PZC Belangstelling voor Engelse les neemt toe 14 en 15 n ONDERWIJS Trend basisscholen 16 en 17 Keurmerk EarlyBird Eigenaren Salud! tappen bij huldiging Bijna 1200 euro voor actie Hart voor Haïti almanak Laptob Liefdeskoekjes voor Valentijn Organisatie hoeft niet lang te vergaderen over volgende strao Maandag 15 februari 2010 Helmert Woudenberg schept als geen ander gevulde momenten Tip? schouwen-duiveland@pzc.nl door Esme Soesman BRUINISSE - Na Obaseschool 't Kof schip in Zierikzee, de Radarscho- len De Schouw in Brouwershaven en Onder de Wieken in Burgh-Haamstede en de Pieter van Dijkeschool in Bruinisse voert nu ook Obaseschool De Meerpaal in Bruinisse Engelse les vanaf groep 1 op school in. De juffen Yolanda Krepel (groep 3) en Els de Zeeuw (groep 1/2) ver trekken vrijdag naar Engeland om hun Engels bij te spijkeren. „De maatschappij verandert. Engels is steeds meer nodig", wijst Yolanda Krepel op zaken als tweetalig on derwijs en het belang van compu ters. Het Vroeg Vreemde Talenonder wijs (wto) wordt niet door ieder een omarmd, blijkt uit landelijk ge voerde discussies. Gevreesd wordt dat de aandacht voor een vreemde taal ten koste gaat van de Neder landse taalontwikkeling. Maar in zichten veranderen, geeft Krepel aan. „Het leren van een vreemde taal helpt om meer inzicht in taal structuren te krijgen, waardoor het juist een voordeel oplevert bij het leren van de Nederlandse taal." Dat heeft te maken met het mentaal lexicon, licht Obasedirec- teur Ewald de Keijzer (de koepel van openbare scholen op Schou- wen-Duiveland) het principe in grote lijnen toe. „Dat is zoiets als een aangeboren gevoeligheid voor taal. Door een buitenlandse taal te leren wordt ook de Nederlandse taal versterkt." Directeur Clemens Pronk van Ra- darschool (de koepel van protes tants-christelijke scholen op Schouwen-Duiveland) De Schouw wijst in dat verband op onderzoe ken die tot nu toe zijn gedaan. „Daaruit blijkt dat kinderen geen schade oplopen, maar dat het juist de taalgevoeligheid verdiept." In de anderhalf jaar rijd dat De Schouw schoolbreed met Engels in de weer is, zijn zijn ervaringen positief „In z'n algemeenheid ge nieten de kinderen ervan. En het verbaast me hoe makkelijk ze het oppikken." Van belang is wel dat het hele schoolteam er achter staat, want het vergt extra inzet. Alle juffen en meesters moeten - om kwaliteit te kunnen bieden - bijvoorbeeld op Engelse les. Het aantal wto-scholen groeit snel. Dit jaar wordt (landelijk) al op 278 scholen Engels gegeven. Pronk schat in dat die ontwikke ling („Kinderen van nu zijn we reldburgers") doorzet. „Daar moet dan ook het voortgezet onderwijs op inspringen", waarschuwt hij. De Keijzer houdt iets meer slag om de arm. „Ons kerndoel is kin deren zo goed mogelijk Neder lands te leren. Als Engelse les één van de manieren is om dat te berei ken, dan zou dat kunnen." Hij on derkent wel dat Engelse les nog meer voordelen heeft. „Dat zien we als een mooi bijproduct". Om de kwaliteit te waarborgen zijn de Radar- en Obasescholen aange haakt bij EarlyBird; een in Rotter dam gevestigd kenniscentrum dat voor begeleiding zorgt en ook een keurmerk heeft geïntroduceerd. Om daarvoor in aanmerking te ko men moeten onder meer alle leer krachten op Engelse les. De twee Bruse juffen gaan in Enge land een week lang naar school (en logeren bij een gastgezin) om hun Engels intensief op te frissen. Yolanda Krepel verwacht dat na de zomervakantie gestructureerd met Engels wordt begonnen. Daarvoor is er al aandacht in de vorm van bij voorbeeld een projectweek. DEN OSSE - Niet elk stukje deeg kwam even gelijkmatig het vormpje uit, maar het resultaat zal er niet minder om gesmaakt hebben. Met het oog op Valentijnsdag konden gisterochtend, on der begeleiding van Eric en Wouter van het Fun- en En- tertainmentteam, liefdeskoekjes worden gebakken in het Bollo Speelhuis bij Port Greve in Den Osse. De kin deren mochten deeg kneden en koekjes uitsteken. De kok zorgde voor het afbakwerk. Met het oog op vakanties elders in het land heeft het Funteam van het bungalowpark een vol - voor de ko mende week dagvullend - activiteitenprogramma sa mengesteld. Met onder meer een Zeeuwse dag op woensdag met een Zeeuwse Vijfkamp en een workshop babbelaars bakken. Vandaag worden papieren vliegers gemaakt die, als het goed is, meteen daarna worden opgelaten. Aan de activi teiten van Port Greve kan ook worden deelgenomen door mensen die in de buurt wonen. foto Ronald den Dekker WESTKAPELLE s Duikers brandweer redden drenkeling Duikers van de brandweer hebben zaterdag rond 05.00 uur een man t gered die met zijn auto in de sloot was geraakt, ter hoogte van disco- j theek De Hooizolder bij Westkapel- le. Mogelijk door een slip kwam de auto, op z'n kop, in de sloot te recht. Die auto lag bijna geheel on der water. De man kon net zijn hoofd in een luchtzak houden tot hij een zuurstofïles kreeg. Een dui- Lker haalde hem eruit. De man had onderkoelingsverschijnselen. SCHARENDIJKE Maurice en Gwen van Goudoever van Eterij Tapperij Salud! uit Scha- rendijke hebben getapt bij de huldi ging van Sven Kramer in het Hol land Heineken House in Vancou ver. Het tweetal won vorige week het Gouden Fust en daarmee de ti tel 'Gouden Horecazaak 2009' én de mogelijkheid in Vancouver te tappen. Op de huldigingsdag stre ken ruim 5000 bezoekers in het Holland Heineken House neer. Woensdag keert het duo terug. BRUINISSE De actie Hart voor Haïti van de christelijke basisschool Op Dreef in Bruinisse heeft 937 euro 27 opgele verd. Daar komt het zendingsgeld van de maand februari nog bij, zo dat nu al een tussenstand van bijna 1200 euro is bereikt. De leerlingen hebben gedurende een paar weken allerhande Valentijnscadeautjes in elkaar geknutseld. Die zijn vrijdag middag, tijdens een drukbezochte inloop, verkocht. Het geld gaat naar 555. Hij is 17, goed bij de tijd en volgt mo menteel een stoere opleiding. In het weekend werkt hij hard om de nodige nieuwe apparatuur en speel tjes aan te schaffen. Een paar jaar geleden had hij van z'n eerste gespaarde centen een lap top gekocht. Prachtige dingen, als ze het doen. Zijn exemplaar gaf er he laas plots de brui aan. Z'n moeder raadde hem aan de ka potte laptop ter reparatie naar het Tip? redactie@pzc.nl bedrijf terug te sturen. Geen gekke gedachte, maar zoonlief vond dat al lemaal maar vervelend gedoe. En trouwens: hij had voorschool toch een nieuwe laptop nodig. Daar was moeders het natuurlijk niet mee eens en het gebakkelei be gon aardig op te lopen. Na een aantal minuten heen-en- weer boksen was hij het helemaal beu: „Het is goed hoor, ik koop wel een kladblok."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 37