buitenland 19 kou op het offensief bestaan arme Duitse kinderen' Timosjenko accepteert zege Janoekovitsj niet betalen voor medicijnen' 'Ziekenhuizen laten Haïtianen Moeders wil is wet voor Tsjetsjeens leider Italiaanse regering groeit tot 65 leden Weer sneeuwstorm op weg naar Washington 'Regering Kroatië bevorderde corruptie' Fout piloot oorzaak crash bij Libanon Honderden strijders Fare uitgeschakeld woensdag 10 februari 2010 GROZNY ROME De Tsjetsjeense leider Ramzan Ka- dirov (33) heeft aanklachten tegen een aantal Russische mensenrech tenactivisten ingetrokken op aan dringen van zijn moeder Aimani. Ruziën met ouderen druist vol gens haar in tegen de Tsjetsjeense tradities. Kadirov had onder meer een smaadzaak lopen tegen Oleg Orlov, die hem beschuldigd had van moord. De Italiaanse regering groeit door: volgens een decreet dat de senaat gisteren aannam, mag het aantal ministers, onderministers en staats secretarissen stijgen tot 65. Italië kent zeer omvangrijke regeringen omdat veel mensen een baantje moeten krijgen in de coalitierege ringen van soms vijf of meer par tijen, die weer onderverdeeld zijn in tal van stromingen. WASHINGTON ZAGREB trokken en rijen tenten geplaatst en het geheel wordt bewaakt door mortieren en kanonnen. De basis is vernoemd naar een veldslag in de Eerste Wereldoorlog waar mariniers de bijnaam devil dogs (duivelshonden) verwierven in hun strijd tegen Duitse troepen. Verschillende eenheden dringen al op naar de stad, waar zich naar schatting zo'n zeshonderd opstan delingen ophouden. Marjah is de grootste stad in het zuiden van Afghanistan die onder controle staat van de Taliban. Het is een logistiek centrum voor de drugshandel. De bevelhebbers van de Navo denken dat hier de op standelingen een gevoelige slag kan worden toegebracht. Het offensief wordt waarschijnlijk het grootste in de negen jaar die de oorlog in Afghanistan al duutt. Naast Amerikanen en Afghanen doen, al dan niet in flankerende operaties, ook Britten, Canadezen, Fransen en Esten mee. Geniesolda ten hebben geoefend hoe ze grote bruggen kunnen aanleggen over de kanalen rond Marjah. Bommen- ruimers verfijnen hun tactieken om de vele bermbommen, die als los grit verspreid liggen, te detecte ren. Zo open als ze zijn over hun plan nen om Marjah in te nemen, zo zwijgzaam zijn de Navo-bevelheb- bers over het moment dat de aan val moet beginnen. De mariniers staan intussen in de startblokken, wachtend in de kou. Marjah vormt waarschijnlijk een van de grootste en gevaarlijkste mijnenvelden die de Navo-troe- pen ooit zijn tegengekomen. Van de honderden Taliban-strijders in de stad wordt beweerd dat ze zul len vechten tot de dood. Het wachten breekt de mariniers echter niet op, zegt hospik Daniel Perez. „Het is net als bij de Olym pische Spelen. Je traint en traint en traint. En dan is er uiteindelijk het moment van de waarheid." De Verenigde Naties hebben ge dreigd de levering van gratis medi cijnen aan Haïtiaanse ziekenhui zen te stoppen, omdat sommige ziekenhuizen hun patiënten voor de medicijnen laten betalen. Na de catastrofale aardbeving van 12 ja nuari besloten de Haïtiaanse autori teiten alle medische zorg gratis te maken. Inmiddels is voor miljoe nen dollars aan medicamenten in gevlogen. De VN zeggen nu over informatie te beschikken dat een tiental zie kenhuizen in alle delen van het land hun patiënten hebben laten betalen voor medicijnen. Haïti be schikt momenteel over ongeveer negentig ziekenhuizen, waaronder veldhospitalen die na de beving zijn opgericht. Een man die maandag werd gered uit een ingestort pand in Port- au-Prince heeft daar mogelijk vast gezeten sinds de zware aardbeving van 12 januari. Dat meldde de nieuwszender CNN op gezag van doktoren. De 28-jarige man kampte met extreme uitdrogingsverschijn selen. BEIROET Een fout van de piloot is de oor zaak van de crash vah een toestel van Ethiopian Airlines bij Libanon vorige maand, waardoor alle negen tig inzittenden om het leven kwa men. Dat heeft een bron dichtbij het onderzoek gisteren bekendge maakt. Het gaat om de eerste con clusie na onderzoek naar de vlucht- gegevens die in de zwarte dozen van het toestel zijn opgeslagen. van de Taliban in de Afghaanse provincie Helmand. foto David Guttenfelder/AP Een tweede grote sneeuwstorm in minder dan een week is onderweg naar Washington. Deze sneeuw storm kan naar verwachting tot vanavond zorgen voor vijftig centi meter nieuwe sneeuw in Washing ton. In dit gebied ligt al ruim een meter sneeuw. Tienduizenden huis: houdens en bedrijven zaten door de sneeuwstorm van afgelopen weekend nog zonder stroom. PORT-AU-PRINCE Ivo Sanader, die van 2003 tot 2009 premier van Kroatië was, heeft in die tijd aan het hoofd van corrupte netwerken gestaan. De regeringslei der heeft op tal van terreinen cor ruptie geïntroduceerd en bevor derd. Dat zei president Stjepan Me- sic van Kroatië gisteren. Volgens het staatshoofd was er onder Sana der sprake van een 'parallelle com mandostructuur'. Helmand over te nemen BOGOTA Het Colombiaanse leger heeft in de afgelopen twee maanden zeker driehonderd strijders van de Fare uitgeschakeld. In die periode heeft het zeker vijftig operaties tegen de guerrillabeweging uitgevoerd, waaronder meer dan vijftig bom bardementen. Dat heeft de Colom biaanse radiozender Caracol giste ren gemeld op gezag van regerings functionarissen. Door de uitspraak zal de komende tijd opnieuw een armoededebat ge voerd worden in Duitsland, met als centrale vraag wat dan precies een 'menswaardig bestaansmini mum' is. De rechters in Karlsruhe laten zich daar niet over uit. Maar politieke partijen hebben daar zeer uitgesproken ideeën over en zullen de strijd graag aangaan. Hartz-IV bestaat sinds 2005 en is bedoeld voor arbeidsgeschikte werklozen en hun kinderen en voor mensen die met hun werk te weinig verdienen om van rond te komen. De regering bouwde prikkels in om mensen te stimuleren een re guliere baan te zoeken. Bijna ze ven miljoen mensen maken ge bruik van de regeling, onder hen bijna 2 miljoen kinderen. De bijstand voor volwassenen be draagt 359 euro in de maand. Kin deren tot 6 jaar ontvangen 215 eu ro, die van 6 tot 14 jaar, 251. En kin deren ouder dan 14 jaar krijgen 287 euro. Gaan de uitkeringen omhoog, dan kost dat de staat mogelijk miljar den euro's extra in economisch toch al zware tijden. Wat is dan precies een 'menswaardig bestaansminimum'? Het verschil tussen lonen en uitke ringen wordt dan wel kleiner, waarschuwde het Institut fur Weltwirtschaft in Kiel, een van de meest vooraanstaande economi sche instituten in Duitsland. Werk lozen zouden daardoor ontmoe digd worden een baan te zoeken. Of sociale minima er dankzij de uitspraak van het Hof uiteindelijk financieel op vooruit zullen gaan, moet nog blijken. Het kan zijn dat kinderen er straks wel iets bij krij gen, maar ouders juist moeten inle veren. Hartz-I'V-ontvangers kun nen namelijk ook altijd nog terug vallen op allerlei lokale voorzienin gen en regelingen, zoals gaarkeu kens en speciale kortingen voor het openbaar vervoer. KIEV - De Oekraïense premier Julia Timosjenko weigert de overwin ning van Viktor Janoekovitsj in de presidentsverkiezingen van zon dag te accepteren. Zij is van plan de uitslag juridisch aan te vechten. Timosjenko zei op een bijeen komst van haar partij dat zij de le gitimiteit van de verkiezingsuitslag 'nimmer zal erkennen', meldden de krant Oekraïnskaja Pravda en het persbureau Itar-Tass. Ze zei dat ze haar advocaten op dracht heeft gegeven officieel be zwaar te maken tegen de uitslag en dat ze een derde ronde wil af dwingen. „We zullen alleen onze nederlaag erkennen na een beslissing van de rechter", aldus Andriy Sjkil, een prominent lid van partij van Ti mosjenko. „We zullen in beroep gaan tegen zowel de voorbereiding als de uitvoering van de verkiezin gen." Timosjenko had voor de ver kiezingen al te kennen gegeven dat ze een eventuele overwinning van Janoekovitsj juridisch zou aanvech ten. Ook dreigde ze met nieuwe massabetogingen. Niet iedereen bij de oppositie is het daarmee eens. Sommigen me nen dat Timosjenko haar neder laag moet accepteren en zich moet schikken in haar nieuwe rol als op positielid.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 9