2ol zeeland Monumenten in alle dorpen van Hulst 'Opvang zwerfdieren 'Woonstichting Hulst is exploitelrt klein en kwetsbaar' zwembad Dorpsraden en stichtingen denken mee STICHTING ZWERFKAT Blij met politieke aandacht voor gedumpte en 'Bijleveld wilde inwoners en bestuurders slechts prikkelen' De unieke Disney Filmstrip Verzamelbox! donderdag 11 februari 2010 door Harold de Puysseleijr hulst - Woonstichting Hulst be raadt zich op mogelijkheden om de kleine organisatie minder kwetsbaar te maken. De beperkte omvang is tegelijkertijd de kracht en de zwakte van de woningcorpo ratie. Dat stelt onderzoeksbureau Ecorys vast in een rapport over het functioneren van de woning bouwvereniging. Woonstichting Hulst scoort in dat onderzoek volgens Ton Lensen van Ecorys 'over de volle breedte goed en laat een zeer evenwichtig beeld zien'. Organisaties die met de woningcorporatie te maken hebben, karakteriseren Woonstich ting Hulst als kleinschalig, dege lijk, betrouwbaar en maatschappe lijk betrokken. De corporatie bezit in de kern Hulst ruim 1300 woningen. Voor het grootste gedeelte zijn dat een gezinswoningen. Opvallend gege ven is verder dat ruim eenvijfde deel van het woningbezit in de af gelopen tien jaar is gebouwd. Dat zijn overwegend appartementen. De prestaties op het gebied van de bouwproductie springen volgens Ecorys in het oog, zeker wanneer die worden afgezet tegen het be perkt aantal werknemers bij de stichting. De onderzoekers advise ren de Woonstichting wel iets aan die kwetsbaarheid te doen, met het oog op de continuïteit in de or ganisatie. De corporatie heeft dat probleem zelf ook al onderkend en zoekt naar oplossingen. Enerzijds is uit breiding van de formatie een op tie, anderzijds biedt een verder gaande samenwerking met wo ningbouwverenigingen in de streek een mogelijkheid. aardenburg - Stichting Recreatie- bad Aardenburg zal de komende jaren het openluchtzwembad in Aardenburg exploiteren. Volgens de Sluise wethouder Maria le Roy is de stichting bereid het bad open te houden. Dat blijft wel gemeente lijk eigendom. Voor 2010 heeft Sluis financiële dekking gevonden voor het tekort. Voor de komende jaren moet er nog een oplossing worden gevonden. De openingstijden blijven hetzelf de als nu. De stichting wordt ook verantwoordelijk voor de inzet van personeel. Momenteel vinden de afrondende gesprekken plaats. Wethouder Le Roy: „We moeten als gemeente voorzichtig opereren om vooral de kwaliteit te kunnen garanderen. De onderhandelingen vinden dus plaats op basis van egeltjesgedrag." Vrees voor aanna me van onbevoegd personeel heeft de gemeente niet. door Harold de Puysseleijr HULST - Elke wijk- en dorpsraad in de gemeente Hulst mag drie objec ten voordragen voor plaatsing op de gemeentelijke monumenten lijst. Ook de oudheidkundige kring De Vier Ambachten en de Stichting Bescherming Stadsgezicht mogen dat doen. Zo moet er volgens wethouder Diana van Damme (Ruimtelijke Ordening) uiteindelijk een lijst ont staan met 230 waardevolle objec ten die bescherming genieten. Zo mogen ze niet worden gesloopt en zijn er strenge regels voor eventue le verbouwingen aan de panden. Aanpassingen zullen steeds ge toetst worden door de Monumen tencommissie. Niet alle objecten die de wijk- en dorpsraden en beide stichtingen aanbrengen, komen automatisch op de monumentenlijst terecht, legt Van Damme uit. „We hebben de Stichting Cultu reel Erfgoed Zeeland als onafhan kelijke en deskundige partij ge vraagd de objecten te toetsen op hun historische waarde", aldus Van Damme. „In eerste instantie willen we per kern één gemeente lijk monument aanwijzen." Bij de samenstelling van de lijst wordt ook getracht verscheiden heid in objecten aan te brengen. „Zodat niet in elk dorp de kerk op de lijst komt. Het moet gaan om objecten die beeldeigen zijn voor de streek." Eigenaren van een gemeentelijk monument hebben niet alleen ver plichtingen, maar kunnen bij aan passingen ook een beroep doen op aantrekkelijke leningen. Er bestaat al een lijst waar, in het kader van het Monumenten Inven tarisatie Project van de provincie, voor de gemeente Hulst 650 monu menten op zijn gezet. Het gaat dan niet alleen om kerken, openba re gebouwen en boerderijen. Ook grenspalen en bijvoorbeeld bijzon dere elektricitreitshuisjes staan op die lijst. De Hulsterse wijk- en dorpsraden, oudheidkundige kring en Stich ting Bescherming Stadsgezicht krij gen tot eind april de tijd om hun waardevolle objecten in kaart te brengen. oostburg - Staatssecretaris Ank Bijleveld heeft mensen niet opge roepen geen huis in krimpregio's te kopen. Wel wilde zij met haar opmerkingen bestuurders en toe komstige bewoners van die regio's prikkelen om bewust met het feno meen krimp om te gaan. Daarom ook stelt het kabinet 31 miljoen eu ro beschikbaar om krimp aan te pakken. Dat antwoordt de TVveede Kamerfractie van het CDA op een brief van de Sluise partij Helder Zeeuws. Die sprak eind vorige week verontwaardiging uit over de uitspraken van Bijleveld. door René Hoonhorst Emmy en Bart Versluys richtten de Stichting Zwerfkat West-Zeeuws- Vlaanderen een kleine twintig jaar geleden op. De stichting moest hun dierenlief de iets betaalbaarder maken. „Een stichting kan donateurs en spon sors werven, particulieren mogen dat niet", legt Emmy uit. De stichting telde op haar hoogte punt zo'n veertig donateurs. Mo menteel schommelt het aantal rond de helft. Maar ook met twin tig donateurs is het echtpaar Ver sluys blij. Alle beetjes helpen ten slotte. Dat laat onverlet dat de Ver- sluysjes er nog zo'n duizend euro per maand bij moeten leggen. Al leen de rekening van de dierenarts bedraagt maandelijks zo'n vierhon derd euro. Voer, medicijnen, benzi ne- en waskosten komen daar nog bij, somt Emmy op. Waskosten? „De wasmachine draait alleen al dertien keer per dag om alle fleecedekentjes en kat- tendoekjes schoon te houden", legt de 'pensionhoudster' uit. Em my verzorgt momenteel 54 katten in de hokken achter hun woning in de karakteristieke Slijkstraat in Groede. Daarnaast zorgen zij en haar man voor tientallen verwil derde katten aan de kust. Ze van gen ze om te laten steriliseren of castreren en als ze geen thuis kun nen vinden, krijgen ze in elk geval voer op vaste tijden bij de parkeer- onthaalkamer in Nieuwvliet en op camping Pannenschuur. „Er zitten altijd veel zwerfkatten langs de kust. Vakantiegangers ne men die dieren mee naar hun kam peerplaats of huisje, maar bekom meren zich er niet altijd om dat de dieren ook mee teruggaan. Sterili satie of castratie vinden veel men sen te duur, zodat er veel verwil derde dieren in de kuststreek zijn te vinden", vertelt Bart. Het echtpaar Versluys zou nog lie ver zelf niet eten, dan katten aan hun lot overlaten, bezweert Em my. Die hartroerende dierenliefde van de Groedenaren drong tot in Esther Ouwehand (rechts) is weg van de katten van de Stichting Zwerfkat in Den Haag door. Kamerlid Esther Ouwehand van de Partij voor de Dieren kwam onlangs op bezoek om persoonlijk poolshoogte te ne men. Ouwehand werkt aan een ini tiatiefnota voor de aanpak van het opvangprobleem. De Partij voor de Dieren vindt dat de overheid haar verantwoordelijkheid moet nemen. De overheid mag niet lan ger de andere kant opkijken en het maatschappelijke probleem van gedumpte huisdieren op indi viduele dierenliefhebbers afwente len, stelt Ouwehand. Emmy en Bart zijn drie decennia geleden begonnen, niet om erken ning te krijgen als dierenliefheb bers, maar gewoon omdat ze het dierenleed van katten niet konden aanzien. Bij de Dierenbescher ming zitten veel goedwillende vrij willigers, maar de kennis over het vangen en verzorgen van katten is Maak uw Disney Filmstrip verzameling helemaal compleet met deze handige verzamelbox!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 42