61 binnenland Navo-chef belooft nieuwe voortrekker in Uruzgan Moslim bedreigd 'Roep om kpn Mbo-leerlingen op de barricaden DISCRIMINATIE Uitspraken van rechtse politici donderdag 11 februari 2010 DEN HAAG - Leerlingen uit het middelbaar beroepsonderwijs (mbo) hebben gisteren in Den Haag gedemonstreerd voor beter onderwijs. Staatssecretaris Marja van Bijsterveld stond hen te woord. De leerlingen zijn de lesuitval, rammelende roosters en onbevoegde docenten zat. „In heel het land zijn de DEN HAAG - Een ander land kan in augustus de leidende militaire rol in Uruzgan overnemen van de Ne derlanders. Die troepen kunnen dan samenwerken met Nederlan ders, als die met trainers en een re constructieteam langer in die Af ghaanse provincie zouden blijven. Die verzekering geeft secretaris-ge neraal Anders Fogh Rasmussen van de Navo in een brief die hij op 4 februari aan premier Jan Peter Balkenende heeft gestuurd. De mi nisters Maxime Verhagen (Buiten landse Zaken) en Eimert van Mid delkoop (Defensie) hebben giste ren een kopie van de brief naar de Tweede Kamer gestuurd. Rasmussen heeft Nederland niet onder druk willen zetten met zijn verzoek om langer in Uruzgan ac tief te blijven, verklaarde zijn woordvoerder gisteren. „De secre taris-generaal heeft alleen zijn zienswijze naar voren willen brengen. Hij respecteert de Neder landse beslissing." De meest be trokken ministers zouden gister middag bijeen zijn gekomen om over het verzoek van de Navo te praten, maar dat overleg is afgelast. Diverse ministers moesten in de Kamer zijn. Nederland beëindigt in augustus zijn leidende rol in Uruzgan. Maar het was tot nu toe niet duidelijk of de Navo een opvolger had gevon den. Rasmussen schrijft niet om welk land het gaat, maar wel dat het militairen zijn met wie de Ne derlanders al vertrouwd zijn. Au stralië werkt nu nauw samen met Nederland in Uruzgan, maar heeft meermaals aangegeven geen 'lead nation' te willen worden. Met de garantie dat een ander land de verantwoordelijkheid kan overnemen, hoopt Rasmussen dat Nederland ervoor kiest om trai ners en een provinciaal reconstruc tieteam (PRT) in die provincie te houden. De Navo-topman schrijft verder dat de kleinere bijdrage echt zal du ren tot 1 augustus 20U. Dat wordt vastgelegd in de Navo-plannen. Ook vraagt Rasmussen of Neder land de F-i6-gevechtsvliegtuigen en stafpersoneel kan blijven leve ren. De F-i6's zijn gestationeerd in Kandahar in het zuiden en kun nen ingezet worden boven heel Af ghanistan. De regeringspartijen CDA, PvdA en de Christenunie zijn diep ver deeld over de vraag wat er na au gustus moet gebeuren. De PvdA en de Christenunie willen dat alle Nederlandse militairen weggaan uit Uruzgan. Als er een kleinere trainingsbijdrage in Afghanistan zou komen, is de vraag wie hen be schermt. Als Nederland dat zelf doet, betekent het dat er honder den extra militairen mee moeten. TILBURG - Allochtonen voelen zich onveilig en minder geaccepteerd in hun baan door negatieve uit spraken van politici als Geert Wil- ders en Rita Verdonk over de is lam en buitenlanders. Daardoor maken ze moeilijker carrière dan voor het jaar 2000, toen Pim For- tuyn opkwam. Ze blijven achter in salarisontwikkeling en verliezen sneller hun baan dan autochto nen. Dat blijkt uit onderzoek bij drie grote overheidsorganisaties door de Universiteit van Tilburg. In maart wordt daarover gepubli ceerd in het wetenschappelijke tijd schrift International Sociology. Ne gatieve uitlatingen in de media over moslims of de islam of schok kende gebeurtenissen als de moord op Theo van Gogh, leiden op de werkvloer direct tot spannin gen en etnische conflicten, tot aan fysieke bedreigingen toe. De onder zoekers rapporteren een conflict waarbij drie Turkse collega's in al le ernst werden bedreigd, met zin nen als 'het moet maar eens afgelo pen zijn met jullie' en 'het is tijd voor de witte puntmutsen'. Onderzoeker Hans Siebers: „Bui ten de incidenten merkt men er in het dagelijks werk weinig van. Er is geen sprake van structureel ver ziekte verhoudingen. Maar die dis criminerende woorden hakken er wél in bij de minderheden. Al lochtonen hebben er vooral last van op beslissende momenten: bij beoordelingsgesprekken, kansen op promotie of om ontwikkelings mogelijkheden als een extra trai ning." Allochtonen met dezelfde oplei ding, leeftijd en ervaring bleken binnen een van de onderzochte overheidsorganisaties gemiddeld 1,3 salarisschaal achter te lopen op hun autochtone collega's. Siebers: „Wie zich onveilig voelt in de organisatie zal niet zo snel voor een promotie gaan. Veel allochto nen vertrekken uit zichzelf, omdat Psychotherapeut Joost Bos- land vindt het tijd om te stoppen met de polarisatie die door Wilders wordt ge voed. Hij noemt Nederland in zijn boek geestesziek. door Hanneke Keultjes Door de ontzuiling en in dividualisering zijn Ne derlanders massaal op zoek gegaan naar sim pele antwoorden op moeilijke vra gen. En de PW van Geert Wilders is graag bereid die antwoorden te leveren, stelt psychotherapeut Joost Bosland. Dat is niet de schuld van Wilders. Van wie dan wel? „Van niemand in het bijzonder. Mensen missen sinds het eind van de Koude Oorlog houvast. Ze gaan dan simplistisch in zwart-wit den ken, zoals kinderen doen. Wie is goed, wie is niet goed? Partijen als de PVV van Geert Wilders bieden een kant-en-klare politieke identi- kpn winkel kpn.com 0800 0115- sluit je aan

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 6