Goudkopleeuwaapjes in de Zoo van Antwerpen uit13 Een waarschuwing aan carnavalsvierders Kandinsky Der Blaue Reiter Gemeente museum Den Haag De goudkopleeuwaap- jes Aurora en Zenden in de Antwerpse die rentuin hebben er sinds eind januari een tweeling bij. De baby's klemmen zich vast op de rug of buik van één van de ouders. Zelfs broers en zussen moeten eraan geloven. Ook de be zoekers kunnen de perikelen van de tweeling volgen: slapen, eten, melk drinken bij mama, vasthan- gen aan papa, zus of broer. Het is een heel sociale diersoort die leeft in familieverband. Het goudkopleeuwaapje of Leonto- pithecus chrysomelas, familie van de klauwapen, is een bedreigde diersoort en leeft in het Atlantisch regenwoud aan de oostkust van Brazilië. De belangrijkste oorzaken van zijn bedreiging zijn illegale vangst en de ontginning van zijn natuurlijke biotoop. Het Atlan tisch regenwoud is al voor 93 pro cent ontbost. Goudkopjes bevallen meestal van twee jongen. Na vier maanden zwangerschap slingert Aurora weer vinnig in het rond. Typisch aan de opvoeding is dat beide ouders voor de jongen zorgen. Na een maand tot anderhalve maand proeven de jonge aapjes van het fruit, de insecten en het apenbrood van de andere goud- kopleeuwaapjes. Na drie maanden beginnen ze vaste voeding te eten en na vier maanden moeten ze zelfstandig kunnen eten, want dan kan mama Aurora hen verrassen met een nieuw broertje of zusje. ZOO Antwerpen coördineert we reldwijd het kweekprogramma voor deze bedreigde diersoort. De dierentuin houdt het stam boek van de goudkopleeuwaapjes bij en ook in het wetenschappelijk onderzoek naar deze diersoort is Antwerpen koploper. De curato ren en wetenschappers van het CRC (Centre for Research and Conservation) onderzoeken mo menteel het gewicht van goudkop» leeuwaapjes tijdens en na de zwan gerschap, om na te gaan of overge donderdag 11 februari 2010 Goudkopleeuwaapjes zijn heel sociaal en leven in familieverband. wicht bij deze dieren kan leiden tot een miskraam, keizersnede of slechtere kweekresultaten. Daar naast wordt er ook genetisch on derzoek verricht om inteelt in het kweekprogramma te vermijden. Het CRC beheert bovendien een eigen onderzoeksstation voor deze dieren ter plekke in Brazilië. Het project 'BioBrasil' in het Una-reser- vaat onderzoekt de ecologie en de ethologie (gedrag) van het goud kopleeuwaapje. Anders gezegd wordt er uitgezocht wat die aapjes nodig hebben om te kunnen over leven. Zo wordt er een beheers plan opgesteld, in samenwerking met Braziliaanse onderzoekers en de lokale bevolking om de soort te beschermen in hun leefgebied. ZOO Antwerpen, Koningin Astridplein 26 in Antwerpen. Het park is alle dagen open vanaf 10 uur. Het sluitingsuur is verschillend naargelang het seizoen: februari om 16.45 uur, maart en april om 17.30 uur, mei en juni om 18.00 uur, juli en augustus om 19.00 uur, september om 18.00 uur, oktober om 17.30 uur, november, december en januari om 16.45 uur, paasvakantie om 17.30 uur, alle zon- en feestdagen van Pasen tot eind september om 19.00 uur. Een van de jonge goudkopleeuwaapjes. door Fran^oise Ledeboer Hoofdconservator Wouter Kloek (65) vertrekt bij het Rijksmuseum in Amster dam, toevallig in de maand dat het carnaval losbarst. Hij neemt af scheid met Pieter Aertsen, een schilder van altaarstukken en fees tende boeren, die ook pionierde in stillevens. Hoogtepunt van de expositie De wereld op zijn kop is De Eierdans, een werk uit 1552 waarin Aertsen losbandige carnavalsvierders een spiegel voorhield. In de deurope ning van een bordeel kijken een vader en moeder met hun zoontje naar een vrolijk tafereel. De bood schap is duidelijk: dit zondige ver Het schilderij De Eierdans van Pieter Aertsen is het hoogtepunt van de expo sitie De Wereld op zijn kop. foto Rijksmuseum/GPD maak verdient geen navolging. Met carnaval wordt een traditie voortgezet die zijn oorsprong vindt in heidense eetfestijnen. De katholieke kerk was zo verstandig nooit te proberen het carnaval uit te bannen, maar lijfde het in en maakte er een opstapje naar de vastentijd van. Om de gelovigen in dat gareel te krijgen, kon de kerk ten tijde van Aertsen nog steeds re kenen op propagandistische steun van kunstenaars. Hoofdconservator Kloek noemt zichzelf'een alleseter', maar Aert sen heeft altijd tot zijn grote favo rieten gehoord. Nu ook hij diens werk weer even in volle glorie kan zien, geniet hij opnieuw van de veelzijdigheid, brutaliteit en enor me vrijheid waarmee Aertsen schilderde. 'De wereld op zijn kop' van Pie ter Aertsen, t/m 19 april in het Rijksmuseum, Amsterdam.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 85