Aanpak asbest onder de maat Oud zusterhuis vangt 241 zeeland Specialist is het oneens met een waarschuwing Jeugdprins Dordt komt uit Zierikzee Minister maant tot actie HUISNAAM Schouwen-Duiveland kent veel huizen met opvallende namen. In deze serie worden ze verklaard. Brand verwoest huis Grijpskerke vrijdag 12 februari 2010 door Marcel Modde terneuzen - Het toezicht op de af voer van asbest in Terneuzen en Vlissingen schiet tekort. Minister Jacqueline Cramer (Vrom) heeft beide gemeenten twee jaar gele den ook al op de vingers getikt, maar stelt vast dat de aanpak nog steeds ondermaats is. Cramer maant de gemeenten nu tot actie. Rotterdam en Lansinger- land hebben hetzelfde te horen ge kregen, maakte het ministerie gis teren bekend. De Terneuzense mi lieuwethouder Co van Schaik trekt zich de kritiek aan. „Geef ons een maand de tijd, dan is het in orde", zegt Van Schaik. Hij benadrukt dat het om een simpele administratie ve handeling gaat die tot op heden nog niet is doorgevoerd. „Je moet bijvoorbeeld aanvinken of een bedrijf dat asbest aanlevert in de milieu straat, wel gecertifi ceerd is. Dat vinkje staat er bij ons nu niet bij", verklaart Van Schaik, „omdat we in Zeeuws-Vlaanderen die bedrijven goed kennen. Ook wordt niet geregistreerd waar de partij asbest vandaan komt. Dat den haag - Via hoger beroep bij het Centraal Tuchtcollege (CT) voor de gezondheidszorg in Den Haag trachtte een internistonco loog van het Admiraal De Ruyter Ziekenhuis in Vlissingen gisteren een officiële waarschuwing van ta fel te krijgen. De arts kreeg de be straffing enkele maanden terug van het Regionaal Tuchtcollege (RT) voor de gezondheidszorg. Een inwoonster van Oost-Souburg verwijt de internistoncoloog dat hij slechte zorg heeft verleend aan haar inmiddels overleden echtge noot. Ook zegt ze onbeschoft be handeld te zijn door de arts. De echtgenoot had vaatproblemen en meldde zich eind 2007 meerde re keren bij de polikliniek van het Vlissingse ziekenhuis. Zijn beide benen en voeten deden pijn en zijn ontlasting vertoonde bloed sporen. De internistoncoloog diag nosticeerde: darmbloedingen. Hij hield de familie voor dat daarvoor geen rooo euro kostende ambulan ce ingezet had hoeven worden. Pijnlijk, bleek al direct, mede om dat de familie de man met de ei gen auto had gebracht. Dagen daar- soort dingen moet beter gebeuren, binnen een maand." In Vlissingen ligt de kwestie gevoe lig. GroenLinks-raadslid Ton de Booij vindt het 'pijnlijk' dat uitge rekend Vlissingen z'n zaakjes niet op orde heeft. Hij verwijst naar scheepsbouwers bij De Schelde die jaren onbeschermd met asbest hebben gewerkt. „Ik ben 23 jaar predikant geweest en heb heel wat mensen begeleid die zijn overle den aan asbestkanker. Dat er dan op deze manier weer onrust ont staat, is ontzettend vervelend. As best is hier vanaf 1961 een beladen term." De Nooij was niet op de hoogte van de reprimande die het ministe rie in 2008 al gaf na een bezoek van de milieuinspectie aan Vlissin gen. Hij eist uitleg van het college van B en W. In een officiële reac tie op de actie van minister Cra mer doen B en W van Vlissingen de kwestie af als een storm in een glas water, want 'Vlissingen heeft de asbesttaken al wel naar een ho ger kwaliteitsniveau getild en daar over onlangs gerapporteerd'. Die brief heeft de actie van Cramer ge kruist, laat de gemeente weten. door Marijke Vael na is gebleken dat de man naast darmbloedingen ook een open ver binding had tussen aorta en dikke darm, waardoor zijn benen onvol doende bloed kregen. Toen dat dui delijk was, is in een Antwerps zie kenhuis een been van de man ge amputeerd. Een jaar daarna over leed de patiënt aan de gevolgen van hartfalen. Omdat haar man al langer werd be handeld wegens vaatproblemen, had hij direct grondig onderzocht moeten worden toen hij zich op de polikliniek van het ziekenhuis in Vlissingen meldde, hield de echtgenote gisteren het CT voor. Dan had de amputatie mogelijk voorkomen kunnen worden. Daar is de vrouw van overtuigd. De advocaat van de specialist, O. Nunes, betoogde voor het CT dat zijn cliënt geen gekke diagnose zou hebben gesteld op basis van de symptomen die hij constateer de. De opmerking over de ambu lance noemde Nunes 'wellicht wat ongelukkig'. Over een maand of twee blijkt of het CT de medicus van zijn offi ciële waarschuwing wil verlossen. Er lopen geen zusters meer rond. Maar de herinnering aan de verpleegsters, die te genover het eerste eilandelijke streekziekenhuis woonden, is nog tastbaar in het monumentale pand aan de Heereweg in Noord- gouwe. Aan de sporen van het grendeltje op de keukendeur bij voorbeeld. „Daarmee sloten ze heel preuts de deur af wanneer ze een bad namen in een zinken teil", weten Marinus van der Marei en Renske Andeweg, die tegen woordig in het pand wonen. „Er waren in die tijd nog geen douches. Daarom werd op zater dag badwater opgewarmd op de kolenkachel in de keuken, waarna ze zich wasten in een teil op de vloer." Marinus en Renske weten dat niet alleen omdat de houten balken onder de vloer totaal verrot bleken bij een opknapbeurt van de keuken, maar ook van hun over buurvrouw Tonnie Vis. Zij was vroeger verpleegster in het Noord- gouwse ziekenhuis. Een mond- mentaal pand waar van 1902 tot 1957 mensen medisch werden be handeld totdat in Zierikzee het Zweedse Rode Kruis ziekenhuis werd gebouwd. Nu is kuuroord de Schouw erin gevestigd. Het woonhuis aan de overkant van de weg werd in 1945 door de gemeente Noordgouwe gevorderd omdat het leeg stond, terwijl er be hoefte was aan woonruimte voor verplegend personeel. „In elke ka mer werd een wastafel gemaakt, ook in de eetkamer beneden," we ten Marinus en Renske. „Daar woonde een hoofdzuster die in de gaten hield of de zeven andere ver pleegsters geen mannelijk bezoek ontvingen." Hoewel het pand maar elf jaar als zodanig in gebruik was, wordt het in het dorp nog vaak aangeduid als 'het zuster huis'. Maar op de gevel staat een heel andere naam: Zonneweelde. Minstens zo toepasselijk, weet de huidige eigenaar die de geschiede nis uitzocht van het huis waarin hij al ruim dertig jaar woont met zijn vrouw. „Mevrouw L. Vis-van er Bijl liet het pand in 1924 voor zichzelf bouwen na het overlijden van haar man. Ze wilde een stevig en sierlijk huis waarin ze optimaal van de zon kon genieten. Daarom staat de woning ongeveer 25 gra den gedraaid ten opzichte van de Heereweg. Het huis is niet op deze weg gericht, maar op het zuiden waardoor de zon door 15 van de 17 ramen naar binnen schijnt." De lichte en gezellige sfeer was dan ook een van de redenen waardoor Marinus en Renske eind jaren ze- grijpskerke - Een woning in de Ja cob Catsstraat in Grijpskerke is in de nacht van woensdag op donder dag volledig door brand verwoest. De brand werd rond twee uur in de nacht ontdekt. Volgens de brandweer was het huis meteen al niet meer te redden. De vier bewoners van het huis konden op tijd naar buiten komen en zijn elders opgevangen. Enkele garageboxen naast de wo ning liepen rook- en waterschade op. Het (na)blussen duurde uiteinde lijk tot vijf uur 's ochtends. Naar de oorzaak van de brand wordt onderzoek gedaan. Donny van Dongen maakt carrière in het Dordtse car naval. De tienjarige Zierik- zeeënaar heeft het geschopt tot jeugdprins van Ooi en Ramsgat, zoals Dordrecht deze dagen heet. Morgen krijgt Donny van de bur gemeester de stadssleutel overhan digd. De Van Dongens komen uit Dordt en wonen sinds 1,5 jaar in Zierikzee. Donny was in 2004 al narretje van Stichting Karnaval De Merwekrabbers. Hij solliciteerde naar een plek in de Raad van Elf „En als je goed je best doet, kun je opper of prins te worden", legt de jonge Hoogheid uit. Donny werkt een druk programma af met bezoe ken aan zorginstellingen en sport clubs. Vanavond presenteert hij voor 1500 mensen een revu. Donny van Dongen is prins carnaval in Dordrecht. foto Ronald den Dekker

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 62