Tegenwoordig gaan de Wildcards voor de grote 261 zeeland brieven vrijdag 12 februari 2010 GEMEENTERAADSVERKIEZINGEN Brieven (max. 150 woorden) richten aan: Lezersredacteur PZC Postbus 91 4330 AB Middelburg 0118-434005 lezersredacteur@pzc.nl Contant geld gen van eerdere verdiepingen die hebben plaatsgevonden en nog zul len plaatsvinden. Het zou wel eens kunnen zijn dat je hier met dijkver sterkingen niet tegenop kunt. Hester van Rees Marktveld 7, Kloetinge Waterschap Om meteen met de deur in huis te vallen. Contant geld is vrijheid! Hoe betaal je de oppas, geef je zak geld, hoe vaak leen je niet even een tientje, stop je geld in de pot, zeg je: 'Geef maar een twintigje, dan is het weer verrekend'. Alle maal simpele zaken. Contant geld is het smeermiddel van de 'kleine economie'. Minder dagelijks gaan we naar de wallen, de coffeeshop, klussen we zwart bij, zuipen we ons lam. Zaken die je liever niet te rug ziet op je bankafschrift. We le ven in een informatie-maatschap pij. Er zijn sporen die je wel en die je niet wilt nalaten. Ook moet je vooruit kijken. Er komt ooit een re cessie, ooit een oorlog. Dan valt al les terug op basale zaken, contant geld is daarbij essentieel. Ia, ik pin ook en haal ook geld uit de auto maat. Ik hou van vrijheid. Klaas van Urk Kreeksingel 2, Hoek TBC Tbc onderschat, reactie op artikel in de krant van 6 februari. Dit is slechts een uiting van een groter onderliggend probleem, namelijk het verkeerd gebruik van antibioti ca. Voor tbc en mrsa zien we deze resistentie al jarenlang. Bij ver keerd of onnodig antibioticage- bruik en misbruik in de intensieve veeteelt, zullen deze problemen al leen maar toenemen. De bijna stan daard antibiotica in vee- en vis- voer, is in drinkwater en eten al te rug te vinden. In dichtbevolkte leef gebieden zijn de risico's van resis tente bacteriën hoog en voorspel baar. Er zijn goede en slechte bacte riën, de goede noodzakelijk voor menselijk leven. Elk mens is vanuit de microbiologie, een bijna onbe kend 'heelal' van enkele miljarden, vele soorten bacteriën. Werkwij zen nu, zijn eigenlijk 'massamoor den' op vele bacteriesoorten die zich volgens Darwin hier tegen wa penen. Resistentie vormt bij onge wijzigd beleid een steeds groter probleem. In plaats van ruimterei zen, zou de wetenschap meer moe ten investeren in onderzoek van de ze microwerelden. Hugo Steehouwer Zuidsingel 69, Middelburg KlifTlClüt 2 Zeespiegelrijzing Wim Kuijken, topambtenaar van het ministerie van Verkeer en Wa terstaat is aangesteld als Deltacom missaris met als opdracht: partijen aan te sturen die betrokken zijn bij het Deltaprogramma, dat de gevol gen van de stijging van de zeespie gel moet opvangen. Volgens de krant zou hij het water niet als vij and maar als bondgenoot zien! Ge zien de achtergrond van de heer Kuijken heeft hij geen voeling met het dynamische proces zien van on veiligheid. Het lijkt mij dat alle werk gedaan moet worden om Kuijken ervan te doordringen dat de zeespiegelrijzing één aspect is, maar dat de aanhoudende storm in de Westerschelde en de gevol Het is een misvatting van de Wa ter Natuurlijk-leden Van Hage en Van Kollem, dat de tegenstanders van ontpoldering^de informatiebij eenkomst van het Waterschap Zeeuws-Vlaanderen over het ont- werp-Rijksinpassingsplan Hedwi- gepolder zouden hebben mis bruikt om 'hun eigen politieke stokpaarden te berijden'. De bijeen komst zou een 'beschamend ver loop' hebben gehad. Als toehoor der heb ik slechts kunnert constate ren, dat de gedachtenwisseling met de LNV-ambtenaren op correcte wijze werd gevoerd. Het lag voor de hand dat politieke standpunten over ontpoldering nog eens duide lijk in beeld werden gebracht. Van het algemeen bestuur maken nu eenmaal ook politici deel uit. Nie mand had daar moeite mee, behal ve de Water Natuurlijk-fractie, die de Hedwigepolder maar wat graag onder water ziet verdwijnen. Johan Robesin Kreeksingel 43, Hoek Kunststofmzameling Veere Dat was weer genieten van het stukje in de PZC van 11 februari over de gescheiden inzameling van kunststof verpakkingen in de ge meente Veere. Onze bestuurders hadden verwacht winst te maken en kijk nou toch, het gaat geld kos ten! Niet erg hoor, er wordt 'over wogen' de burgers te laten op draaien voor het tekort, zo eenvou dig is dat. Oh, en nog wat, er is in middels (landelijk) twijfel ont staan over het nut van gescheiden inzameling maar maak je geen zor gen, dat gaat nu al nauwkeurig worden onderzocht. Je zou als een voudig burger veronderstellen dat een dergelijk onderzoek plaats vindt alvorens je die gescheiden in zameling invoert. Dom., dom., dom, daar doet de overheid niet aan, waarom zouden ze ook, je ver haalt toch alle (extra) kosten op de burger. Wedden dat straks blijkt dat de lediging van onze kliko's duurder wordt omdat de inzame laar niet meer kan voldoen aan zijn contractueel te leveren hoe veelheid afval? Chris Schreijenberg Swaalingestraat 93, Zoutelande Politiek saai? Niet voor de plakkers, de mensen die dezer dagen waken over de verkiezingsposters. door Ondine van der Vleuten Zo'n twintig jaar geleden ging het er bij het plak ken een stuk wilder aan toe dan nu, vertelt de Terneuzense PvdA- wethouder Co van Schaik. „Dan kon het wel ge beuren dat je de hele avond bor den geplakt had, en de volgende dag zag dat alles weg was. Dan was het gissen: welke partij zou dat ge daan hebben? En dan ging je hün posters overplakken. Waarna die partij weer heel boos werd, enzo voorts." Uiterst links en uiterst rechts zijn traditiegetrouw het felst. Van Schaik: „Vroeger zat de PvdA wat linkser in het politieke spectrum en de WD wat rechtser. Ik heb meegemaakt dat er een soort guer rilla aan de gang was. Als de WD ergens aan het plakken was, ging de PvdA erachteraan om erover heen te plakken, en andersom." Die tijden zijn wel voorbij. „Er zijn zelfs partijen die afspraken ma ken met andere partijen: als jullie voor ons in kern A plakken, doen wij voor jullie kern B." Volgens de kieswet zijn gemeen ten verplicht de politieke partijen gelegenheid te geven om hun wer vende posters op te hangen. Vroe ger werd niet alleen netjes op de daarvoor bestemde borden ge plakt. Elke geschikte muur was in principe een doelwit voor de wild- plakkers. Ludo van Well, campagneleider D66 op Walcheren, herinnert zich van vroeger 'jongerenpartijen die op z'n kop hele viaducten beplak ten, hele muren die beplakt wer den'. Trouwens: „Bij de vorige ver kiezingen is er een partij geweest die dik 400 euro boete heeft gehad voor verkeerd plakken. Wij niet, wij zijn nooit beboet. Wij doen het zoals het hoort. Ie respecteert elkaar, je plakt niet over een ander zijn posters heen en je haalt ze er van een ander niet af" Op de borden gelden zelf onge schreven regels. PvdA'er Van Schaik: „Als je het eerst komt, zet je je poster netjes in de linker hoek. Maar als je vijfde of zesde bent, is dat bord vaak al bijna hele maal vol." De SP, die er bij elke verkie zingsronde een eer in stelt als eerste posters te heb ben geplakt, was er in Terneuzen ook als de kippen bij. Van Schaik: „Ze hadden over het hele bord een grote poster geplakt! De SP zei: nou, dan plak je daar toch weer overheen. Kijk, daar begint het al." De 'piraten onder plakkers' wor den ze wel genoemd. Jeroen van Dijen (SP-kandidaat in Middel burg) kan er wel om lachen. „We maken er inderdaad wel een wed strijdje van. Het gaat erom, overal zo snel en zo mooi mogelijk te hangen. Het klopt wel dat we af wijkende formaten hebben. Als het bord leeg is, plakken wij het vol en als iemand daarna over ons heen plakt, dan plakken wij er ge woon een kleintje overheen. Laten we eerlijk zijn, zo'n leeg bord, dat ziet er toch niet uit!" Befaamd is ook de SP-lijm. Voor malige SP-gemeenteraadslid Men- no Visser - nu woonachtig in Zeeuws-Vlaanderen - gebruikte naar verluidt behangerslijm met glasvezel erdoor. Van Dijen: „Wij gebruiken nu een zelfgemaakt mengsel van aardappel- en maiszetmeel, dat is milieuvriende lijker. Er zitten nog wel wat gehei me ingrediënten in. Werkt ook bij vorst, dat spul. Heel goed." Bij de CU in Vlissingen gebruiken ze gewone behangerslijm. „Perfax metyl speciaal", leest secretaris Kees Herrebout voor. „Ik vind dat het dit jaar goed geregeld is in Vlis singen. De gemeente heeft de bor den in vakken verdeeld met num mers erin." Het enige wat je daar na nog hoeft te doen, is de zaak bij houden. Tom Aalfs (secretaris D66 in Vlissingen) pakt dezer dagen el ke dag zijn fiets voor een inspectie ronde. „Losse hoekjes worden di rect bijgelijmd. Als er iets in verval is, moet je het opknappen." Van Dijen vindt dat 'de romantiek van het plakken', met kou, natte handen en concurrentie, verloren gaat als alles te netjes geregeld is. Samen in loods plakken, dat vind hij maar niks. George Velthuijsen (WD Schouwen-Duiveland) ziet dat anders. „Het voorkomt allerlei problemen, zoals over elkaar heen plakken. Dat is in het verleden uit kinderlijk enthousiasme wel eens gebeurd, ja. Dit keer hebben we sa men geplakt en daarbij is zeer hof felijk gehandeld. De lijsttrekker van de PvdA heeft zelfs een poster bijgeknipt die iets te groot was." Samen plakken is het top punt van polderen, beaamt raadsgriffier lycho Jansen van de gemeente Reimerswaal. De griffie is in de meeste gemeenten het aanspreekpunt voor de par tijen, in zaken die de verkiezingen betreffen. „De partijen hebben hier gevraagd het plakken dit jaar samen te doen. In het verleden was het een strijd om het beste plekje op het bord en er werden ook wel eens posters afgetrokken als ze er net op zaten. Die nadelen ondervang je nu." De heer Brusselaers produceert weer wat giftige kritiek op Ameri ka. (krant, 10-2.) Het getuigt van kortzichtig denken en gebrek aan historische kennis. Het beetje olie dat het Amerikaanse leger gebruikt om ons te vrijwaren van allerlei ge spuis in de wereld, staat in geen verhouding tot de enorme plas die wijzelf dagelijks gebruiken. Als u internet hebt moet u dat direct af sluiten, want dat is ontwikkeld tij dens de Vietnamoorlog. Het navi gatiesysteem in auto's is ontwik keld om kruisraketten precies op hun plaats te krijgen. Het feit dat een auto nu makkelijk 300. 000 ki lometer meegaat hebben we te dan ken aan de Amerikaanse ruimte vaart. Evenals het glas in mijn bril. Jan Ottens Notendijk 49 Terhole Over 87 dagen ligt de eindstreep van de derde etappe van de Ronde van Italië in Middelburg. We tellen elke week met betrokkenen af tot 10 mei. Vandaag de derde aflevering met Frank Kwanten van Vancansoleil over de selectie van ploegen. door Frits Bakker De ploegen die in de Tour, de Giro of de Vue- lta van dit jaar mee wil len doen op een wild card, zullen zich vanaf het voor jaar in de kijker moeten rijden. En dan nog zal een startbewijs in één van de drie grote ronden onzeker zijn. Het profpeloton telt dit sei zoen zeventien ProTourploegen en zestien Pro Continentale ploe gen met een internationale wild- cardlabel. De ProTourteams, waar onder Rabobank, zijn verzekerd van deelname aan alle ProTour- wedstrijden, de Pro Continentale ploegen (met Vacansoleil en Skil Shimano) zijn afhankelijk van de organisatoren. Meestal tellen daar bij niet alleen sportieve prestaties, maar ook nationale belangen. Zo zullen de Franse ploegen uit de tweede divisie eerder kans op Tourdeelname maken dan de twee Nederlandse teams. Dat geldt ook voor de Italiaanse teams in de Giro en de Spaanse ploegen in de Vuel- ta. Vacansoleil en Skil Shimano kregen vorige week het wildcard la bel van de UC1. Zestien ploegen zijn gescreend op sportief, organi satorisch en ethisch gebied. Frank Kwanten, commercieel manager van Vacansoleil: „We hebben in november moeten aantonen aan welke kwaliteitseisen we voldoen. Daarbij is belangrijk dat we de bio logische paspoorten van de ren ners bijhouden en meewerken aan het systeem van de whereabouts. De Pro Continentale teams moe ten net zo veel aandacht aan de an- tidoping campagnes besteden als de ProTourteams." Vacansoleil hoopt dit jaar min stens op één grote ronde. Toch durft Frank Kwanten zich nog niet rijk te rekenen met zo veel kapers Amsterdam Middelburgl 10 mei 2010

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 28