buitenland! 9 eigen sores oplossen 'Hulp aan Athene blijft noodzakelijk' 5) verjaardag van revolutie Iran WAARSCHUWING Britse school bant vaientijnskaarten --- -- vrijdag 12 februari 2010 Angela Merkel (I) en Nicolas Sarko- zy (r) vergezellen de Griekse pre mier George Papandreou (m) tij dens de Eurotop gisteren in Brus sel. foto Virginia Mayo/AP de bezuinigingsmaatregelen. 'Geen stabiliteitspact', staat op het spandoek. foto Orestis Panagiotou/EPA maar geen van hen wilde dat na de top concreet uitleggen. Volgens ingewijden zullen de euro landen de Grieken dan alsnog te hulp schieten, maar Balkenende weigerde daarover te speculeren. Wat hem betreft gaat er dan in elk geval niet rechtstreeks geld van de andere lidstaten naar Griekenland. Athene heeft daar ook niet om ge vraagd en de Griekse premier Pa pandreou zei in Brussel dat ook niet te zullen doen. Eventuele steun moet volgens Balkenende via het Internationaal Monetair Fonds (IMF) lopen. De Franse president Sarkozy en de Duitse bondskanselier Merkel zei den dat de top vooral een politiek signaal naar Athene heeft opgele verd. Merkel zei dat de andere lan den Griekenland niet in de steek zullen laten, maar dat het zich moet houden aan de begrotingsaf spraken. De regering-Papandreou heeft beloofd via drastische bezui nigingen het tekort nog dit jaar met 4 procent te verminderen. „Daar moeten we dan ook op kun nen vertrouwen", zei Merkel. De Europese Commissie en de Eu ropese Centrale Bank zullen de ko mende maanden nauwkeurig in de gaten houden dat Griekenland de afspraken nakomt. In maart al zal een eerste rapportage plaatsvin den. Deskundigen van de Commis sie, van de ECB en van het IMF zul len Athene bijstaan bij het uitwer ken van een bezuinigingsplan. Griekenland heeft dit jaar 54 mil jard euro nodig om het begrotings tekort te verminderen. Het kan dat geld tot nog toe wel lenen op de ka pitaalmarkt, maar vanwege het ge brek aan vertrouwen in de Griekse economie alleen tegen een steeds hogere rente. De voorgestelde be zuinigingen op onder meer het overheidsapparaat hebben dezer dagen al tot felle protesten geleid. De hoogste tekorten in de EU in van het BNP EZ] 2008 SB 2009 £Z3 2010 (prognose) 3% vastgestelde limiet door Europees Stabiliteitspact Griekenland 112.2% Ierland m Verenigd 15 Koninkrijk 12,9 Spanje 14,1 io,i Litouwen 'iüu 9,2 Letland r~ - ,41 1* Frankrijk 8.2 "0 Portugal bron: Duitse ministerie van Financiën Als de andere EU-landen Griekenland niet helpen, dan zal dat opnieuw een dreun betekenen voor de bankensector, stelt de top econoom Paul de Grauwe. Europese hulp voor Grie kenland is noodzakelijk om een tweede bankencri- sis te voorkomen. Dat stelt de Belgische topeconoom en euro- deskundige Paul de Grauwe. „Het zou een beloning zijn voor wanbe leid, maar als je het niet doet, wor den de problemen nog groter." Hulp aan de Grieken is volgens De Grauwe uiteindelijk een noodzake lijk kwaad. „De grootste vrees be treft de banken. Alle Europese ban ken hebben veel geld gestoken in staatsobligaties, waaronder die van Griekenland. Als er een crisis ont staat op de obligatiemarkt, bijvoor beeld doordat de Grieken niet meer kunnen betalen, dan bete kent dat een nieuwe klap voor de - financiële sector en voor de econo mie. Nu ingrijpen is dan ook het beste, om te voorkomen dat de problemen overslaan." Volgens De Grauwe ligt er een be langrijke rol voor de Europese Cen trale Bank (ECB). „Die blijft tot nu toe buiten schot. Maar een groot ACHTERGROND door Bart Meijer deel van de onzekerheid komt doordat zij strengere eisen stellen aan het onderpand voor leningen, waardoor de obligaties van Grie kenland straks niet meer voldoen. Zolang de ECB daar geen zeker heid over geeft kunnen de mark ten niet herstellen." Het gevaar dat andere probleemge vallen ook aankloppen voor steun, moet volgens De Grauwe niet wor den overdreven. „Als je nu kracht dadig ingrijpt, dan kun je het pro bleem stoppen. De andere landen staan er toch beter voor dan de Grieken, die al hun geloofwaardig heid hebben verloren. Landen als Italië en Portugal hebben dat pro bleem niet en hebben minder ho ge tekorten dan Griekenland. Span je heeft wel een heel groot tekort, maar de staatsschuld is relatief be perkt." De Grauwe ziet geen rol weggelegd voor het Internationaal Monetair Fonds (IMF). „Ik denk dat de Europese landen genoeg middelen en kennis hebben om dit zelf op te lossen." merkten dat de snelheid van het internet drastisch was gedaald, ter wijl e-maildiensten als Gmail wer den geblokkeerd om het de opposi tie moeilijker te maken zich te or ganiseren. De kleindochter van ayatollah Ru- hollah Khomeini, de geestelijk lei der van de Islamitische Revolutie van 1979, en haar echtgenoot, de broer van oud-president Moham med Khatami, beide belangrijke hervormingsgezinde politici, wer den opgepakt en een uur vastge houden. De vieringen waren de gelegen heid voor het regime om zijn macht tentoon te spreiden. Dui zenden mensen liepen met nage noeg identieke spandoeken door de brede lanen van de stad naar het centrale Azadi-plein om een toespraak van president Mah- moud Ahmadinejad bij te wonen. Op het plein zwaaide de massa met Iraanse vlaggen en hielden mensen de beeltenissen van ayatol lah Khomeini en ayatollah Ali Kha menei, de hoogste leider in Iran, in de lucht. De autoriteiten hadden uit voor zorg honderden leden van de orde troepen in het centrum van Tehe ran gestationeerd, waardoor het voor verschillende groepen de monstranten welhaast onmogelijk werd een grote groep te vormen. Toch lieten demonstranten zich niet onbetuigd. Op verschillende plekken in de hoofdstad verzamel den zich groepjes demonstranten van hooguit enkele honderden mensen. Op het Sadeqieh-plein, een kilometer bij het Azadi-plein vandaan, kwam het tot een kleine confrontatie, waarbij ordetroepen traangas en met verf gevulde ko gels afvuurden. Ook op andere plekken werd traangas afgevuurd op demonstranten. In Den Haag probeerden demon stranten de Iraanse ambasade te bestormen. De politie heeft zeven mensen opgepakt. Een hervor mingsgezinde demonstratie in Stockholm liep uit de hand toen demonstranten de politie begon nen te bekogelen met stenen. Een groep van tweehonderd demon stranten stond voor de ambassade, twintig van hen werden geweldda dig, aldus een politiewoordvoer der. Niemand raakte gewond. WESTON-SUPER-MARE - Het is leer lingen van een basisschool in het Britse Weston-super- Mare verbo den om vaientijnskaarten naar el kaar te sturen. Volgens de directeur van de school begrijpen de 430 kinderen van vijf tot elf jaar niet precies wat relaties zijn. Hij wil ze behoeden voor emotionele trauma's als ze geen kaart krijgen of later gedumpt wor den. Dat kan slecht zijn voor de leerprestaties. De leraren zullen iedere valentijns kaart die opduikt van de leerling afpakken. De hiernaast afgebeelde waterzak die door ons werd aangeboden in NOVEMBER/ DECEMBER 2008. mag volgens de bijgeleverde beschrijving gevuld worden met water waarvan de maximale temperatuur 40°C is. Bij een te hoge water temperatuur bestaat de kans dat de zak gaat lekken, wat tot brandwonden kan leiden. Mocht u om deze reden de zak terug willen geven, dan kan dat in al onze winkels. U ontvangt dan het aankoopbedrag terug. Postbus 1038 - 5U0 CA Waalwijk www.xenos.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 9