Jorrit Bergsma wint heroïsche flv 6 #1 Op de eerste rang in olympisch dorp II 261 sport ff NK OP NATUURIJS Onder extreem slechte weersomstandigheden werd in Zuidlaren gisteren het NK op natuurijs gehouden. Jorrit Bergsma was de sterkste. Bayern Miinchen ontsnapt in beker Baghdatis slaat Blake naar huis Trainer Böiöni stapt op bij Standard Luik IOC: al meer dan 300 dopingcontroles Chicchi wint vierde rit in Ronde van Qatar oop donderdag 11 februari 2010 Marathonschaatser Jorrit Bergsma komt juichend over de finish. Na een medevluchter Douwe de Vries (r) af. MUNCHEN Bayern München heeft gisteren met de nodige moeite de halve fina les van het Duitse bekertoernooi bereikt. De ploeg van trainer Louis van Gaal keek tegen SpVgg Greuther Fürth uit de tweede Bun- desliga bij rust nog tegen een ach terstand van 1-2 aan. In de tweede helft herstelde de sterrenploeg uit Beieren zich echter: 6-2. Van Gaal greep de confrontatie met de club uit de tweede klasse aan om een aantal spelers rust te geven. Franck Ribéry stond na lan ge tijd wel weer eens aan de aftrap. ROTTERDAM Het optreden van de Amerikaanse tennisser James Blake op het ABN Amro-toernooi in Rotterdam heeft slechts een ronde geduurd. De nummer 52 van de wereldranglijst moest gisteren zijn meerdere er kennen in Marcos Baghdatis uit Cy prus: 6-4 6-2. Baghdatis speelt in de tweede ronde tegen de als tweede geplaatste Rus Nikolai Davidenko. Met Blake (30) had toernooidirec teur Richard Krajicek voor het eerst sinds jaren weer eens een aan sprekende Amerikaan op de deelne merslijst staan. LUIK Trainer Laszlo Böiöni vertrekt bij Standard Luik. Beide partijen heb ben gisteren in onderling overleg besloten uit elkaar te gaan, zo maakte de kampioen van België be kend. Böiöni (56) was sinds medio 2008 werkzaam in Luik. De Roemeen volgde anderhalf jaar geleden Michel Preud'Homme op bij de 'Rouches'. Onder leiding van Böiöni prolongeerde Standard Luik na een play-off met Anderlecht de landstitel. Dit seizoen vallen de re sultaten van de club zwaar tegen. VANCOUVER Nog voor de officiële opening van de Olympische Winterspelen in Vancouver zijn al meer dan drie honderd dopingcontroles uitge voerd. Dat maakte het Internatio naal Olympisch Comité (IOC) giste ren bekend. Sinds 4 februari is het IOC verantwoordelijk voor de do- pingtesten van de deelnemers in en rond Vancouver. In totaal wor den er ongeveer tweeduizend con troles uitgevoerd. Aan de Spelen in Canada doen meer dan 2500 atle ten uit 82 landen mee. AL KHOR CORNICHE De Italiaan Francesco Chicchi heeft gisteren de vierde etappe van de Ronde van Qatar gewonnen. De renner van Liquigas was de snelste in de massasprint, die werd aange trokken door Theo Bos van het Cer- vélo-team. De Nederlander werd uiteindelijk vierde. Zijn teamge noot Heinrich Haussier pakte de tweede plaats, voor de Argentijn Juan José Haedo. Wouter Mol van de Nederlandse ploeg Vacansoleil behield de leiding in het klasse ment. door Harm Vonk ZUIDLAREN - Bevroren tenen en ijspegels aan de neus ontbraken nog, maar het NK marathonschaat- sen op het Zuidlaardermeer mag bijgeschreven worden bij de zwaar ste wedstrijden sinds tijden. „Dit was de Hel van '63, alleen was het een NK", rilde Sjoerd Huisman, die zijn titel gisteren moest afstaan aan Jorrit Bergsma. De 24-jarige Bergsma won na de Alternatieve Elfstedentocht op de Weissensee ook het Nederlands kampioenschap en groeide daar mee in een tijdsbestek van ander halve week uit tot de revelatie van het seizoen. „Dit is de mooiste van het seizoen, maar dat zei ik na de Alternatieve ook. Er is er nog een tje over die mooier is", doelde de Friese fietsenmaker op de Elfste dentocht in eigen provincie. „Dus ik ben nog niet klaar." Maar bij ge brek aan De Tocht was het Zuid laardermeer een goed alternatief Het vier kilometer lange rondje dat was uitgezet op de grens van Drenthe en Groningen werd loei- zwaar gemaakt door een aantrek kende oostenwind, in combinatie met koude temperaturen en sneeuw. „Het was een slagveld", pufte Bergsma. „Deze was een stuk zwaarder dan de Alternatieve op de Weissensee." Het werd een heroïsch titelgevecht: van de hon derd gestarte rijders bleven er slechts zestien over. Favorieten als Arjan Stroetinga en Huisman kwamen er geen mo ment aan te pas en gingen strij dend tegen de elementen al vroeg ten onder. „Iedereen die uitreed had een goede dag", concludeerde Ingmar Berga, die achter Douwe de Vries derde werd. „Gelukkig wint nu weer een échte marathonschaatser", jubelde Jillert Anema, ploegleider van Bergsma. door Maarten van Helvoirt VANCOUVER - Henk Gemser woont tijdens de Olympsiche Spelen in een penthouse dat twee miljoen dollar moet opbrengen, de schaat sers in appartementen van een half miljoen. Nederland heeft het in het olympisch dorp van Vancou ver goed voor elkaar. „Ik ga mezelf even afbeulen", grin nikt Gianni Romme. Ook ruim na zijn schaatscarrière blijft de twee voudig olympisch kampioen van Nagano '98 graag in conditie en dat kan prima in de fitnesszaal van het olympisch dorp. Zo goed geoutilleerd als hier in Vancouver heeft Romme het nog niet eerder meegemaakt. Als coach van Anni Friesinger woont hij bij de Duitsers en die zitten nog niet eens op de eerste rang. „We zitten hier goed, heel goed. Maar als je Daarmee schoot Anema met scherp richting Huisman, die vorig jaar het rood-wit-blauw op de Oostvaardersplassen won. „Wij houden niet van blabla, van gla mourboys, van mensen die ineens het boegbeeld van de marathons- port denken te zijn. En waar zijn ze nu? Ze werden gewoon van kop af doodgereden." Het statement van Anema, die er van blijft houden het kleine mara thonwereldje te shockeren, raakte kant nog wal, maar feit was wél dat de bikkels overbleven en het NK van begin tot eind mateloos boeide. Dat de winnaar uit de gele deren van BAM of Renault moest komen, was duidelijk: de samen werkende ploegen hadden in elke samenstelling van elke kopgroep een overtalsituatie. Steeds bleef er controle en steeds reden de man nen van Anema de concurrentie terug. Waar de eenlingen er moe deloos van werden, groeide het zelfvertrouwen van de Renault- en BAM-rijders. „We zijn de hele wed strijd winnend geweest", zei Ane ma. Dat gegeven was voor Martijn Kromkamp het sein om te ont snappen aan die frustratie, maar de zoon van lan Eise kwam te vroeg in de finale alleen te zitten. Ondanks de goede bedoelingen werd Kromkamp ongewild alsnog een speelbal van BAM en Renault, die hem binnen het schootsveld hielden. In de voorlaatste ronde bleven nog slechts negen kansheb bers over, maar wéér hield Anema de touwtjes in handen. De demar rage van Adformatie-eenling Dou we de Vries werd in de slotronde eenvoudig geneutraliseerd door Bergsma, die hem in de sprint het nakijken gaf Op het Zweedse ijs van Falun heeft de concurrentie komend weekeinde weer een kans: BAM en Renault reizen niet af. het bureau van Henk Gemser ziet, dat is het mooiste penthouse van het dorp." De chef de mission van het Nederlands olym pisch team kan niet ont kennen dat hij in zijn nopjes is. Hij woont op stand, op de kop van het olympisch dorp. „Na de Spelen moet het twee miljoen dollar op brengen, dat is niet niks." Het atletendorp ligt op de duurste grond van Vancouver en dat moet terugverdiend wor den. Aan de appartementen van de Nederlandse schaatsers en shorttrackers hangt een prijskaart je van een half miljoen dollar. Dat is nog al een verschil met Tu rijn vier jaar geleden, waar het dorp na afloop van de Winterspe len werd ingezet voor studenten huisvesting. NOCNSF had vooraf zijn zinnen I gezet op de apparte menten die het nu heeft toegewezen ge kregen en op de nog riantere er pal naast. „Maar die zijn naar de Canadezen gegaan, dat was te verwach ten", zegt Jeroen Bijl, de assistent van Gem ser. Er moest wel ste vig gelobbyd worden voor deze toplocatie, verklaart Gemser. De onderkomens van de Nederlanders mogen dan ruimbe meten zijn, Stefan Groothuis noemt de inrichting 'karig'. Vanaf de balustrade zwaait Elma de Vries naar beneden. De schaats ster voelt zich helemaal thuis in het olympisch dorp. „Er is hier van alles te doen. In de centrale li- vingroom kun je wii'en, poolen, wat je maar wilt. En elke avond zijn er optredens." Haar beneden buren zijn de Australiërs en die hebben het al even aan de stok ge had met het IOC. Zoals elk land hebben ook zij over elk balkon een eigen vlag hangen, maar daar hangt ook nog een im mens dundoek met een boksende kangoeroe erop. Het -beslaat vier appartementen. „Ze laten zien dat ze er zijn, prima toch? Wij zijn iets bescheidener", lacht Renate Groenewold om het relletje. Het IOC stond echter op zijn strepen, omdat er achter de vlag weieens een commerciële be doeling zou kunnen zitten die niet strookt met eigen sponsoren. Na bemiddeling van de Canadezen wordt de kangoeroe echter ge doogd. couver 2 Vancouver 2010

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 60