1 i- 1 jflE Paard en wagen of limousine overlijden herinneren A de Groot-de Kam bv Trotse eigenaar van de eerste Zeeuwse loopkoets Uitvaartverzorging MAREA Uitvaartbegeleiding REQUIEM uitvaartverzorging Dag en nacht bereikbaar, tel. 0118-612868 Veerseweg 36, 4332 BG Middelburg www.degrootdekam.nl - info@degrootdekam.nl Dillenburglaan 63, Goes. 0113-216815 www.uitvaart.vg Deze pagina wordt u aangeboden door Wegener Nieuws Media, team familieberichten. Voor informatie over adverteren op deze pagina, bel met (055) 538 89 45. Wij hebben laatst een vrachtwagenchauffeur in zijn eigen auto weggebracht. Dat is toch eigenlijk heel lo gisch?, aldus uitvaartverzorger De Wit. Een uitvaart krijgt meer en meer een persoonlijk tintje. Nadat uit verschillende onderzoeken bleek dat een persoonlijke invulling van nabestaanden bij een uitvaartdienst de rouwverwerking ten goede komt, is ook het rouwvervoer aan veranderingen onderhevig. Het traditionele rouwvervoer, met zwarte of grijze lijkauto's, is flink uitgebreid. Koetsen, motoren, fietsen: veel is mogelijk zo dat ook de rouwstoet aangepast kan worden aan de wensen van de overledenen en zijn of haar omgeving. Tot in de negentiende eeuw werd de kist gedragen. Een taak die specifiek voor de buren was weggelegd en niet door familieleden op zich genomen mocht worden. Acht dragers waren nodig. Was de overledene nog jong, dan moesten ook de dragers jeugdi ge mannen zijn. Was de overledene nog niet getrouwd, dan waren ook de dragers ongehuwd. Bij de armen werd voor de begrafenisstoet een open wagen geregeld. Een boeren kar, getrokken door twee paarden. In het oude Rome werden de ar men en kinderen heel eenvoudig en s' nachts naar het graf gedragen. Welgestelden kregen juist een lange rouwstoet met mimespelers, slaven en klaagvrouwen die luidkeels hun rouwbeklag lieten horen. Rouwen, maar ook de manier waarop de overledene naar het graf begeleidt wordt, is door de jaren heen altijd in ontwikkeling gebleven.. "Mijn va der was een fietser. Fietsen was zijn lust en zijn leven. Alleen, met mijn moeder of soms met zijn kleinzoon in een stoeltje voorop, fietste hij door de bossen. Dan maakte hij hier en daar een praatje met de mensen die hij onderweg tegenkwam. Toen mijn vader stierf wilden wij de uit vaart zoveel mogelijk in zijn geest doen. GEEN AFSTAND Toen wij hoorden dat er zoiets als een rouwfiets bestond was de keuze snel gemaakt. We hebben mijn va der met een rouwfiets naar zijn laat ste rustplaats gebracht. Dat paste gewoon het beste bij hem en ook bij ons", zegt Nienke. Zij verloor twee jaar geleden haar vader na een ziekbed. Het komt ook voor dat fa milieleden heel graag tot op het laatste moment bij de overledene willen blijven. Ze willen dichtbij blijven. Speciaal voor deze mensen is een rouwbus beschikbaar. Daarin wordt de overledene, omringd door de familieleden, naar de laatste rust plaats vervoert. In sommige, water rijke plaatsen, wordt een rouwboot gebruikt. Ook hier kan de familie samen met de overledene vervoerd worden. Om de afstand tussen de overledene en de familie zo klein mogelijk te houden is ook de loopkoets een goed al ternatief. Deze koetst kan de familie zelf duwen, kinderen kunnen helpen en zo ook een actieve rol vervullen in de rouwstoet. Een kind te moeten be graven of cremeren is het ergste wat er is. Daar wil niemand graag bij stil staan. Voor kinderen is een zogenaamde 'kinder- rouwauto" ontwikkeld. Verschil met een 'gewone' lijkauto is dat in deze witte wagen de ouders kunnen mee rijden. Ook branden er 'sterretjes' in de hemel van de auto. Indien ge wenst wordt de auto in een Winnie de Poeh thema ingericht. De sfeer van het interieur is zacht en vrien delijk. DIEREN Vroeger was het gangbaar dat de kist óp een boerenkar en bij de nota belen in een mooie koets vervoerd werd. Na jarenlang in onbruik te zijn geraakt zie je paarden koetsen of aristocratische koetsen weer vaker terug in een rouwstoet. Met twee, vier en soms wel zes Friese paarden voorop is dit een heel indrukwek kend gezicht. De Koninklijke familie gebruikt ook een prachtig bewerkte rouwkoets hiervoor. In 2002 werd Prins Claus in een geheel vernieuwde, door Koningin Beatrix zelf ontworpen rouwkoets naar zijn laatste rust plaats gebracht. De paarden die de koets trokken waren omkleed met prachtige purperen rouwkleden met zilveren franjes. Ook andere dieren worden gebruikt in een rouwstoet, zo is er een spe ciale rouwkoe 'Leentje'. Leentje is speciaal voor dit werk afgericht en loopt voor een mooie koets. Het is helaas niet altijd mogelijk om een koets met paarden of een koe te ge bruiken. Dat is bijvoorbeeld lastig als het crematorium of de begraaf plaats (te) ver weg is. Gelukkig zijn er ook verschillende gemotoriseerde vormen van rouwvervoer mogelijk. Een motor met zijspan, een echte Harley Davidson bijvoorbeeld. Het is zelfs mogelijk deze met chauffeur in te huren zodat families waarin niemand een motorrijbewijs heeft toch gebruik kan maken van deze klassieker. Wil de familie graag met de eigen auto rijden maar hebben ze niet de beschikking over een busje of grote stationwagen waar de kist in past, dan kan een rouwcaravan uitkomst bieden. Deze rouwcaravan wordt ook gebruikt voor mensen die in hun leven graag en veel gekam peerd hebben. De caravan is speciaal voor dit doel gefabriceerd en heeft een mooie se rene vormgeving. Als de overledene iemand is die in zijn of haar leven een uitgesproken hobby of geliefd beroep had, dan is het vaak moge lijk dit ook uit te dragen in de rouw stoet en in het vervoer. Zo is een lid van de vrijwillige brandweer in een brandweerauto naar zijn laatste rust plaats vervoerd. De laadbak van een shovel, een soort bulldozer werd gebruikt om een iemand in te vervoeren die zijn hele leven in de wegenbouw had gewerkt. Een eigen invulling geven, een persoonlijk tintje geven aan de uitvaart is een van de belangrijkste trends van de afgelopen jaren. We kiezen onze eigen muziek tijdens de dienst, we kie zen onze eigen teksten die voorgedragen worden, we kiezen voor speciale bloe men en we kiezen voor een kist die bij ons past. Het kiezen van rouwver voer dat afgestemd is op de overledene hoort hier dan ook helermaal bij. Uw uitvaartondernemer kan hierbij helpen. dag en nacht bereikbaar Marianne van de Graaf "Omdat ieder mens een liefdevol afscheid verdient.. Voorbespreking - Begeleiding na overlijden - Nazorg 24 uur per dag bereikbaar Majoorwerf 5,4374 CA Zoutelande Tel: 06 - 407 96 513 - Internet: www.marea-uitvaart.nl Pieter Louwersestraat 37 Mobiel 06-15528040 4388 EJ Oost-Souburg Tel./Fax 0118-415183 www.blomenderidderuifvaartverzorging.nlinfo@blomenderidderuitvaarfverzorging.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 58