij het shorttrack zit het met zijn bochtenwerk en uithoudings vermogen wel goed, legde Lee uit. Bovendien paste de Koreaan zich razendsnel aan op de langebaan. Bij zijn World Cupdebuut in Ber lijn, aan het begin van dit seizoen, werd hij vierde in de B-groep. Daarna haalde hij drie keer een no tering in de top tien in de hoogste divisie. In Heerenveen werd hij achtste, in Calgary vijfde en in Salt Lake City zevende. In de mormo- nenstad reed hij ook zijn persoon lijk en Koreaans record van zes mi nuten en 14,67 seconden. Bob de Jong reed de hele race ach ter Lee aan. „Dat verbaasde me. Maar ja, wie niet?" De Jong wist wel dat Lee zich snel in de subtop van het internationale schaatscir- cuit had genesteld, maar op een olympische surprise had hij niet Met zijn tweede plaats verraste Seung-Hoon Lee vriend en vijand op de olympische vijf kilometer. Niet in de minste plaats zichzelf. foto Chris Carlson gerekend. „Ik heb geen idee waar hij het vandaan haalde. Ik heb van tevoren wel even opgezocht wat voor soort wedstrijden hij rijdt, maar daar was geen pijl op te trek ken. Hij noteerde zoveel wisselen de rondetijden. Ik ga nu toch maar eens opzoeken wat hij op de tien kilometer heeft gedaan." Want Seung-Hoon Lee doet ook mee op de langste schaatsafstand. Daarop zijn zijn prestaties minder indrukwekkend dan op de vijfdui zend meter. Hij zette zijn persoon lijk record en het nationale record in januari tijdens de Aziatische kampioenschappen op dertien mi nuten en 21,04 seconden. Ter ver gelijking: het wereldrecord van Sven Kramer is 12.41,69. Een ver rassing lijkt daar echt te hoog ge grepen. Aan de andere kant: Wie had er op Lee ingezet bij de vijf kilome ter? „Ik niet", zei Lee zelf Volgens hem was er in de hele wereld maar één man die geloofde in de stunt. „Mijn professor op de uni versiteit." Dat is Myung-Kyu Jun, tijdens de Spelen van Salt Lake Ci ty (2002) shorttrackcoach van Zuid-Korea. Over de tien kilome ter heeft Jun nog geen voorspel ling gedaan. door Koen de Vries vancouver - De Winterspelen zijn nog maar net begonnen en toch heeft Eelco Franckaert al twee onvergetelijke dingen meege maakt: de opening van de Spelen en het feest in het Holland Hein- eken House na het goud van Sven Kramer. Eelco Franckaert is 27 jaar, komt uit Sint Jansteen en is als suppor ter in Vancouver. Tijdens zijn ver blijf van anderhalfjaar in Australië werd de Zeeuws-Vlaming uitgeno digd om tijdens de Spelen naar Vancouver te komen. Over dat aan bod hoefde hij niet lang na te den ken. Hij verblijft bij een vriend, heeft kaartjes voor de 1000 en de 10.000 meter schaatsen van de mannen en probeert verder vooral sfeer op te snuiven. Dat kost geen enkele moeite. De openingsceremonie zag hij 'thuis' op tv. Daarna ging hij de stad in, wat voor hem bijna om de hoek is. „De sfeer was fantastisch. De he le stad was uitgelopen en er vyaren supporters uit de hele wereld, bandjes en straatartiesten. Dat ge voel van verbondenheid was ge weldig. Zelden zo'n sfeertje meege maakt." Zaterdag was Franckaert bijna de hele dag in het Holland House, waar hij gekomen was op een door de NS beschikbaar gestelde fiets. Hij had nog wel geprobeerd op de zwarte markt een kaartje te kopen voor de 5000 meter, maar dat kostte 500 dollar, zo'n 350 eu ro. „Veel te duur. Met een paar honderd Nederlanders hebben we de wedstrijd in het Holland House gevolgd. Het was nagelbijten want zo goed was de tijd van Sven niet. Toen het toch goed genoeg bleek, was de ontlading groot. Later stroomde de zaal helemaal vol met Nederlanders, wel zo'n 3500 man. Die sfeer, het was geweldig", kijkt Franckaert terug. „De paar buiten landers die er waren, keken hun ogen uit." Na de huldiging van Sven Kramer trad Marco Borsato anderhalf uur op en tot slot gaf de huisband De Corona's een concert. Om twee uur plaatselijke tijd was het feest voorbij. „Hopelijk komen er nog meer van deze dagen", wenst Fran ckaert. „Dat zou fanatstisch zijn." Hij hoopt ook nog een ijshockey- Eelco Franckaert met Erben Wenne- mars in het Holland House. wedstrijd bij te wonen en volgend weekeinde gaat hij naar Whistier Mountain, zo'n tweehonderd kilo meter verderop, waar de skiwed strijden zijn. „Een ijshockeywed- strijd van Canada zou 't mooist zijn, maar die zijn niet te betalen. Op de zwarte markt kost een kaart je 2000 dollar. De Canadezen vin den maar één sport écht belang rijk en dat is ijshockey." Vancouver - Terwijl alle ogen in Canada zijn gericht op [eremy Wotherspoon en de andere favo rieten, bereidt Ronald Mulder zich in de luwte voor op de olympi sche 500 meter. „Niemand noemt mij in de rijtjes met kanshebbers. Maar je moet me er zeker bijzet ten." Terwijl in het olympisch dorp de regen tegen de ramen gutst, laat Ronald Mulder zijn ambities de vrije loop. „Het is niet zo dat ik al blij ben om hier te zijn. Ik zit in een dorp met ik weet niet hoeveel topsporters, allemaal met één doel. Maar het leidt niet af, ik weet waar ik voor ga. Een plek dicht te gen het podium aan, en misschien stiekem erop. Het gaat om één dag. Ik moet die dag in vorm zijn." Samen met Jan Smeekens en Jan Bos verzorgt Mulder vanavond de Nederlandse inbreng op de olym pische 500 meter.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 51