261 winterspelen 'Vandaag is goud de kleur van SANI-DUMP Draaiboek HULDIGING Naomi van As had klotsende oksels tijdens de gouden race van haar vriend Sven Kramer. Ze hebben nu allebei een gouden olympische medaille. Bob de Jong reed zijn eigen race Vancouver 2010 MEGATOILET-AKTIEH! 5ü5?-i WWW.SANIDUMP.COM Waarschuwing Sven Kramer voor klimpartij maandag 15 februari 2010 door Mart Smeets 4,7 Met zijn gouden race kluisterde Sven Kra mer zaterdagavond 4,7 miljoen kijkers aan de buis. Het vreemde van Olympi sche Spelen is ook de manier waarmee orga nisatoren (die soms nauwelijks van hun santé weten) de draaiboeken hanteren. De Ne derlandse televisiekijker was daar, ongewild en onaangekondigd, za terdagavond de dupe van. Gouden man Sven Kramer moest eerst een serie plichtplegingen ondergaan al vorens hij bij de NOS zijn (veel te korte) woordje kon doen. Hoe dat komt? Er bestaat voor bijna alles een draaiboek en dat zal en moet gehandhaafd worden. Wat Kramer deed na afloop van de competitie, namelijk het naar zijn ouders, zus en vriendin toe rennen en daarvoor een half con cours hippique aflegde, mag niet volgens de olympische Tegelma kers, maar werd gedoogd. Het le verde de Nederlandse ploegleiding een berisping op. Sportmensen worden, als ware ma rionetten, keurig geregisseerd en mogen vooral niet buiten de lijn tjes kleuren. Spontaniteit moet aan banden gelegd worden, want regels gaan boven alles. Aan de ene kant is dat een bekend gegeven, maar daartegenover staat dat enige vorm van improvisatie en dus spontaniteit wel gepermit teerd moet worden. Zaterdag ging het op de Olympic Oval bijna zoals het volgens het boekje hoorde. Nog voordat een trouwe en vooral (voor Kramer) vertrouwde NOS-medewerker zijn werk kon en mocht doen, was er een opge dirkte Amerikaanse journaliste die, geheel volgens het bestaande draaiboek, eerst aan de beurt was. Het mens had geen idee. Ze vroeg of Kramer zijn naam wil de noemen, waar hij vandaan kwam en wat hij zojuist gedaan had. De kersverse olympisch kam pioen, keek haar vol verbazing en een vleugje walging aan en .vroeg of ze wel goed snik was. Kijk, dat zijn dingen die je eens in de vier jaar meemaakt. Het zijn uitwassen van veel te streng opgestelde regels die ner gens uitkomen. Ze leveren onge rief en zelf ergernis op. Een schaatsnatie (ietwat overdreven ge steld) moest te lang wachten op de eerste woorden van de kam pioen en dat deed even pijn. Op het moment dat je als organisa tie de teugels zo strak aanhaalt en alleen volgens regels en draaiboe ken gaat werken, haal je een be langrijk onderdeel uit topsport weg: spontaniteit. Het ziet er niet naar uit dat daar de komende dagen verandering in zal komen. Helaas. 's Avonds in het Holland Huis permitteerde Sven Kramer zich een biertje. „Nu gaan we los", schreeuwde hij de menigte toe. Inzet: Naomi van As volgt met open mond de race van haar gouden vriend. foto Robin Utrecht VANCOUVER - Bob de Jong werd vooraf gezien als een van de be langrijkste uitdagers van Sven Kra mer op de vijf kilometer. De schaatser uit Leimuiden kwam za terdag bij de Spelen in Vancouver echter niet verder dan de vijfde plaats, op ruime afstand van de Friese winnaar: 6.14,60 om 6.19,02. De Jong kwam direct na Kramer in actie. Na twee ronden lag hij al enkele seconden achter op de favo riet. Hij keek niet naar de tijd van Kramer. „Ik reed de eerste acht ronden de tijden die ik vooraf in gedachten had. Als ik heel snel open, rijd ik mezelf helemaal over de kop. Dat heeft geen zin. Dit is een betere prestatie dan vier jaar geleden in Turijn" Het grote doel van De Jong is de tien kilometer, die over anderhal ve week op het programma staat. De Jong gaat de komende dagen eerst wat evenementen bekijken en vertrekt daarna voor een poosje uit het olympisch dorp. Vierde 5000-goud Sven Kramer is de vierde Nederlander die goud wint op de vijf kilometer. Hij is de eerste mannelijke Nederlandse schaatser die zowel olympisch goud, zilver als brons heeft behaald. jaar winnaar 1972 Ard Schenk 1998 Gianni Romme 2002 Jochem Uytdehaage j 2010 Sven Kramer Willem Adriaansens Villeroy Boch jy fc Mfandcloset liirtt) A- merken sanitair tegen bodemprijzen Kom langs en neem uw offerte mee. I Wij ziin altijd goedkoper! U Vindt ons in: Bergen op Zoom van Konijnenburgweg 7 Tel.: 0164 - 210 740 /GV Breda - Noord Huifakkerstraat 10 Tel.: 076 593 71 00 Tilburg Bosscheweg 253a Tel.: 013-582 13 91 veghel* Poort van Veghel 4996 «Tel.: 0413 -36 62 12 BIJ ONS BESTAAT DE AKTIESET VANCOUVER - Sven Kramer wordt vandaag gewaarschuwd door Van- oc, de plaatselijke organisatie van de Olympische Winterspelen in Vancouver. Het wordt de gouden Fries kwalijk genomen dat hij met een na zijn overwinning op de 5000 meter over de omheining klom om zijn ouders en vriendin innig te omhelzen. „Dat is levensgevaarlijk", aldus Arend Tolner, een Drent uit Norg die door Vanoc is ingehuurd voor de tijdwaarneming in de Richmond Olympic Oval. „Sven klom over die stellage van de came ra die de rijders tijdens de race op dezelfde snelheid volgt. Daar staat veel spanning op. Iedereen is voor af gewaarschuwd over de gevaren. Dit had ook anders kunnen aflo pen." De bedieners van de bewe gende camera zagen Kramer aan komen lopen en handelden direct door de stroom uit te schakelen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 50