Houtkachel voor duurzame rozen met microkredieten zeeland j 21 PZC Thoolse ijsdub komt bij toeval achter leeftijd RATATOUILLE alternatieven om behoorlijk inkomen te verwerven vanaf nü verkrijgbaar 'Aanbesteding spoortunnel Kapelle in juni' donderdag 11 februari 2010 Rianne en Jos Otte in de kas van hun rozenkwekerij, die verwarmd wordt door een milieuvriendelijke houtkachel. foto Willem Mieras door Ellen Jobse kapelle - Voor rozentelers Jos en Rianne Otte uit Kapelle was de ho ge gasprijs de belangrijkste reden om een alternatief te zoeken voor hun gasketel. Een houtkachel bleek voor hun bedrijf de beste op tie en sinds november 2008 ver warmt deze milieuvriendelijke ka chel de rozenkas. Het biomassaverbrandingsproject van Rozenkwekerij Otte is genomi neerd voor de Passie Op het Platte land-prijs (POP-prijs). De prijs wordt dit jaar voor het eerst uitge reikt aan projecten die zijn uitge voerd vanuit het Plattelandsont wikkelingsprogramma Nederland 2007-2013, waarbij verschillende or ganisaties betrokken zijn. Het mi nisterie van Landbouw, Natuur en Voedselkwaliteit, de twaalf provin cies en de Europese Unie subsidië ren dit programma. De aanschaf van de houtkachel was een forse investering voor het bedrijf, maar volgens los Otte le vert het zeker wat op. „Over een jaar of vijf hopen we de kosten er uit te hebben. Dan gaan we pas echt op energiekosten besparen." Naast goedkoper is de houtketel ook nog eens milieuvriendelijker. De CO2 die vrijkomt tijdens de verbranding, wordt namelijk op nieuw door planten en jonge bo men opgenomen en levert dus geen bijdrage aan het broeikas effect. Het hout dat in de kachel gaat, is voornamelijk afkomstig van Zeeuwse bedrijven. Zo leveren on der meer het Waterschap en aan nemers versnipperde houtpallets, snoeihout en houtzaagsel. „Ik zie het als een sport om alles uit de re gio te halen", vertelt Otte. „Dat is beter voor de regionale economie én voor het milieu. Vrachtwagens hoeven bijvoorbeeld geen grote af standen te rijden om het hout el ders in het land te brengen." Uit de elf genomineerde projecten kiest de jury een aantal winnaars. Zij krijgen 2000 euro en een pla quette uit handen van minister Verburg van Landbouw. Ook wordt de POP-publieksprijs ter waarde van 1000 euro uitgereikt. Op de website passieophetplatte- land.nl zijn filmpjes van alle pro jecten te bekijken, en kunnen mensen stemmen op hun favoriet. Of de rozenkwekerij een kansheb ber is, durft Otte niet te zeggen. „Ik vind het al heel leuk dat we ge nomineerd zijn." om haar studie en levensonder houd te betalen, onder meer bij Grand Café Bolsjoi en bij de na tuurvoedingswinkel Bio Drome in Goes. Inmiddels heeft ze genoeg gespaard om het tot haar terug keer in mei te kunnen uitzingen. Nouriya kan bijna niet wachten om op het vliegtuig te stappen. „Op 15 februari vlieg ik eerst naar Londen en van daaruit naar Delhi. Dan volgt er een treinreis van 21 uur naar het reservaat en dan be gint het eigenlijk pas. Ik zie er echt naar uit. Aan de ene kant ga ik iets zinnigs doen met de mensen die er wonen en aan de andere kant ben je ook bezig voor een pracht beest als de Indiase tijger. Haar er varingen met kleine ondernemers, microkredieten'en marktonder zoek zullen dienen als afstudeer scriptie, maar eerder kan iedereen meegenieten. Nouriya blogt tijdens haar avontuur mee op - het PZC-blog De Zeeuwse Wereldburgers. www.pzc.nl/microkrediet B door Rob Paardekam tholen - De Thoolse ijsdub is bij toeval achter zijn leeftijd geko men. Een inwoonster van het stad je - mevrouw Bout - dacht door al le ijspret van de laatste maanden opeens aan een boekje dat ze nog had liggen. Daarin staat een schat aan informatie die bij niemand meer bekend was. Het gaat om het reglement van de ijsvereniging, dat is opgemaakt bij de oprichting in 1929. „Op zich is het jammer dat we daar nu pas achter komen, want nu hebben we het tachtigjarig bestaan ge mist", grapt Andy van de Velde van de stichting STAD, waar de ijsclub sinds acht jaar onder valt. „Maar los daarvan is het natuurlijk prachtig dat zo'n boekje na tiental len jaren nog opduikt." In het reglement staat onder meer dat mensen in 1929 donateur kon den worden voor vijf gulden. Het lidmaatschap kostte een gulden en een dagkaart 25 cent. Kinderen tot zestien jaar konden gratis op het ijs. De stichting STAD heeft het boekje overgedragen aan het ge meente-archief „Daar is het op zijn plaats", stelt Van de Velde. „We kunnen het wel zelf bewaren, maar je weet hoe dat gaat. Voor je het weet, is het weer kwijt" kapelle - De aanleg van een voet gangers- en fietstunnel onder het spoor, die nieuwbouwwijk Zuid hoek moet verbinden met het cen trum van Kapelle, wordt in juni aanbesteed. Dat is een halfjaar la ter dan de bedoeling was. Dat antwoordde wethouder Jon Herselman deze week tijdens de raadsvergadering op vragen van de Christenunie. De vertraging is het gevolg van het feit dat het bestem mingsplan Kapelle-Biezelinge later is vastgesteld, namelijk pas deze week in plaats van in september. Het heeft volgens Herselman geen gevolgen voor de kosten van de aanleg. Begin 2011 moet met de aanleg worden begonnen, daarvoor zal het treinverkeer twee keer een weekeinde gestremd zijn; in april en in juli, exacte'data zijn nog niet bekend. Het spoortunneltje is in de zomer van 2012 gereed. om haar avontuur in India te bekostigen. foto Willem Mieras

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 23