zeeland 119 Vwo-ers krijgen een prachtschool' lesje debatteren Schoolacties leveren veel voor Haïti geld op Film over tradities van ringrijden in Veere ALLES OM OP TE ZITTEN! feestelijk begonnen Verzet tegen versmalling N61 gaat nog door donderdag 11 februari 2010 Impressie van het ontwerp van de brede school in Souburg-Noord. door S'elma Osman Lang hebben Het Kompas en 't Mozaïek op nieuwe huisvesting moeten wach ten. Maar over anderhalf jaar staat in nieuwbouwwijk Sou burg-Noord een prachtschool. Dat voorspelde de Vlissingse wethou der Frans Prins gisteren bij het be gin van de bouw. Bureau Bos uit Baarn heeft de bre de school voor Souburg-Noord ontworpen. Het gebouw wordt op getrokken uit oranje en bruine baksteen. Daaromheen slingert op de begane grond een gekleurde gla zen gevel. Het plein komt aan de wijkkant te liggen, beschut tussen de U-vorm van het gebouw. Het Kroonjuweel is de tweede bre de school die binnen de gemeente grenzen verrijst. In het Vlissingse Middengebied is de bouw van De Combinatie in volle gang. Als alles volgens plan verloopt, worden ze alle twee in 2011 in gebruik geno men. De gemeente Vlissingen wil toe naar vier brede scholen. In de be groting is vanaf 2013 geld uitgetrok ken voor zo'n voorziening in Sou burg-Zuid en vanaf 2016 in het nieuwe Scheldekwartier. Voorlopig kunnen de overige Sou- burgse basisscholen jaloers zijn op de nieuwe huisvesting van Het Kompas en 't Mozaïek. Niet alleen haalt het gebouw qua ventilatie ruim de frisse-scholen-norm, het heeft ook twee gymzalen en tal van andere handige voorzieningen in huis. Net als de woningen in de nieuwe wijk wordt het gebouw duurzaam verwarmd door warm tepompen. Die hergebruiken de warmte die in de bodem zit. 's Zo mers loopt er koud water door de leidingen en heeft de school vloer- koeling. Met de bouw is tien miljoen euro gemoeid. De Walcherse woning corporatie Woonburg wordt eige naar van het gebouw. Die ver huurt het aan de gemeente Vlissin gen. Deze constructie komt steeds vaker voor. Vlissingen hoeft zich de komende veertig jaar niet bezig te houden met hét onderhoud voor het gebouw, legt Woon- illustratie Marsaki burg-directeur Marco van der Wel uit. „Tegen een goede prijs nemen wij ze die zorg uit handen." De start van de bouw van Het Kroonjuweel is gisteren gevierd met een feest op de bouwplaats. Na het onthullen van de naam mochten de 425 leerlingen van de twee Souburgse basisscholen giste ren ballonnen oplaten. De ballon die het verst komt, brengt 2500 eu ro óf een tientje per kilometer op. Van dat geld mag één van de twee scholen iets moois uitzoeken voor in het nieuwe gebouw. Brede school Souburg De brede school is een gebouw voor verschillende gebruikers. Naast twee basisscholen komt er een peuterspeelzaal, buitenschool se opvang, mediatheek, wijkont- moetingsruimte en een sporthal. Er is nog geen bestemming voor de leegkomende panden. Sport hal De Belt blijft; of sporthal Van Duijvenvoorde blijft, is onbekend. door Elian van 't Westeinde MIDDELBURG - 'Een disco is geen plaats voor jongeren', vertrouwt vwo-5 leerling Niels de toehoor ders in de zaal toe. Die stelling wordt meteen afgestraft door Len- nard. Hij gaat onmiddellijk de woordenstrijd met zijn klasgenoot aan. Na een voorzichtig begin met het verdedigen van de eerste stelling in een verkiezingsdebat gisteren in de aula van Christelijke Scholenge meenschap Walcheren, komen de leerlingen los. Vooral als ze argu menten mogen aanvoeren die de bouw van een megadisco in De Mortiere verdedigen. De vwo-ers weten de verschillende standpun ten van de partijen goed te ver woorden. Als ervaren politici staan ze tegenover elkaar. „Het is belangrijk om leerlingen te laten ervaren hoe het is om te de batteren", vindt teamleider boven bouw Anita Pijpelink. „En passant maken ze kennis met de Middel burgse politiek." De school koos er daarom in de aanloop naar de gemeenteraadsver kiezingen voor niet de leerlingen zelf met de politici in debat te la ten gaan, maar het debat te voeren in de stijl van het televisieprogram ma Het Lagerhuis. Met de lokale MIDDELBURG - De scholieren op Walcheren blijven euro's voor Haï ti verdienen. Lege flessen inzame len, koekjes bakken, karweitjes op knappen, rommelmarkten en het omkeren van de eigen spaarpot zorgen voor duizenden euro's voor hulp aan de slachtoffers van de aardbeving in Haïti. De Petrus Immensschool uit Mid delburg haalde met allerlei activi teiten 2550 euro op. Het geld is overhandigd aan het deputaat- schap Bijzondere Noden van de Gereformeerde Gemeenten die het zal besteden aan hulp voor Haïti. politici als toehoorders en jury. Maar hoe word je een goede debat er? En welke 17-jarige kent de par tijprogramma's? Om dat uit te zoe ken gingen eerder die middag de ruim honderd leerlingen in groe pen aan de slag. Elke groep kreeg van een van de Middelburgse lijst trekkers debatgeheimen ingefluis terd. Na het verzamelen van argu menten op stellingen als; 'Er moet minstens één coffeeshop in de bin nenstad komen' en 'Walcheren moet één grote gemeente wor den', koos de groep de beste debat er uit haar midden om in het de bat de partij te vertegenwoordi gen. Even lijkt het mis te gaan als Jordi 'lijsttrekker van de Chris tenunie' de stromen Belgische en Franse drugstoeristen vergeet en beweert: „Waarom een coffeeshop in Middelburg? Daar komen hoog uit veertig klanten." „Toch deed hij het goed", compli menteert Evert Heringa (CU) hem naderhand. „Het is een lastige stel ling. Het gaat er nu om of hij een scherp debat kan voeren." Marillon van Doorn, die in de huid kruipt van de lijsttrekker van GroenLinks, zet de discussie naar haar hand. Zij is nummer één. O meer op: www.pzc.nl/stem- meninmiddelburg De Cederhof in Middelburg hield een rommelmarkt waarvan de op brengst, 2141 euro, naar de Middel burgse Sandra Lako gaat die op Haïti hulp zal verlenen. Met het geld is medicatie en medische ap paratuur aangeschaft. Ook basisschool Het Kompas uit Oost-Souburg maakt geld over naar het project van Sandra Lako. Zij krijgt 500 van de in totaal 3100 euro die de kinderen en leerkrach ten van Het Kompas hebben bij eengebracht. Als ze terug is uit Haïti zal Lako de scholieren over haar evaringen in het rampgebied komen vertellen. door Henk Postma DOMBURG - Er is een film in de maak die zich volledig afspeelt rond het ringsteken in de gemeen te Veere. De rolprent wordt ver vaardigd door Jacomien Kodde, die afkomstig is uit Biggekerke. Het moet een documentaire wor den over tradities en familiever banden, de schoonheid daarvan, maar ook de beklemming die daar voor sommigen van uit gaat. Alle hoofdpersonen komen uit de ge meente Veere. De film wordt daar ook volledig opgenomen. Producent is Art Film Support. Die heeft er subsidies voor aange vraagd. Het provinciebestuur lijkt bereid er 46.000 euro in te steken. Ook burgemeester en wethouders van Veere zien er brood in. Die hebben er 5.000 euro voor over. Daarvan komt 4.000 uit het cul tuurbudget, en 1.000 uit het potje voor toeristisch-recreatieve evene menten. Middelburg en Vlissingen hebben elk 2.500 euro-toegekend aan de productie. Als het provinciebestuur ook met de gevraagd bijdrage over de brug komt, vinden de opnames plaats tussen half april en half augustus. De premiere is dan in september tijdens Filmfestival Film by the Sea in Vlissingen HOEK - Tegenstanders van de ver smalling van de vernieuwde N61 (Hoek-Schoondijke) bij de Braak man geven de moed nog lang niet op. Tot er een definitieve beslis sing over het ontwerp van de nieu we N6t is genomen, blijven actie groep Zeeuws-Vlaams Platform en nu ook de partij Helder Zeeuws in Sluis zich verzetten. Onlangs werd bekend dat voor de versmalling is gekozen op advies van het regionaal N6t-overleg met de gemeenten Sluis en Terneuzen, het waterschap, Rijkswaterstaat en de provincie. Uit een peiling op de website van het Zeeuws- Vlaamse Platform, is echter gebleken dat be woners tegen de versmalling zijn. www.tmcwoonwinkels.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 53