sport 135 in het alpineskiën Beek draagt vlag tijdens overdekte opening Wada meldt dertig positieve dopingtesten Elma de Vries voelt zich doodongelukkig PÏÏéü?^/- uH m 'Een week geleden won ik de laatste World j Cup. Ik voelde me super. En nu zit ik me af te mj vragen of ik wel in staat ben mee te doen' Lindsey Vonn (VS) over haar pijnlijke scheenbeenblessure vrijdag 12 februari 2010 door Maarten van Helvoirt VANCOUVER - Met lede ogen zag Max Gartner dit winterseizoen zes van zijn troeven wegvallen met een zware blessure. De sport directeur van de Canadese skifede ratie had ingezet op drie medailles tijdens de Spelen in eigen land. „En dat doe ik nog steeds, maar niet met de namen die ik voor ogen had." Morgen al, op de eerste wedstrijd dag van de Winterspelen, staat in Whistier de afdaling voor man nen op het programma, het ko ningsnummer. En daar mist hij bijvoorbeeld John Kucera. En hij is nota bene de regerend wereld kampioen. De blessuregolf in het Canadese kamp is symptomatisch voor de hele internationale skiwereld dit seizoen. Een greep: de Franse slalomvedette Jean-Baptiste Grange zit thuis met zijn knie omhoog, de Amerikaan T.J. Lanning brak een nekwervel en de Zwit serse tiener Lara Gut kon een streep door haar olympische ambi ties zetten door een ver schoven heup. Zelfs de Amerikaanse wondervrouw Lindsey Vonn, favo riet op meerdere onderdelen, heeft nu een scheenbeenblessure. Ze weet nog niet of ze wel op alle gewenste disciplines kan uitko men, zei ze op een druk bezochte persconferentie. Gartner: „Als zelfs zij geblesseerd raakt, is het niet de vraag of het aan de vaardig heden van de skiërs ligt of aan een gebrek aan training, maar dan is het een teken." De Internationale Ski Federatie (FIS) heeft het signaal ook opge pikt en de koppen bij elkaar gesto ken. „Helaas hebben de ongeluk ken van dit seizoen diverse oorza ken. Er is geen patroon in te ont dekken en dat maakt het moeilijk om oplossingen te bedenken", zegt racedirecteur Günter Hujara. Toch is er al slagvaardig te werk gegaan. Vlak voor de jaarwisseling werd in het Italiaanse Bormio ge test met slalompalen die bij een harde botsing in tweeën breken. Het had T.J. Lanning zijn nekwer vel kunnen sparen, is de gedachte, want hij knalde in volle snelheid tegen zo'n vlaggenstok. Er is ook met de gedachte ge speeld om op de piste meer poort jes te plaatsen, om zo de giganti sche snelheden in te dammen, maar het bezwaar daartegen is dat er bij nog meer wenden en keren nóg meer druk op de knieën komt. En die zijn juist het teerste punt van een skiër. De helft: van alle bles- suregevallen is aan knie of onderbeen. De grens van wat het menselijk lichaam aan kan, lijkt bereikt. Ook als hij op de been blijft, moet een skiër Vancouver 2010 enorme klappen op- r\r\r\ van§en wrsszTsw De even prestigieuze als beruchte Hahnen- kamm-afdaling in Kitzbühel is om die reden ook niet meer helemaal wat die ge weest is. De organisatie van de we- reldbekerklassieker heeft stukken van de rots afgeschraapt om de verre sprongen wat in te perken. Directe aanleiding was de zware trainingscrash vorig jaar van de Zwitser Daniel Albrecht, die daar bij ernstig hoofdletsel opliep en drie weken in coma werd gehou den. loery van Rooij is op dit moment de enige Nederlander die zo af en toe in het wereldbekercircuit op door Eric de Jager duikt. Begin dit jaar mocht hij starten op de slalom in Schlad- ming, vorig jaar debuteerde hij in Kitzbühel. Hij gelooft niet dat de evolutie van het materiaal tot hightech ski's of de steeds harder en ijziger geprepareerde pistes de oorzaak zijn van de blessuregolf „Het is een olympisch jaar en ie dereen probeert nog harder te pus hen." Eén of twee seconden scheelt im mers zomaar veertig plaatsen. „In de zeven jaar dat ik nu internatio naal ski, is de wereldtop alleen maar breder geworden. Zeker in de grote skilanden is met maar vier startplaatsen per onderdeel de concurrentie-hevig." Een onderzoek van de FIS naar blessures in het alpineskiën in de laatste drie seizoenen onder streept die theorie. Verreweg de meeste ongelukken gebeuren tij dens een WK of een wereldbeker wedstrijd. „Het liefst zou ik al mijn skiërs veilig inpakken en be schermen tot de Spelen beginnen, maar we kunnen nou eenmaal niet wegblijven van de wereldbe kerwedstrijden. Dan zouden we te ver terugzakken in de klasse menten en dat zou ons onze goe de startposities in Whistier kos ten", weet Gartner. FIS-racedirecteur Günter Hujara is zich ervan bewust dat het zo niet verder mag gaan. „Maar we moeten ook inzien dat alpineski ën een sport vol risico's is en we het aantal ongelukken nooit zul len kunnen terugbrengen naar nul." OLYMPISCH VRIJDAG 12 februari 19.00-20.05 uur: skispringen, kleine schans ZATERDAG 13 februari 03.00-06.00 uur: Openingsceremonie (aanvangstijden zijn in Nederlandse tijd) VANCOUVER - Timothy Beck draagt komende nacht (Nederlandse tijd) tijdens de openingsceremonie van de Olympische Winterspelen de Nederlandse vlag. De 33-jarige bob- sleeër is bezig aan zijn derde Olym pische spelen na een optreden als bobsleeër in 2002 en als sprinter op de Zomerspelen van 2004. Beck was op het moment van de bekendmaking onderweg van Cal gary naar Vancouver. Zijn eerste reactie: „Ik weet niet wat me over komt, ik ben zeer vereerd. Ik zal Nederland niet teleurstellen." Beek leidt een parade van veel Ne derlandse olympiërs. De sporters hoeven voor de verandering eens niet uren in de kou te staan. De ce remonie is in het grote overdekte stadion BC Place. De bobsleeërs reizen speciaal voor de opening heen en weer tussen Whistier en Vancouver, een busrit van bijna drie uur. „Je krijgt er wel een bij zonder gevoel van", zegt Edwin van Calker. „Een belangrijke over weging om het niet te doen, is de kou. In Salt Lake City was dat een grote ergernis. Maar daar hebben we hier geen last van." Alle Nederlandse bobsleeërs lopen mee vannacht. Net als snowboar- ders Dolf van der Wal en Nicolien Sauerbreij, die haar trainingen op Vancouver Island ervoor uitstelt. De animo onder de sporters was zó groot, dat sportkoepel NOCNSF niet iedereen van een toegangskaart kon voorzien. Voor coaches en begeleiders is een verde ling gemaakt. En dat terwijl er al een flink gat in de ploeg was gesla gen. De schaatsers en short trackers die zaterdag en zondag moeten rijden, mogen van chef de mission Henk Gemser niet in BC Place verschijnen. De shorttrackers laten de opening zelfs collectief aan zich voorbij gaan. De staf gaat wel. Van de schaatsers moeten Sven Kramer, Jan Blokhuijsen, en Bob de Jong thuisblijven, omdat ze morgen de vijf kilometer rijden. Ir- een Wüst, Renate Groenewold, Di ane Valkenburg en Elma de Vries komen zondag in actie op de drie kilometer. Van de schaatsploeg hebben zich in ieder geval Thijsje Oenema, Jo- rien Voorhuis en alle rijders van de Control-ploeg aangemeld bij Gemser. Stefan Groothuis, herstel lend van een luchtweginfectie, overweegt af te zeggen: „Ie bent zes uur bezig, dat is te veel voor mij. Ik ga vandaag uitzoeken of ik een deel kan meemaken, maar ik ben bang dat de IOC-regels niet toestaan dat je halverwege weg glipt." VANCOUVER - Dertig atleten zijn in de aanloop naar de Olympische Spelen in Vancouver positief be vonden bij dopingcontroles. Dat heeft het mondiale antidopingbu- reau Wada gisteren gemeld aan het Internationaal Olympisch Co mité (IOC). De sporters, van wie de namen niet zijn bekendge maakt, zullen niet deelnemen aan de Spelen. „Het is een rapportage van Wada aan het IOC. Het bureau heeft ons gemeld dat zij dertig atleten heb ben tegengehouden omdat ze posi tief zijn bevonden", zei directeur communicatie van het IOC Mark Adams. „Details heb ik verder niet." Volgens Adams zijn vanaf 4 februa ri onder auspiciën van het IOC zelf in totaal 554 dopingcontroles (407 urinemonsters en 147 bloed monsters) uitgevoerd voor de Spe len en zijn daarbij tot dusver geen positieve gevallen ontdekt. Gaël Monfils klopt Thiemo de Bakker bemoedigend op zijn rug na hun tweerondepartij op het ANB Amro-toernooi in Rotterdam. Later zou de Fransman een boekje open doen over zijn tegenstander. foto Koen Suyk/ANP door Renze Lolkema VANCOUVER - Elma de Vries, deel neemster op de vijf kilometer en mogelijk de ploegachtervolging, voelt zich verre van gelukkig in het atletendorp in Vancouver. Wie gisteren goed naar de Friezin luis terde, kon horen dat ze zich gene geerd voelt, onbegrepen en alleen. De Vries zei zo snel mogelijk haar problemen met bondscoach Wop- ke de Vegt te willen bespreken. „Het loopt gewoon niet zo lekker", vertelde ze. „Ook niet op het ijs trouwens. Ik ben er vandaag in een trainingswedstrijdje 1000 me ter na 600 meter maar mee opge houden. Geen slag was raak. Ik kwam uit op 1.24. Moet je nagaan, Anni Friesinger reed bijna tien se conden sneller. Ik sta er verbaasd van." De Vries heeft in het atletendorp een prachtig appartement. Die deelt ze met ene Yvonne Karman, een voor haar onbekende mede werkster van NOCNSF. „Liever had ik met een schaatsster de ka mer gedeeld. Deze Yvonne zie ik nooit en ik zit nu vaak alleen. Zo creëer je natuurlijk geen groepsge voel. En 's ochtends bij het ontbijt weet ik niet goed of ik wel bij de TVM-ploeg of bij VPZ aan kan schuiven. Er wordt wel gezegd dat de Nederlandse ploeg een eenheid is, maar dat valt toch tegen." Eigenlijk verbaast De Vries dat nog het meest. „We hebben namelijk serieus kans op een medaille tij dens de ploegachtervolging, maar ik heb nog niet een keer met die andere meiden getraind. We zou den bijvoorbeeld de warming up samen kunnen doen."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 73