io dierenmishandeling op gehaktballen De inspectiedienst van de Dierenbescherming onderzoekt jaarlijks duizenden meldingen van dierenleed. Het zijn drukke tijden voor inspecteur Erik Goemans. „Het lijkt of mensen steeds gekker worden." donderdag 11 februari 2010 door Arjen de Boer Rustig aan, blijf bij de feiten en houdt het luch tig'. Die mantra zoemt door het hoofd van Erik Goemans (30), districtsinspecteur van de Landelijke Inspectiedienst Dierenbescherming (LID). „Ik con stateer bij deze hond een diepe snee, heeft hier een dierenarts naar gekeken?", vraagt Erik wij zend op de kortharige herders hond achter een hek. Op zijn kop glinstert een vochtige, open wond. De gewonde herder in de gemeen te Westerhoven is de vierde mel ding die Goemans, één van de veertien LID-districtsinspecteurs, deze vrijdag afhandelt. De eige naar, een forse kerel met kort ge schoren haar, ontwijkt de vraag. Hij loopt rood aan, tot in zijn nek. Nog één verkeerd woord van het ongewenste bezoek, want dat is de inspecteur overduidelijk, en hij lijkt te gaan knappen. „Geef me het adres van de mel der", sommeert de man. Dat hij de herder medische zorg ont houdt, slaat volgens hem nergens op. „Ik run hier een goede opvang. Deze wond is van een vechtpartij een paar dagen geleden. Niets aan de hand." Goemans heeft het druk met de meldingen. In zijn grijze stationwa gen rijdt hij door het zuiden van Noord-Brabant. In Eindhoven: een anatolische herdershond die onbeschut op een achterplaatsje zou creperen van de kou. Neer kant en Lierop: mogelijk verwaar loosde Shetland pony's. De LID heeft vorig jaar bijna drie keer zoveel verwaarloosde en mishandelde honden weggehaald bij hun eigenaren als een jaar eer der. In 2009 nam de LID 402 honden mee, in 2008 waren dat er 135. De stijging werd vooral veroor zaakt door enkele zaken waarbij nalatige, malafide hondenhande laars in Noord-Brabant en 'Er is geen excuus om een dier zorg te onthouden' Noord-Limburg waren betrokken, aldus de LID. Zo namen inspec teurs in november samen met de politie in de gemeente Horst aan de Maas 47 slecht verzorgde hon den mee. In september werden 154 honden, waaronder 78 pups, meegenomen bij een handelaar in het Brabantse>Oisterwijk. Jn Wier den werden 27 verwaarloosde hon den weggehaald bij een broodfok ker. Vorig jaar steeg het aantal meldin gen van dierenleed (zie kader). Soms bleken het meldingen van overbezorgde burgers en werden geen wetten overtreden. Maar het omgekeerde gebeurde ook. „Af en toe lijkt het of mensen steeds gek ker worden", zegt Erik. Al sturend schudt hij de anekdotes moeite loos uit zijn mouw. De twee in de steek gelaten hangbuikzwijntjes die vel over been waren. De zeven jarige Jack Russel terriër die stoned werd gemaakt door zijn drugsverslaafde baas. De twee zwaarlijvige labradors, die leefden op een dieet van eierkoeken en ge haktballen, hun ruggen zo breed als bijzettafeltjes. In zijn geheugen gegrift staat het Belgische trekpaard waarvan de ribben en heupbotten door de huid staken. „Dat paard was zó ma ger. Ik kon makkelijk mijn hand onder de ruggengraat steken", ver telt Goemans. „Zoiets moet ik 's avonds aan de eettafel wel van me afpraten." In de gemeente Valkenswaard kijkt een Amerikaanse Staffordshi re terriër beteuterd door de tralies van zijn hok. De eigenaar is niet thuis. Volgens de melding jankt de hond veel en heeft hij geen nacht verblijf dat hem beschermt tegen de kou, wat wel verplicht is. „Hier zal misschien overlast voor de buurt spelen", constateert de in specteur. „De huisvesting is in or de en de hond zelf ziet er niet slecht uit. Al is hij wel wat angstig als je hem benadert." Mogelijk mis handeling? Dat is.giswerk, stelt Goemans. „Om dat te bewijzen heb je minimaal twee getuigen no dig om een welles-nietes te voorko men. Of je moet iemand op heter daad betrappen." Als de LID ernstig leed vaststelt, kunnen dieren sinds juli 2008 be stuursrechtelijk worden meegeno men. Dat gebeurt in overleg met de Dienst Regelingen van het mi nisterie van Landbouw, nadat een dierenarts heeft vastgesteld dat de dieren lijden. Dit gaat sneller dan de strafrechtelijke route. Bij be stuursdwang moet de eigenaar naast een eventuele boete ook alle kosten betalen voor de tussentijd se opvang betalen en dat kan in de papieren lopen. „Tot tienduizenden euro's voor broodfokkers bij wie we meer dan honderd honden meenemen." Maar dit is officieel geen strafmaat regel, benadrukt hij. „Al zal de per soon in kwestie het wel zo erva ren, het zijn kosten die de eigenaar normaal ook zou moeten maken voor medische zorg voor zijn die ren, een correcte huisvesting en verzorging." Ook de eigenaar van de gewonde herder is nog niet van Goemans af „Hij krijgt een aange tekende waarschuwing. Voor vrij dag moet een dierenarts naar de wond hebben gekeken", zegt Goe mans. Zo niet, dan kan de LID na overleg met de Dienst Regelingen van het ministerie van Landbouw de hond meenemen voor verzor ging. „Het is een grote wond, die geïnfecteerd kan raken. Er is geen excuus om een dier zorg te ont houden." Leven Een Amerikaanse Staffordshire terriër kijkt beteuterd door de tralies van zijn hok. Volgens meldingen jankt de hond veel. Bij controle blijkt de eigenaar van de hond niet thuis te zijn en er wordt een brief achtergelaten met het verzoek contact op te nemen met de Dierenbescherming. foto's Stephanie Versteeg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 10