PZC lanceert stemwijzer en verkiezingssite 22 and Internet biedt nog 'Een stemwijzer maakt bewuster' Wie nog twijfelt over de favoriete kandidaat bij de verkiezingen voor de gemeenteraad van 3 maart, kan zich op een website van deze krant laten adviseren. eerste hulp bij stemmen 'Het aantal mensen dat zich blind door de stemwijzer laat leiden is zeer gering' brieven eerste hulp bij stemmen donderdag 11 februari 2010 (www.pzc.nl/stemwijzer of www.eerstehulpbijstemmen.nl/pzc STEMWIJZER Met de gisteren gelanceerde kieswijzer Eerste Hulp Bij Stemmen en een speciale verkiezingssite zorgt de PZC ervoor dat iedereen in Zeeland alles te weten komt over de komende gemeenteraadsverkie zingen, tot een persoonlijk ste madvies aan toe. door Ernst-Jan Rozendaal Welke compensatie moet Hulst krijgen als de ontpoldering van de Hedwigepol- der doorgaat? Waarop moet de ge meente Zierikzee wel en niet be zuinigen? Goes moet de coffees hops sluiten. In Veere is geen ruim te meer voor grootschalige recrea- tiebedrijven. Dit zijn enkele van de vragen en stellingen die inwoners van de be treffende gemeente krijgen voorge- schoteld als zij www.pzc.nl/ stem wijzer raadplegen. Met het oog op de gemeenteraadsverkiezingen op 3 maart heeft deze krant speciaal voor Zeeland een kieswijzer ont worpen: Eerste Hulp' Bij Stem men. Aan de hand van kwesties die in hun eigen gemeente spelen, kunnen kiesgerechtigden kijken welke partij volgende maand hun stem verdient. Per gemeente krij gen kiezers tien stellingen voorge legd over actuele politieke zaken. De vragen zijn samengesteld door de regioverslaggevers van de PZC. De antwoorden komen van de lijst trekkers van de partijen die aan de verkiezingen deelnemen. Er zijn in Zeeland 93 lijsttrekkers benaderd. Ze hebben allemaal meegedaan. Behalve de antwoor- Politicoloog Marcel Boogers den op lokale stellingen vindt de kiezer op Eerste Hulp Bij Stem men ook meer informatie over hen. Aan de hand van tien per soonlijke vragen vertellen de lijst trekkers iets over zichzelf en laten ze weten waar ze zich in hun ge meente voor schamen of waar ze juist trots op zijn. De regionale kieswijzer is ontwik keld door studenten ICT Media Design van Fontys Hogescholen in Eindhoven. Provider Claranet zorgt voor de technische onder steuning. Behalve de PZC bieden ook de andere kranten van uitgeve rij Wegener een regionale stemwij zer aan. Naast de stemwijzer biedt de PZC nog een aparte website vol actuele informatie over de gemeenteraads verkiezingen in elke Zeeuwse ge meente. De site en de lokale pagi na's daarvan zijn bereikbaar via www.pzc.nl maar ook door direct naar www.gemeenteraadsverkie- zingenzeeland.nl te gaan. door Natasja Weber Een stemwijzer is een leuk aardigheidje dat de tongen losmaakt. Maar meer moet je er niet van verwachten. En ook niet van willen verwachten." Dat zegt hoofddocent en politicoloog dr. Marcel Boogers van de Universi teit van Tilburg. Boogers ziet stem wijzers als een instrument om mensen bewuster te laten kiezen. „Het gaat er helemaal niet om of een stemwijzer betrouwbaar is of niet. Het doel van een stemwijzer is dat het mensen aanzet om zelf over hun keuze na te denken. Een stemwijzer heet niet voor niets een stemwijzer." Volgens Boogers zoeken mensen via stemwijzers vooral bevestiging voor hun eigen keuze. „En wanneer er vervolgens een andere partij uitrolt, zet dat weer aan tot extra nadenken." Voor kiesgerechtigden die twijfe len tussen meerdere partijen kan de uitkomst van de stemwijzer van doorslaggevende betekenis zijn. Maar het aantal mensen dat zich blind door de stemwijzer laat leiden is zeer gering, stelt de Til- burgse politicoloog. „Uit onder zoek blijkt dat 3 a 4 procent volle dig afgaat op de uitslag van een stemwijzer." Boogers benadrukt bovendien dat stemwijzers en kieskompassen niet alle zaken die kiezers belang rijk vinden ondervangen. „Men sen hechten er bijvoorbeeld veel waarde aan dat politici betrouw baar zijn. Verder vinden veel kie zers het van belang dat de partij op wie ze gaan stemmen ook daad werkelijk in het college komt." Brieven (max. 150 woorden) richten aan: Lezersredacteur PZC Postbus 91 4330 AB Middelburg 0118-434005 lezersredacteur@pzc.nl Rapport Davids Geen mea culpa van de betrokke nen, wel halsstarrigheid. Fouten worden bedekt, niet met de man tel der liefde, maar met een camou- flagenet, waardoor we misleid wor den. Waar is de uitleg over de be zoeken van Verhagen, Balkenende en De Hoop Scheffer aan Bush? Wat is daar besproken wat we niet mogen weten? Zijn er toezeggin gen gedaan die politiek incorrect en voorbarig waren? Zo niet, waar om is er geen openheid, zo ja, waarom weet het parlement of de commissie Davids daar niet van? De burger blijft achterdochtig. Wim van Gilst Boogerdlaan 23, Kortgene Tafeltje Dek Je In de krant van 8 februari geeft wethouder Houtekamer van Schouwen-Duiveland erg duidelijk blijk dat hij een volgende periode als wethouder ambieert en daar door is bevangen door de verkie zingskoorts. In zijn boodschap doet hij alsof hij met de vrijwilli gers van Tafeltje Dek Ie overleg heeft gevoerd, en daarom nu durft te zeggen dat de onderhandelingen met de vrijwilligers en Allevo in een vergevorderd stadium zijn. De waarheid is echter dat noch de vrij willigers, noch het bestuur van de stichting Tafeltje Dek le, iets over deze onderhandelingen bekend is. Denkt de wethouder nu werkelijk dat hij bepaalt hoe en wanneer de vrijwilligers van Tafeltje Dek Je overgaan naar Allevo? johan Schiettekatte Ooststraat 20, Nieuwerkerk Ziekenhuis 2 Als oud-medewerker van de kern centrale kwam ik elf jaar geleden, in het ziekenhuis. Getraind in kwa- liteitsborgingsystemen was ik stom verbaasd. Wasbakken en afvoerput- jes zaten verstopt, reparatieproce dures ontbraken. Boven de hangen- Met circa honderddertig deelnemende gemeen ten is Eerste Hulp Bij Stemmen van de re gionale kranten van Wegener de grootste stemwijzer. Maar de be denker van het fenomeen stemwij zer is het Instituut voor Publiek en Politiek. Dat presenteerde al in 1989 een eerste versie, die toen nog met pen en papier werkte. Via een punten systeem kon de kiezer uitrekenen welke partij het dichtst bij hem stond. Bij'de Tweede Kamerverkiezingen van 1998 werd de internetstemwij- zer populair. De presentatie was dat jaar hilarisch, met Haagse poli tici die via de Stemwijzer van het IPP uitkwamen bij een concurre rende partij. In 2006 werd de Stemwijzer liefst ceptabel was. Inmiddels zijn er verschillende aanbieders van stemwijzers. Naast het IPP heeft Kieskompas van de Vrije Universiteit in opdracht van een aantal gemeentes een stemwij zer geproduceerd. Eerste Hulp Bij Stemmen onder scheidt zich van de andere stem- 4,7 miljoen keer bezocht. ]an en al leman wilde weten wat hij in theo rie zou moeten stemmen, om ver volgens net zo lang te proberen tot er een advies uitkwam dat wél ac- Eerste Hulp Bij Stemmen laat als enige lijsttrekkers zelf aan het woord. Presenteert voorjaar 2010 Lange Vorststraatl8 Goes www.moniekmode.nl Armani Collezioni Airfield Annette Gortz Hotel Particulier Isabel de pedro Marina Rinaldi Rene Lezard Repeat Tullo Tricot Chic VALETINO

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 24