binnenland 15 Geleerden hekelen klimaatrel met de winter Middelburg KRA5.NL BOEDAPEST GroenLinks: 'Help vergeetachtige gebruiker van ov-chipkaart' Koningin Beatrix 'domste bontje' IPCC-RAPPORT Groep laakt toon van debat Verkeerde aannames treinverkeer en gladde wegen 'Minister moet iets doen aan betalingsregeling' waarom zou je meer betalen BOEK ONLINE of bel 0900-9697 i5cPm ft donderdag 11 februari 2010 den haag - GroenLinks wil dat ov-chipkaarthouders die vergeten zijn uit te checken uit bus, tram en trein, van de vervoerder in kwestie een mailtje krijgen. „In zo'n mail moet ook gewezen wor den op de geldterugregeling", zei GroenLinks-Tweede Kamerlid Ine ke van Gent gisteren. Ze is geschrokken van een bericht dat elke week 270.000 mensen ver geten uit te checken en daardoor onnodig veel betalen. „Dat is echt niet alleen hun eigen schuld", al dus Van Gent. Ze stelt dat het mai len technisch best mogelijk is. GroenLinks wil verder van staats secretaris Tineke Huizinga weten hoeveel geld de vervoerders over houden aan ten onrechte betaalde, maar niet teruggevorderde bedra gen. „Dat kan aardig oplopen", denkt Van Gent. Alleen al bij de Spoorwegen zou 9 procent van de vergeetachtigen het te veel betaal de geld terugvragen. GroenLinks in Rotterdam voor spelt voor vandaag - als in de hele regio Rotterdam de strippenkaart verdwijnt - vooral problemen voor studenten. Volgens GroenLinks heeft 20 pro cent van de studenten nog geen ov-chipkaart. De partij wil dat zij voorlopig met een ov-studenten- kaart zonder chip in de bus en tram kunnen reizen. amsterdam - Koningin Beatrix is verkozen tot 'domste bontje' van het afgelopen jaar. Dat maakte de Bont voor Dieren gisteren bekend op basis van een internetverkie zing. In totaal zijn 15.000 stem men uitgebracht op de website van de dierenbeschermingsorgani satie. Van de stemmers verkoos 41 procent koningin Beatrix als de bontdrager die het slechtste voor beeld gaf De Bont voor Dieren wil dat de majesteit afstand doet van haar bontkragen. den haag - Een groep van ruim vijftig vooraanstaande wetenschap pers van uiteenlopende Nederland se universiteiten heeft de nood klok geluid over de toon van de discussie die momenteel wordt gevoerd over het klimaatonder zoek. Zij doen dat in een open brief die zij gisteren hebben ver stuurd. Volgens de onderzoekers worden fouten die zijn ontdekt in een rap port van het internationale kli maatpanel IPCC, door sommigen aangegrepen om de klimaatweten schap in zijn geheel in diskrediet te brengen. „In de IXveede Kamer zijn klimaatwetenschappers on langs zelfs neergezet als 'bedrie gers' en 'klimaatmaffia'. Zulke kwa lificaties missen grond in de feiten en zijn daarom misplaatst", stellen zij. De fouten in het omstreden rap port tonen aan dat het IPCC niet onfeilbaar is, maar dat betekent volgens de onderzoekers niet dat de hoofdconclusies onwaar of ge kleurd zijn. Het staat volgens hen vast dat sinds de industriële revolu tie de hoeveelheid broeikasgassen in de atmosfeer door menselijk toe doen sterk is gestegen. En dat die gassen een hoofdrol spelen bij de temperatuur aan het aardopper vlak, is 'elementaire fysica', aldus de wetenschappers. De onderzoekers vinden wel dat het IPCC grootmoediger zou moe ten zijn in het snel en openlijk toe geven en herstellen van fouten. Maar voor aantijgingen dat het kli maatpanel opzettelijk met onder zoeksresultaten zou hebben ge knoeid, bestaat volgens hen geen "bewijs. De Nederlandse wetenschappers vinden de procedures die het IPCC hanteert om de kwaliteit te bewaken, 'transparant en grondig, ook al zijn zij niet feilloos'. Ook van het beeld dat het IPCC zich zou bedienen van schimmige en onbetrouwbare bronnen, ne men de onderzoekers nadrukkelijk afstand. De bronnen waarop het onderzoekspanel zijn rapporten baseert, zijn voor het overgrote deel wetenschappelijke studies waarop 'peer review' heeft plaats gevonden. Dat wil zeggen dat ook andere wetenschappers zich over onder meer de onderzoeksmetho de en de resultaten hebben gebo gen. De Koninklijke Nederlandse Aka- demie van Wetenschappen (KNAW) wil binnenkort een groep topwetenschappers bij eenbrengen die zich moet buigen over de kwaliteit van klimaaton derzoek. Een IPCC-rapport uit 2007 kwam onlangs in opspraak, toen bleek dat er verkeerde aannames in ston den over het tempo waarin glet sjers in de Himalaya smelten. Vorige week kwam aan het licht dat ook fouten staan in een passa ge over het overstromingsgevaar in Nederland. Deze waren door het Nederlandse Planbureau.voor de Leefomgeving (PBL) aangeleverd aan het IPCC. Minister Jacqueline Cramer van Mi lieu heeft het PBL gevraagd om aangeleverde gegevens te controle ren op fouten. Met een lengte van 541 kilometer file komt de avondspits van gisteren op de zeventiende plaats in de ANWB-top twintig. foto Koen van Weel/ANP wordt gesteund door een meerder heid van de 1\veede Kamer. Hirsch Baffin: „Het is niet zo dat een rechtbank waar het bestuur ze telt van de andere zittingsplaatsen tweederangs rechtbanken maakt." Er moet alleen al om praktische re denen en vanwege werkdruk spra ke zijn van een evenredige verde ling van zaken over de zittings plaatsen, zegt de minister. Boven dien zal het gerechtsbestuur voe ling moeten hebben met het ge bied. „Besturen moeten daarom evenre dig zijn samengesteld. Dat zal ook straks in de wet worden vastge legd. Zeeland zal dus evenredig in dat bestuur van het gebied Zee land-West-Brabant vertegenwoor digd moeten zijn. In het bestuur mogen ook twee niet-rechters zit ting nemen. En het moet niet al leen voeling houden met het Openbaar Ministerie, maar ook met de maatschappelijke omge ving.-Ik deel de zorgen die Zeeland heeft geuit en met dit voorstel kom ik aan die zorgen tegemoet. De rechtspraak zal zeer zichtbaar blijven. En Middelburg zal ook als plaats aantrekkelijk blijven voor rechters om er te wonen", aldus Hirsch Baffin. De T\veede Kamer steunt het voor gestelde beleid van de minister en vindt dat Zeeland een beetje zeurt. „Als het gerechtsbestuur in Breda zetelt, verdwijnt de rechtbank in Middelburg niet", verzekert PvdA-Kamerlid Ton Heerts. „De Zeeuwse commissaris wordt ner veus van het voorstel, maar dat is onterecht." Het CDA begrijpt de Zeeuwse zor gen, maar deelt die niet. Nicolien van Vroonhoven: „Zeeland heeft gevochten als een leeuw. Maar het gerechtsbestuur wordt evenwich tig samengesteld. Daarmee ben ik gerustgesteld. In Zeeland blijft recht gesproken worden." roden - VNO/NCW Noord roept minister Guusje ter Horst van Bin nenlandse Zaken op iets te doen aan de omstreden betalingsrege ling van de gemeente Noorden veld. De ondernemersorganisatie verzoekt de minister per brief om de gemeente op andere gedachten te brengen. De gemeente Noordenveld wil re keningen van bedrijven pas na zes tig dagen betalen, tenzij de ge meente een korting krijgt van twee procent. In dat geval wordt de rekening binnen twee weken voldaan. „We gaan er vanuit dat de minis ter ingrijpt", zegt directeur Lam bert Zwiers van ondernemersorga nisatie VNO/NCW Noord. „Het is namelijk heel erg onwenselijk wat er in Noordenveld gebeurt. De ge meente Noordenveld zit op een dwaalspoor en moet worden ge stopt." 3-/4-daagse stedentrips Hongarije INCLUSIEF vliegreis vanaf Brussel verblijf in goed hotel hotel V ontbijt Absolute TOPhotels in het centrum! 4 dgn RAMADA**** v.a.€ 199 Vertrekdata: van 18/2/09 t/m 29/10/10 Centraal gelegen 4-sterren hotel In Pest, op loopafstand van het centrum en van Raday Utca, een straat met vele winkeltjes, restaurants en barretjes. Bezoek zeker het Heldenplein en de prachtige Matthiaskerk! Zie www.kras.nl/38130 3/4 dgn HILTON WEST END***** v.a. 219 Vertrekdata: van 18/2/09 t/m 29/10/10 Luxe 5-sterren hotel in het hart van Boedapest en een goede uitvalsbasis om de hoogtepunten zoals het Vissersbastion en de Burchtheuvel te bezoeken of heerlijk te c winkelen in het WestEnd City Center." - Zie www.kras.nl/38131 Prijzen zijn exclusief reserveringskosten en Calamiteitenfonds

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 5