Goedkope pil niet voorbij douane Allerlaagste prijsgarantie stipreizen.nl economie 113 Binnenvaart betreurt besluit NMa ARME LANDEN Industrie gelast inbeslagname Nederland importeert steeds meer rozen Lufthansa: 'Schiphol trekt KLM voor' Rondreis Klassiek Turkije <s> Winst Nuon keldert met de helft donderdag 11 februari 2010 AALSMEER - Een medewerker van de bloemenveiling in Aalsmeer verwerkt rode rozen die bestemd zijn voor de verkoop voor Valentijnsdag, komende zondag. Voor de bloemensector is die dag sinds 2000 de belangrijkste dag. Sinds 2001 voert Nederland meer rozen in dan dat het uitvoert. In de periode 2000-2008 steeg de rozenim- port met 60 procent, van 2,3 miljard tot 3,7 miljard. De export van rozen nam in deze periode met slechts 6 procent toe. De export bedroeg in 2000 2,3 miljard. Acht jaar later waren dat er 2,5 miljard. De meeste ro zen komen uit Kenia. Dat heeft het Centraal Bureau voor de Statistiek gisteren bekendgemaakt. foto Koen van Weel/ANP DEN HAAG - De farmaceutische in dustrie dwingt de douane nog steeds om goedkope geneesmidde len in beslag te nemen die be stemd zijn voor arme landen. Het gaat om medicijnen die via Neder land worden doorgevoerd van het ene naar het andere ontwikkelings land. Dat staat in een vrijgegeven rap port van de Algemene Rekenka mer. Hierdoor komen de genees middelen niet of met veel vertra ging aan op de plek van bestem ming. In maart deed de farmaceu tische industrie de belofte om de ze medicijnen voortaan zonder oponthoud te laten passeren via de Rotterdamse haven of Schip hol. Maar volgens het ministerie van Financiën is van dat goede voornemen nog niets te merken, staat in het rapport. 'Het is voorals nog de vraag of deze intentiever klaring een reële wijziging zal bete kenen in de mate en de manier waarop de industrie haar rechten beschermt', aldus de Rekenkamer. De branchevereniging Nefarma is verbaasd over de kritiek. Het mi nisterie van Financiën heeft bij hen vorig jaar geen onterechte in beslagnames gemeld, aldus een woordvoerder van Nefarma. AMSTERDAM - De winst van ener giebedrijf Nuon is vorig jaar ruim schoots gehalveerd ten opzichte van 2008. De daling is vooral veroorzaakt door lagere rentebaten en lagere handelsresultaten. Nuon, sinds een jaar voor bijna de AMSTERDAM - Lufthansa is boos op Schiphol. Volgens de Duitse lucht vaartmaatschappij, na KLM en partners de grootste gebruiker van de luchthaven, trekt Schiphol de KLM voortdurend voor en wor den andere gebruikers genegeerd. „Schiphol doet er alles aan om het de KLM naar de zin te maken, ten koste van andere maatschappijen", zegt Patrick Artiel van Lufthansa/Swiss Nederland. Lufthansa wil al jaren een eigen in- checkruimte op Schiphol hebben. „Wij willen een eigen gebied met incheckbalies voor alle maatschap pijen in onze Star Alliance, met on ze logo's en ons personeel." De KLM en haar partners hebben als enige op Schiphol wel zo'n eigen incheckgebied, in vertrekhal twee. „Wij vragen Schiphol hetzelfde, maar dan kleiner." De Starmaat schappijen voeren wekelijks 784 vluchten uit vanaf Schiphol. Nu zijn Lufthansa, Swiss en Star-partners als United, Continen tal, SAS of Air Canada over alle vertrekhallen verspreid. „Dat is onduidelijk voor onze reizi gers en een duidelijk voordeel voor de KLM en partners." Het gaat om medicijnen waarop geen patent geldt voor derdewe reldlanden, waardoor ze goedkoop gemaakt kunnen worden. Maar omdat in Nederland het patent wel geldt, kunnen de farmaceu tische bedrijven via de rechter be slag laten leggen op zendingen die aankomen in de haven van Rotter dam of op Schiphol. De zaak kwam aan het rollen toen de Nederlandse douane in 2008 meedeed aan een Europese contro leactie op namaakmedicijnen. Daarbij werden op Schiphol zeven tien doorvoerzendingen van goed kope medicijnen onderschept, op verzoek van de farmaceutische in dustrie. In december van dat jaar werd in de haven van Rotterdam een la ding medicijnen tegen hoge bloed druk onderschept, die onderweg was van India naar Brazilië. Een Nederlands bedrijf had aangifte ge daan van octrooischending. Brazi lië was woest omdat het ging om medicijnen die niet waren be stemd voor de Nederlandse markt. Ontwikkelingsorganisaties als Ox- fam Novib en het Aidsfonds-wil len dat het kabinet een einde maakt aan deze praktijken, die ten koste gaan van betaalbare medicij nen voor arme landen. helft in handen van het Zweedse Vattenfall, behaalde een netto winst van 200 miljoen euro. In 2008 was die nog 492 miljoen. De omzet steeg naar 5,1 miljard van 4,7 miljard euro in 2008 dank zij een stijging van de gemiddelde tarieven voor gas en elektriciteit. ROTTERDAM - Het Crisisberaad Bin nenvaart is diep teleurgesteld over de beslissing van de Nederlandse Mededingingsautoriteit (NMa) om binnenvaartschippers niet toe te staan afspraken te maken over het uit de vaart nemen van capaciteit. „Dit is onverteerbaar", zei Wim van Sluis gisteren, die leiding geeft aan het crisisberaad van schippers. Van Sluis: „Men past de regels toe in een grote economische crisis en je moet je afvragen of dat wel de juiste beslissing is." Staatssecretaris Tineke Huizinga (Verkeer) is ook teleurgesteld en spreekt van een forse tegenslag. Nederland wil nu met het bedrijfsleven en de EU-lid- staten passende crisismaatregelen onderzoeken. Door de crisis hebben schippers fors minder lading te vervoeren. Daarom bedacht het Crisisberaad in oktober vorig jaar een regeling waarbij binnenvaartschippers af spraken met elkaar zouden maken over het uit de vaart nemen van ca paciteit. Daardoor worden sche pen beter benut, aldus het beraad. „We hebben laten onderzoeken welk effect de oplegregeling zou hebben in de binnenvaart en aan getoond dat de prijzen niet hoe ven te stijgen", zegt Van Sluis. De NMa was niet overtuigd. „Wat hier gebeurt, is dat een sector waar in het slecht gaat, wil bepalen dat iedereen die met deze sector te ma ken heeft, en uiteindelijk alle Ne derlanders, moet meebetalen aan het oplossen van de problemen. Zo werkt dat niet", aldus de NMa. complete 12-daagse rondreis Vertrek apr. t/m okt. Inclusief: vliegreis Amsterdam-Istanbul v.v, taxen en brandstoftoeslag, rondreis per bus langs o.a. Istanbul, Troje, Pergamon, Efeze, Pamukkale, Konya, Cappadocië en Ankara, overnachtingen in toeristenklasse hotels, Ned.spr reisteiding en dagelijks ontbijt en diner. -voorwaarden allerlaagste prijsgarantie zie www.stiprei2en.nl. Prijzen p.p. 0 b.v. 2 pers. per kamer excl. Calamiteltenfonds/re: boek online of bel 020 - 66 22 222 eringskosten. Drukfouten en prijswijzigingen voorbehouden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 13