81 buitenland Akkoord over bankinfo van tafel geveegd g I 1 1 .1. I Grieken moeten Europese Openbare aanbesteding EUROPARLEMENT Privacy niet goed geregeld Treinen van Eurostar waren niet 'winterklaar' GRIEKENLAND De EU schiet Griekenland vooralsnog niet te hulp. Econoom De Grauw vreest voor de bankensector als hulp uitblijft. Diverse aantallen doden in Haïti TfclHngclS O vrijdag 12 februari 2010 door onze correspondent Hans de Bruijn BRUSSEL - De Verenigde Staten krij gen voorlopig geen volledige inza ge in het betalingsverkeer van Eu ropese burgers en bedrijven. Het Europees Parlement verwierp met grote meerderheid een ontwerpak koord tussen de VS en de EU, op grond waarvan Amerikaanse in lichtingendiensten via het in Bel gië gevestigde bedrijf Swift alle bankoverschrijvingen van Europea nen zouden kunnen inzien. De Verenigde Staten willen zo de financiers van het internationale terrorisme opsporen. Maar volgens de tegenstanders is de privacybe scherming niet goed geregeld, is onduidelijk wie precies de gege vens onder ogen krijgt en hebben Europese veiligheidsdiensten op hun beurt geen inzage in Ameri kaanse bankgegevens. „Het is ge woon een slecht akkoord", zei WD-Europarlementariër Jeanine Hennis-Plasschaert. Gisteren stemden 378 Europarle mentariërs, ondanks zware druk van Amerikaanse zijde, tegen. Het ging vooral om de linkse en libera le fracties. 196 leden stemden vóór. Die zijn vooral te vinden bij de Europese Volkspartij, waartoe ook het CDA behoort, en de con servatieven. CDA-voorman Wim van de Camp zei: „Het verdrag is niet perfect, maar de huidige onvolkomenhe den kunnen later worden opge lost." Premier Jan Peter Balkenen de reageerde gisteren teleurgesteld op de stemming. „Dit is een verve lende situatie. Er moet snel een de finitieve regeling komen." Ook Washington is teleurgesteld. „Dit besluit verstoort een belang rijk antiterrorismeprogramma", al dus een verklaring. Het ging om een interim-akkoord dat tot eind oktober geldig zou zijn. Intussen zouden de VS en de EU over een definitieve overeenkomst moeten onderhandelen. Die onderhande lingen zullen nu worden versneld. Het is overigens niet zo dat de VS nu niet meer aan Europese bankge gevens kan komen. Maar zij moet daarvoor bij elk EU-land apart ge richte informatie over verdachte personen of bedrijven opvragen. Onder het Swift-akkoord zou deze instelling, die het betaalverkeer van alle Europese banken regelt, verplicht worden om op Ameri kaans verzoek alle betaalgegevens over een bepaalde periode in één keer door te spelen. Bram 8 mm HMWSSHUHiHSIBSBB PARIJS - Eurostar had de treinen niet voldoende 'winterklaar' ge maakt. Dat is de uitkomst van een onderzoek door twee deskundigen naar de problemen met de locomo tieven, waardoor duizenden reizi gers in december urenlang vastza ten in de Kanaaltunnel. Hun verslag wordt vandaag gepresen teerd. Op de avond van 18 december kwamen vijf treinen van Eurostar vast te zitten in de Kanaaltunnel. Zo'n tweeduizend reizigers zaten zestien uur vast. Nog eens veertig duizend passagiers zagen hun reis plannen gedwarsboomd toen Euro star de dienstregeling op het hoog tepunt van het vakantieseizoen drie dagen opschortte. Ongewoon droge, poederachtige sneeuw zou ten grondslag hebben gelegen aan de problemen, zei Eu rostar. Daarnaast legde het bedrijf de schuld deels bij Eurotunnel, het bedrijf dat de Kanaaltunnel exploi teert, omdat dat er zo lang over had gedaan om reizigers uit de trei nen in de tunnel te bevrijden. Eurostar sloot mogelijke juridische stappen tegen Eurotunnel niet uit. Het rapport van de deskundigen legt het leeuwendeel van de schuld echter bij Eurostar. De ver ouderde en slecht onderhouden treinen waren niet opgewassen te gen strenge winterse omstandighe den. „Het proces van 'winterklaar maken', zoals dat al jaren wordt toegepast in landen als Canada, werd niet op tijd toegepast." Daarnaast laakten de deskundigen de manier waarop Eurostar rea geerde op de gebeurtenissen. Me dewerkers informeerden passa giers urenlang niet en gaven hun ook geen water of voedsel. Gedeputeerde Staten \/an Zeeland Directie Economie Mobiliteit Postbus 6001 4-330 LA Middelburg E&M1-2010 Het uitvoeren van civieltechnisch onderhoud met bijko mende werken'aan de (parallel)wegen en fietspaden die in beheer zijn bij de regio's Noord en Zuid van de provincie Zeeland in de periode 2010 t/m 2012. Aanbestedingsreglement: Besluit Aanbestedingsregels Overheidsopdrachten (BAO). Het aanbestedingsreglement Werken (ARW) 2005 is overeenkomstig van toepassing. Opdrachtgever: Bestek: Omschrijving: Aanbestedingsdatum: Inlichtingen: Woensdag 31 maart 2010 om 14.30 uur. Donderdag 11 maart 2010 om 14.00 uur. Provincie Zeeland Aard van de opdracht: Diensten. De volledige tekst van deze bekendmaking is te vinden op www.aanbestedingskalender.nl. x&su' Griekse activisten demonstreren voor het parlementsgebouw in Athene tegen Athene moet begrotingste kort terugbrengen van 12,7 naar 8,7 procent. Lukt dat niet, dan schieten an dere EU-landen mogelijk als nog te hulp. Griekse crisis overschaduwt ei genlijke doel van de EU-top. door onze correspondent Hans de Bruijn BRUSSEL - Griekenland krijgt van de EU-partners politieke en more- Ie steun bij het oplossen van zijn begrotingsproblemen, maar voorlo pig geen geld. „Zij hebben die pro blemen zelf veroorzaakt, en we moeten ze er nu op aanspreken dat ze die ook zelf oplossen", zei premier Balkenende gisteren na de ingelaste economische top van de Europese leiders in Brussel. De regering in Athene moet nog dit jaar het begrotingstekort terug brengen van 12,7 procent naar 8,7 procent, zo is afgesproken. Mocht dat niet lukken, dan zullen de an dere eurolanden 'vastbesloten en gecoördineerd in actie komen om de stabiliteit van de euro te garan deren', zo verklaarden de leiders, PORT-AU-PRINCE - Hoeveel doden er zijn gevallen bij de verwoestende aardbeving in Haïti is nog altijd niet duidelijk. De Haïtiaanse rege ring hanteert zelf sterk van elkaar verschillende, voorlopige dodental len. Zo sprak minister van Commu nicatie Marie-Laurence Jocelyn Las- segue dinsdag van 230 duizend do den. Woensdag kwam haar ministe rie met een verklaring, waarin pre sident René Préval werd geciteerd. Hij had het over 270 duizend do den. Kort daarop werd deze verkla ring ingetrokken, omdat een type fout was gemaakt en dat het juiste dodental 170 duizend was. Bij alle dodentallen zijn nog niet de doden meegerekend die zijn begraven door particuliere begrafenisonder nemers of door hun eigen familie. TEHERAN - Tientallen aanhangers van de Iraanse regering hebben gis teren in Teheran met wapenstok ken en traangas een optocht van oppositieleider Mahdi Karroubi aangevallen, die onderweg was naar een anti-regeringsdemonstra tie. De aanvallers, waarschijnlijk le den van de Basij-militie, verniel den verscheidene auto's. In Iran werd gisteren de 31e ver jaardag van de Islamitische Revolu tie gevierd. Honderduizenden aan hangers van de regering verzamel den zich op een centraal plein in Teheran. De autoriteiten grepen al le middelen aan om te voorkomen dat de oppositie zich op een van de belangrijkste politieke dagen in het jaar al te nadrukkelijk kon pro fileren. Bewoners van de stad Directie Economie Mobiliteit

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 8