zeeland 117 T Venetiaans gemaskerd bal HZ Cult Literaire avond met Vaessens €99,60" Boeiende confrontatie Telemann en Graupner schept gevulde momenten kpn agenda Voor iedereen die wil weten of je kunt besparen op je tv-abonnement. ff! Doe snel de Digitenne Bespaarcheck. Digitenne BelCompany IQ t maandag 15 februari 2010 door Jeanette Vergouwen elemann en Graupner sol liciteerden samen met J.S. Bach naar de post van cantor aan de Thomaskir- che in Leipzig. Bach kreeg de baan, nadat de andere twee zich terug hadden getrokken, omdat hen een betere baan werd aangeboden. Ge- org Philipp Telemann en Chris- toph Graupner waren dus musici waar de muziekwereld rekening mee moest houden. In het Graupnerjaar (250 jaar gele den gestorven) wil het jonge ba- rokorkest Holland Baroque Socie ty eer betuigen aan deze compo nist die vooral bekend is geworden vanwege zijn muziek voor chalu- meau en de virtuositeit van zijn composities. Om Graupner in zijn stilistische context te plaatsen, werd ook werk van Telemann ver tolkt Na afloop van het concert was mijn conclusie dat Telemann als componist toch een graadje hoger scoort. Van de tachtig ouvertures (suites) die Graupner schreef speel de het ensemble er twee. De Suite in F begon nogal rommelig, maar in de dansante delen was het ge nieten van een virtuoze fluitpartij. Deze partij stond bijna los van de MUZIEKPODIUM ZEELAND Baroque Society Werken van Christoph Graupner en Georg Philipp Telemann. Door Holland Baroque Society: Li dewij van der Voort, David Wish (viool), Esther van der Eijk (alt viool), Tomasz Pokrzywinsky (cel lo) en Tineke Steenbrink (klave cimbel) en m.m.v. Dorothee Ober- linger (blokfluit). Gehoord 13 februari in de Zeeuw se Concertzaal Middelburg. andere partijen en zorgde met de vele versieringen en omspelingen voor een extra dimensie. Ook de soms vreemde effecten en afgebro ken melodische zinnen zorgden voor wat extra spanning in dit vrij lange werk. Een hoogtepunt was de vertolking van de Chaconne voor klavecimbel. Tineke Steen brink is een stimulerende begelei der en leider in het ensemble, maar ook een fantastische soliste. De balans tussen rechter- en linker hand is perfect. De dalende reek sen bleven transparant en spranke lend. De na de pauze gespeelde Ouvertu re van Graupner met enkele knap pe fugatische passages werd gelijk matiger vertolkt. De dansen, in een vlot tempo, kwamen gevarieer der over en in de Pastorelle werd het volkse karakter extra onder streept door de nabootsing van de doedelzak. De muziek van Telemann is zeer gevarieerd, verfijnd en vaak humo ristisch. Telemann bestudeerde ver schillende nationale stijlen en smeedde die tot een nieuw geheel. Van hem werd het driedelige con cert in g gespeeld waarin na een lange inleiding de fluit alle kansen kreeg om zich te etaleren. On danks de onzuivere beginnoot was het Adagio speciaal met een melo dieuze fluitpartij en pizzicato bege leiding. De strijkers contrasteerden met stevige getrokken streken met de bijna frivool klinkende fluit in de hoekdelen. Een humorrijk hoogtepunt was de Gulliver Suite voor twee violen. Telemann zette op ingenieuze wijze de Lilliputters muzikaal neer (in een ritme van 3/32). De gigue, gedanst door reu zen, kwam heerlijk robuust over. De twee violisten speelden perfect samen en kregen een terecht ver diend applaus. Het concert werd afgesloten met het Concert in C van Telemann waarin de souples se van de fluitspeelster en haar na tuurlijke wijze van interpreteren goed uitkwamen. Meer agenda- en filmnieuws op de website van deze krant. OP PAD Vlissingen *Gratis proefles cursus haarverzorging. Wijkcentrum Het Bolwerk, Lindeijerlaan, 19.30-20.30 uur. *Murphy's Quiz Night, algemene kennis quiz a la Triviant. Cine Café en Café Speyk, 20.00 uur. FILMS GOES Merral, Edge of darkness: 21.30 uur; it's complicated: 21.30 uur; Komt een vrouw bij de dokter: 19.00 uur; Percy Jackson, the olympians: 19.15 en 21.45 uur; Sher lock Holmes: 18.45 uur; Valentine's day: 19.00 en 21.15 uur; MIDDELBURG Schuttershof, London river: 20.00 uur; OOSTBURG Ledeltheater, Terug naar de kust: 20.00 uur; TERNEUZEN View, Valentine's day: 16.00 en 20.30 uur. worden geëvenaard. Trudy Labij kwam nog het dichtst in de buurt van wat voor altijd voorbij is. Deze week (op 19 februari) komt Maarten van Roozendaal naar Hansweert, met het liedjesprogramma 'Zonder vrienden'. Met liederen zoals ze ooit geschreven zijn; voor een man, een piano, een stem. Op zaterdag 20 februari gaat in het Middelburgse Minitheater een stuk van Peer Wittenbols in (Mid delburgse) première. 'Het zout- huis', over een familie, maar eigen lijk over ons allemaal, over men sen met hier daar een bluts en een buil, en over de pijn die dat met zich meebrengt. Wrang is bijna altijd ook een klein beetje leuk. tIStlSBIISBSKKSSIilSBBBBBS VLISSINGEN - HZ Cult pakt donder dag 18 februari uit met een Veneti aans gemaskerd bal. Dat wordt ge houden in het Arsenaaltheater in Vlissingen. Het 'Bal du Masque' is voor HZ Cult, de culturele organi satie van Hogeschool Zeeland, het hoogtepunt van dit seizoen. Het evenement, dat ook openstaat voor externen, staat in het teken van ontdekkingen (het thema van dit seizoen). De bezoekers moeten in stijl zijn gekleed: gala of black tie. Er zijn optredens van D] Vin- dictiv, The act with the White Dress (grootste sopraan ter we reld), coverband [uice en DJ Dou ble RD. V] Marek zorgt de hele avond, die begint om 19.30 uur, voor 3D-animaties. www.hzcult.nl MIDDELBURG - Thomas Vaessens is morgenavond te gast bij Stichting Literaire Activiteiten Zeeland. De bijeenkomst in de Zeeuwse Biblio theek in Middelburg begint om 20.00 uur. Vaessens (1967) studeerde Neder landse taal- en letterkunde aan de Universiteit Utrecht en promoveer de in 1998 op een proefschrift geti teld Nijhojf, Van Ostaijen en de men taliteit van het modernisme. Sinds 2005 is hij hoogleraar Nederlandse letterkunde aan de Universiteit van Amsterdam. In februari 2009 verscheen zijn boek De revanche van de roman, dat veel stof deed op waaien. Vaessens hekelt de neiging tot elitaire mooischrijverij in de he dendaagse literatuur en pleit voor meer engagement. Vul je postcode in op kpn.com/bespaarcheck of vraag ernaar in de winkel. E II Postcode 6828 AG Huisnummer 25 Direct tv-kijken voor maar €8,50 per maand. Jaarlijks bespaar je 'Phone House met de hartelijke service sluit je aan Sarah Marie Eweg en Helmert Woudenberg vertellen het verhaal van Frida Kahlo in De Olifant en de Duif. foto Ellis Doeven

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 19