Volgend jaar weer strao: zelfde tijd, 141 zeeland Mensen met beperking kunnen de wereld rond Burgh-Haamstede heeft met Jaap van der Oest de schrööselverkoper terug VOORJAAR Paarden wassen de benen in zee bij Burgh-Haamstede Anbo huldigt actieve Flora Koudenburg De unieke Disney Filmstrip Verzamelbox! maandag 15 februari 2010 door Esme Soesman Het is dringen in Tavenu waar de prijsuitreiking is. foto Ronald den Dekker De route staat vast en voert altijd langs Burghsluis. foto Ronald den Dekker Met zorg uitgedachterversiering wordt gewaardeerd, foto Ronald den Dekker door Emile Calon MIDDELBURG - De 76-jarige Lies- beth Vermeulen wil graag eens oli fanten en giraffen in het echt zien. Niet vanachter een hek in de die rentuin, niet op het scherm van haar tv maar echt, in het wild. De Vlissingse hoorde zaterdag dat haar wens probleemloos in vervul ling kan gaan. Dat ze moeilijk loopt en meestal in een rolstoel rijdt, is geen probleem. Zij kan in het Kriiger National Park in Zuid-Afrika olifanten zien, giraf fen en nog veel meer dieren, zo hoorde ze die dag tijdens de Va kantiebeurs met Zorg in woon zorgcentrum Ter Reede. Er zijn tal van organisaties die haar wens in vervulling kunnen la ten gaan. Vervoer vanaf woon plaats naar Schiphol, begeleiding op het vliegveld en vervoer en ver- Evalueren na afloop? Dat is bij de jaarlijkse strao in Burgh-Haamstede eigen lijk niet nodig. Hoe dat dan moet volgend jaar? „Zeven we ken voor Pasen. Om 12 uur bij de Perenboom. Dan staan we er weer. Daar hoeven we echt niet over te vergaderen", blikt Ron Brink van het straocomité Burgh-Haamstede na afloop van de strao 2010 alvast (en onverminderd mét zin) op de volgende editie vooruit. Het was met twee incidenten op z'n minst een gedenkwaardig jaar feest. „Dat is niet leuk, maar het is gelukkig ook niet heel dramatisch afgelopen", plaatst Brink het opge lopen letsel in perspectief Over het algemeen genomen ervaart hij het feest dan ook als geslaagd. „We hebben het natuurlijk prima ge troffen met het weer. En de sfeer? Die was geweldig." Van het verzamelen aan de Achter weg, tussen restaurant de Peren boom en bakkerij Sonnemans in, tot aan de - door vele toeschou wers gadegeslagen - beenwassing in zee toe. En van de rit via Burgh sluis en zorgcentrum Duinoord tot aan de prijsuitreiking in het bomvol gepakte Tavenu aan de Noordstraat: „Ik moest mijn buik inhouden en stond met mijn ar men omhoog. Zo druk was het. Soms zie je ook iemand waarvan je denkt: jij bent volgens mij nog nooit dicht in de buurt van een paard geweest en toch kom je hier." De traditie van de strao gaat hon derden jaren terug en het organisa tiecomité in Burgh-Haamstede houdt de oude gebruiken van het voorjaarsfeest - voor zover die nog bekend zijn - graag in ere. „De rou te ligt vast. Niet op papier hoor, maar in het hoofd van de voorrij der. Ons archief past in een bood- schappentasje", omschrijft Brink de 'losse' organisatorische gang van zaken bij de plaatselijke strao. Letsel aan been Een 16-jarige deelneemster aan de strao uit Burgh-Haamstede heeft ietsel opgeiopen aan haar been na een trap van een paard te hebben gehad. Zij is naar het ziekenhuis vervoerd en in het gips gezet. Dit meisje heeft de pechprijs uitge reikt gekregen. Een andere deelneemster kreeg op weg naar het strand een tak in haar gezicht en liep een schram op. Die is bij de huisartsenpost in Zierikzee gehecht. Met een ge leend paard heeft deze deelneem ster zich tater op de dag weer bij de stoet gevoegd. Daartegenover staat het streven van de organisatie om oude gebrui ken zoveel mogelijk in ere te hou den. In Burgh-Haamstede zijn dan ook opmerkelijk veel straorijders met witte broeken, zwarte jasjes en dito schoenen te spotten. Even als zorgvuldig (niet te uitbundig) versierde paarden. HoeweL.uitbun- diger versierselen zijn er ook. Zo als dat clubje dat consequent roze accenten heeft doorgevoerd. „Dat wijkt wel af, maar dat was toch met zoveel gevoel voor eenheid en met zoveel zorg gedaan. Dat kan ik welwaarderen." Ook de route wordt waar mogelijk aangehouden, al is er in de loop der jaren (vanwege de drukte) wei eens iets veranderd. Een klein stuk je spiegelglad wegdek bij Burgh sluis dreigde nog even roet in het eten te gooien. „Een paar emmers zand erover. Het ging om een stuk van zeven misschien acht meter." Het rennen in de Slotlaan werd uit veiligheidsoverwegingen wel ge schrapt. De bewoners van Duinoord daar entegen („Daar zitten mannen tus sen die nog echt met paarden heb ben gewerkt") kregen een eerste klasuitzicht op de stoet cadeau. Dat gold ook voor het publiek dat zich in grote getale in dorp en op strand liet zien. Bink: „Het is een prachtig plaatje. En het is een ont zettende verbetering dat de strand tenten nu geopend zijn." Vijfentwintig jaar lang vent te Kees de Kraker tijdens de strao in Burgh-Haamste de schröósels; de platte koeken die traditiegetrouw bij het voorjaars feest horen. „Net als appelsienen en gekonfijt fruit", aldus Ron Brink. Toen De Kraker ermee stop te heeft Brinks zoon het een jaar tje overgenomen. Met dorpsbewo ner en kunstenaar Jaap van 'der Oest, die dit jaar voor het eerst zijn opwachting als schrööselver koper heeft gemaakt en hoogst waarschijnlijk volgend jaar terug komt, is de strao weer compleet. „We hebben hem benaderd en zijn vereerd dat hij dit wil doen. Hij vindt het ook een eer", zegt Brink. De prijzen voor versierde paarden en pony's gingen voor kin deren tot 12 jaar naar familie Van blijf in Zuid-Afrika zelf Alleen, sa men met een begeleider, samen met andere ouderen die slecht ter been zijn. „Alles kan", aldus de dol gelukkige Vlissingse die binnen kort 2 kleindochters gaat verrassen om samen met haar naar Zuid-Afrika te gaan. „Wat zullen ze opkijken." Een Rijncruise was jarenlang het reisje dat mensen die zorg nodig hebben, konden maken. Volgens David Leijs van De Zonnebloem blijft dat reisje langs de Rijn een van de toppers. Maar er is veel meer mogelijk. Het atrium van Ter Reede was zaterdag omgetoverd tot een vakantiebeurs met tal van standjes. Het verzorgen van reizen voor mensen met zorg is een groei markt, aldus Els Kneefel van Vita V-Reizen, een organisatie die ge specialiseerd is in vakanties voor mensen met een zorgbehoefte. de Bijl (eerste plaats), Zoë Mook (2) en Kelly Odenthal (3). Bij de volwassenen ging de eerste prijs naar Babs Groenendijk en Marika Kuit. Van Garderen, Noordhoek en de gebroeders Van Nieuwenhui- ze werden tweede. Peter Tange man werd derde. O Beelden van de strao zijn te zien via www.pzc.nl/video SCHARENDIJKE - Het landelijk be stuur van de ouderenorganisatie Anbo heeft Flora Kouden- burg-Sprong in Scharendijke be noemd tot lid van verdienste voor haar inzet en betrokkenheid. Bestuurslid Ab van Mansom speld de mevrouw Koudenburg zaterdag de gouden speld op tijdens de vie ring van haar tachtigste verjaardag in de Hoeksteen in Scharendijke. Koudenburg is al 20 jaar actief voor de ouderenorganisatie, in di verse functies. Zij wordt als stu wende kracht gezien bij activitei ten. Onder meer bij de veertien daagse bijeenkomsten voor oude ren uit Scharendijke en omgeving. De Anbobestuurder heeft altijd veel aandacht besteed aan ouderen in lief- en leedsituaties. Tot op de dag van vandaag zit ze niet stil. Koudenburg is. momenteel plaats vervangend voorzitter van de An bo afdeling Midden-Schouwen. ats- Maak uw Disney Filmstrip verzameling helemaal compleet met deze handige verzamelbox!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 38