Zeeland toe Zeevaartschool wil zicht op zee houden zeeland 13 cruiseterminal voorbarig Meer meldingen tiplijn misdaad anoniem Cruiseterminal Vlissingen Kansberekening volop warme kleding nu alles HALVE prijs nog twee weken bij: Egelantier Middelburg commentaar GroenLinks wil eerst strooizout op fietspaden Topdrukte legt stemwijzer PZC lam vrijdag 12 februari 2010 Aan de Buitenhaven in Vlissingen moet een cruiseterminal verrijzen. In het gebied worden - als de plannen doorgaan - verder het Maritiem Instituut De Ruyter, een kinderdagverblijf en bedrijven gevestigd. WSBm Fase 1 Kosten 23 miljoen. Gereed: 2012 Cruiseterminal Maritiem Instituut De Ruyter en kinderdagverblijf Conferentieruimte Fitnessruimte Kantoren jaren tevoren vast. Nelis: „We moe ten het dit jaar met de Prinsen- dam doen en volgend jaar komt Phoenix weer. Daarna gaan de con tacten die we hebben opgebouwd zich uitbetalen: 2012 moet mijn jaar worden. Dan moeten we toch een paar mooie aanlopen kunnen boeken." Nelis hoopt dat hij tegen die tijd riaan als 'voorbarig'. De gemeente Vlissingen wil om te beginnen meer weten van de achtergronden van de projectontwikkelaar. Polder man: „Wat is dat voor een club, wat is hun ervaring, kunnen ze zo'n project van meer dan 50 mil joen euro wel aan en hoe zijn ze gefinancierd?" Mondriaan heeft: Vlissingen weliswaar een boekje toegezonden met kantoor-, win kel- en woonprojecten in Neder land en Vlaanderen, maar dat heeft Polderman nog niet over tuigd. Een heikel punt vormt ook de aanzienlijke oppervlakte aan geen kaderuimte meer hoeft te hu ren. „Het zou geweldig zijn als de kade aan de Buitenhaven dan ge reed is. Volgens onze plannen is de cruiseterminal pas een jaar later klaar. Maar dat hoeft de pret niet te drukken. Met voorlopige voor zieningen kunnen we ook passa giers ontvangen. Een rode loper rol je makkelijk uit." winkelruimte die in de latere fasen van het Mondriaan-plan zijn opge nomen. Polderman: „Om extra winkels zitten we in Vlissingen niet direct te springen." De wethouder wijst er ook op dat goede afspraken zullen moeten worden gemaakt over het gebruik van de cruisekade. „Als daar ge meenschapsgeld in gaat zitten, kan er natuurlijk geen sprake van zijn dat maar één ondernemer er aan spraak op kan maken. Anderen hebben daar evenzeer recht op. Dat moet je vooraf wel goed rege len." Het is niet de eerste keus van Guus Verhagen, direc teur van maritiem insti tuut De Ruyter in Vlissingen. Die is en blijft de huidige locatie op de Boulevard. Maar met een even tueel alternatiefin een cruisetermi nal aan de Buitenhaven kan hij ook goed leven. „Dan houden we in elk geval zicht op zee." De staat van de gebouwen van het maritiem instituut De Ruyter aan de Boulevard is van dien aard dat een ingrijpende renovatie nodig is. De gebouwen, waarin de hbo-op- leiding voor zeevarenden van de Hogeschool Zeeland en die op mbo niveau van het ROC Zeeland zijn gehuisvest, hebben bijvoor beeld geen dubbel glas en ook de verwarming is aan vernieuwing toe. Verhagen: „Je zit dan al gauw met de afweging wat goedkoper is: renovatie of verhuizen." Aan dat laatste zit wat Verhagen betreft in elk geval één voorwaar de: zicht op zee. Dat betekent dat het gebouw voor de cruisetermi nal na de Boulevard een goede tweede is. „Vanaf die plek kun je de monding van de Westerschelde en de activiteiten op de Rede van Vlissingen zien." Om die reden - of liever om het ontbreken ervan - is een derde mogelijkheid de minst aantrekkelijke voor Verha gen: verhuizing naar de HZ-ROC cluster in de Kenniswerf aan de Binnenhaven. „Dat is binnenwa ter. Daar wil je als maritiem oplei dingsinstituut liever niet zitten." Hij onderstreept dat dit meer is dan een sentiment. „De ligging van een school als de onze vormt een belangrijke factor bij de keus van aankomende zeevarenden waar ze zullen studeren. Vlissin gen heeft een goede naam. Daar speelt de kwaliteit van de oplei ding een rol bij, net als de klein schaligheid van de stad, maar ze ker ook het feit dat onze gebou wen op de Boulevard staan. Dat laatste willen we het liefst zo hou den, maar als dat niet anders kan is de cruiseterminal een goede tweede keus. Het gaat er maar om hoe je kosten en ligging afweegt." Het maritiem instituut De Ruyter heeft nu 700 studenten. Van hen volgen 200 de hbo-opleiding en 500 de mbo-opleiding. De cruisemarkt lacht Zeeland toe. Maar Vlissingen kijkt be denkelijk. Deze hou ding is te billijken. De gemeen te kan onmogelijk blindvaren op het enthousiasme van een enkele projectontwikkelaar. Ook al ziet het plan er goed uit, zonder duidelijkheid over de fi nanciering en zonder een aan nemelijk exploitatieplan moet Vlissingen voorzichtig zijn. Een enkel bezoek van een klein cruiseschip is goed bevallen. Bij alle partijen. Dat geeft hoop. Zeeland kan de toeristen goed gebruiken. Maar Vlissingen moet op de centjes letten en dus afwegingen maken. Er is permanent behoefte aan stads vernieuwing. Verder zijn er gro te plannen met het centrale Scheldekwartier. Dit zijn zaken van een andere orde dan een aankomsthal voor schepelin gen. Die bepalen de leefbaar heid en het imago van de stad. Als Vlissingen niet oppast, ligt er straks wel een cruisetermi nal maar reizen de passagiers meteen naar elders af. MIDDELBURG - Fietspaden gaan voor bij de gladheidbestrijding. GroenLinks in de Staten van Zee land vindt dat de provincie bij een tekort aan strooizout niet de voor keur mag geven aan de gladheids- bestrijding op provinciale wegen voor het autoverkeer. Gelet op de risico's die fietsers bij gladheid lopen, moet het strooi zout om te beginnen voor fietspa den worden aangewend, meent GroenLinks. De Statenfractie wil dat de provincie voortaan alles in het werk stelt om te bereiken dat fietsers onder winterse omstandig heden maximale bescherming ge nieten. WSSSSXWSS^gfSSSK COLUMNS Wilt u reageren op een column of oude columns nalezen? Ga naar de PZC-site www.pzc.nl/columns VERKIEZINGEN Op welke partij gaat u stemmen? Ga voor een stemadvies naar www.eerstehulpbijstemmen.nl/pzc MIDDELBURG - Het aantal meldin gen uit Zeeland bij de anonieme misdaadtiplijn M. (0800-7000) is vorig jaar met 29 gestegen tot 251. Het merendeel betrof de aanwezig heid van een hennepkwekerij (98) en het bezit van harddrugs (50). Ook landelijk werd vorig jaar flink meer gebeld naar de tiplijn. In to taal kreeg de organisatie 94.200 te lefoontjes te verwerken, tegen 88.000 in 2008. Volgens de jaarrap portage werden via M. 1264 zaken opgelost, een stijging van maar liefst 78 procent. Van alle Zeeuwse tips waren er 28 dusdanig waardevol of doorslagge vend in onderzoeken van de poli tie, dat ze leidden tot de oplossing van een zaak. Dat is vier keer meer dan het resultaat een jaar eerder. Eveneens opvallend is de stijging van het aantal aanhoudingen: 14 in 2008 en 38 in 2009. De politie wist zo de hand te leggen op tien vuurwapens, 1 kilo harddrugs en 3364 hennepplanten. Woordvoerder Ellen Verbeem van M. heeft geen sluitende verklaring voor de stijging. Maar het zegt vol gens haar eerder iets over de mis daad in de regio, dan dat simpel weg meer mensen de moeite ne men de tiplijn te bellen. •JfV zie de volledige lijst opgeloste Zeeuwse zaken op www.pzc.nl MIDDELBURG - Door een enorme belangstelling is Eerste Hulp Bij Stemmen, de stemwijzer van deze krant, gisteren een groot deel van de dag zo goed als onbereikbaar ge weest. 's Ochtends probeerden 35.000 kiezers de lokale stemwij zers van de Wegenerkranten te be reiken, waardoor de server overbe last raakte. De capaciteit is daarop vergroot. In de loop van de dag kon de stemwijzer weer worden bereikt, maar lange tijd werkte hij noe erg langzaam. 5" Probeer het vandaag nog eens -' op www.pzc.nl/stemwijzer STUUR UW TIPS NAAR redactie@pzc.nl www.pzc.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 3