81 buitenland Wachtend in de Taliban doelwit Navo SNOWWORLD 'Geen menswaardig Srebrenica-veroordeimg is een test voor Servië Stad met t®# CareeriD ii. AFGHANISTAN Grootste actie in negen jaar om bolwerk van Taliban in Excuses voor biddende buschauffeur GRATIS NAAR MET CAREERID www.winmetcareerid.nl woensdag 10 februari 2010 Marinieis maken slaapplaatsen in het veld rond de stad Marjah, een bolwerk door onze correspondent Joost van Edmond belgrado - Geschiedschrijving staat deze maand op de agenda in de Servische hoofdstad Belgrado. In de achterkamers van het parle ment wordt volop overlegd welke naamkaartjes er aan de oorlogen tussen I99t-t995 moeten worden gehangen. De aanleiding is een re geringsvoorstel om de massa moord op ruim 8000 moslims in Srebrenica in 1995 te veroordelen. President Boris Tadic van Servië manoeuvreert voorzichtig. Hij zegt dat een meerderheid van de bevolking weinig voelt voor een dergelijke veroordeling. Maar, stelt hij, politici hebben de taak om daar overheen te stappen. Het is 'in ons nationaal belang' om het leed van anderen te erkennen. Om twijfelaars over de streep te trekken, stelt de president naast een Srebrenica-veroordeling een tweede motie voor, die ook oor logsmisdaden tegen Serviërs ver oordeelt. Want tegenstanders van de motie wijzen vooral op wat er niet in de verklaring staat: het leed dat anderen, buiten Srebrenica, is aangedaan in de Balkan-oorlogen. Savo Strbac slaat een dik leren boek open. Het is een lijst van tweeduizend namen, mensen die werden vermoord toen het Kroati sche leger in 1995 Kroatische Ser viërs uit de Krajina-regio verjaag de. Strbac en zijn organisatie Veri tas vragen al vijftien jaar om erken ning van wat hen is aangedaan. Tegelijkertijd staat Servië onder grote druk van de Europese Unie om zich uit te spreken over Srebre nica. Het Europees Parlement ver oordeelde vorig jaar de massa moord en vroeg uitdrukkelijk de landen van voormalig Joegoslavië om die motie over te nemen. Daar staat geen sanctie op, maar een weigering doet de Servische toenadering tot de EU geen goed. „Dit is voor ons een lakmoesproef om te zien hoeveel vooruitgang Servië heeft geboekt", zegt de Slo veense Europarlementariër lelko Kacin. Als 'rapporteur' voor het Europees Parlement over Servië heeft hij een machtige stem in de gesprekken met Brussel. Die buitenlandse druk op het Ser vische parlement om een Srebreni- ca-motie aan te nemen, is voor Str bac het bewijs van een dubbele standaard in Europa. „De dag dat de Serviërs verdreven werden, is in Kroatië een nationale feestdag. Desondanks is het land lid van de Navo en staat het op de drempel van de EU. Hoe ga ik mijn men sen dan uitleggen dat wij de slacht offers van Srebrenica genoegdoe ning moeten geven?", vraagt Str bac. „Ik leef mee met de slachtof fers. Maar als wij om erkenning vragen voor het leed dat ons is aan gedaan, stuiten we op stilte." Honderden Talibanstrijders ver zameld in stad Marjah in zui den van Afghanistan. Navo voorbereid op opvang van grote stroom vluchtelin gen. Taliban zouden burgers verhin deren te vluchten. KABUL - De Navo heeft de Tali- ban-strijders in Afghanistan giste ren opgeroepen de wapens neer te leggen en burgers gewaarschuwd 'zich schuil te houden', nu Ameri kaanse en Afghaanse troepen zich voorbereiden op een groot offen sief in de provincie Helmand, in het zuiden van het land. De burgerchef van de Navo, Mark Sedwill, zei dat de autoriteiten voorbereid zijn op een grote toe stroom van vluchtelingen uit Mar jah, de grootste stad in Helmand waar nu nog de Taliban de dienst uit maken. Inmiddels zouden zeker 164 gezin nen het gebied hebben verlaten. Een Afghaans gezin bestaat gemid deld uit zes mensen. In het gebied wonen rond de tachtigduizend mensen. Volgens getuigen weer houden de Taliban mensen ervan te vluchten. Mensen die gister ochtend met wat bezittingen de stad wilden verlaten, kregen van de opstandelingen te horen dat ze beter naar huis konden terugkeren omdat op en langs de uitgaande wegen mijnen waren neergelegd. Intussen hebben in het noorden van Afghanistan lawines in een bergpas aan mogelijk zeventig mensen het leven gekost. Zo'n 430 mensen zijn gewond geraakt en per helikopter naar ziekenhuizen afgevoerd. Reddingswerkers heb ben tot dusverre 24 lichamen ge borgen. Ruim veertig mensen lig gen nog bedolven onder de sneeuw. Er is geen hoop meer dat zij de ramp hebben overleefd. londen - TfL, het openbaarver voerbedrijf van Londen, heeft gis teren in een verklaring excuses aangeboden voor een van zijn bus chauffeurs, die tijdens een rit plot seling stopte om te bidden. Zonder enige verklaring aan het adres van de passagiers zette de chauffeur van bus 24 zijn voertuig vorige week aan de kant van de weg, haalde een gebedsmatje te voorschijn, trok zijn schoenen uit, richtte zijn blik richting Mekka en begon in het Arabisch te zingen, al dus berichten in Britse media. Het vervoersbedrijf zal zijn chauf feurs eraan herinneren dat werkne mers die willen bidden, dat tijdens hun pauze moeten doen. Honderden militairen zijn samengetrokken voor de strijd rond de stad Marjah. In de woestijn wachten ze op het moment dat de aan val wordt ingezet. door Alfred de Montesquiou Neem een woestijn met oranjegeel stof die zo plat is dat het lijkt of je op Mars bent, denk er een bitterkoude wind bij die een door onze correspondent Oene van der Wal BERLIJN - Kinderen van sociale mi nima ontvangen volgens het Fede rale Constitutionele Hof in Karls ruhe te weinig geld. Het hoogste rechtscollege in Duitsland verwees de regeling voor de sociale bij stand gisteren naar de prullenbak. De uitkering voldoet volgens het Hof niet aan de grondwettelijke voorwaarden voor een 'menswaar dig bestaansminimum'. De rechtszaak was aangespannen door drie Duitse gezinnen die vin den dat de bijstandsuitkering te laag is voor hun kinderen. Omdat die groeien, hebben ze bijvoor beeld regelmatig nieuwe schoenen grote tent als een veertje optilt en voeg vervolgens honderden Ameri kaanse mariniers toe, evenals enke le pelotons Afghaanse militairen, wat narcotica-agenten, nog een paar huurlingen, tientallen pant servoertuigen en een geïmprovi seerde landingsplek voor helikop ters en je hebt de Buitenpost Bel- leau Wood, een mariniersbasis op zo'n tien kilometer afstand van de door de Taliban beheerste stad Marjah. Het is de bedoeling dat de troepen deze stad de komende da gen innemen. Het kostte een kleine week om de basis op te bouwen. Met bulldo zers zijn hoge aarden wallen opge- nodig. Een volwassene krijgt omge rekend tien euro in de maand voor schoeisel, kinderen zeven. De klagende partijen menen dat kin deren evenveel geld nodig hebben als volwassenen. Het Hof in Karlsruhe geeft de ge zinnen gelijk. De rechters vinden dat de regering een 'doorzichtigere en realistischere' berekening moet maken van de uitkering, die in de volksmond bekend staat als 'Hartz-IV'. Critici roepen al veel langer dat de bijstandsuitkering mensen 'in ar moede' houdt en daarom omhoog moet. Het Grondwettelijk Hof heeft de regering tot het eind van dit jaar gegeven om met een nieu we regeling te komen. Maak je (dmrt carrièreprofiel aan en itvang gratis een 2e kaartje voor SnowWorld www.careerid ni

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 8