afgaat' binnenland 15 een waardig einde 'Het begint een rare wereld te worden' Man uit Ossendrecnt opgepakt in verband met verkrachting scholiere 'Hij was bij de politie bekend vanwege zijn psychisch verwarde toestand' 'Ik wilde net instappen toen er een man luidruchtig uitstapte: I am a muslim, I have a bomb' Slimme babypop vervangt lammetjes Camiel Eurlings: Op de bodyscan zie je niks Wilbert Paulissen, korpschef Bomalarm in trein van Roosendaal naar Den Bosch woensdag 10 februari 2010 William Romme, student door Robèrt van Lith Zoals zo vaak wil William Romme om 07.44 uur op perron 4a van het Centraal Station in Den Bosch de trein pakken naar Nijmegen. De 22-jarige student uit Hees- wijk-Dinther volgt daar een hbo-opleiding. Maar dit keer loopt het even wat anders. „Ik wilde net instappen toen er een man luid ruchtig uitstapte. 'I am a muslim', riep hij. En: 'I have a bomb'." Even is er paniek. „De man ging 'Hij zat met z'n handen op z'n koptelefoontje, luisterde naar keiharde muziek' opeens bidden, deed heel vreemd. Volgens mij werd hij opgevangen door de spoorwegpolitie." De paniek is maar van korte duur, want Romme stapt alsnog in de trein. „Ik twijfelde even, maar dacht dat het allemaal wel mee zou vallen. Maar na een paar minu ten kregen we van NS-mensen het verzoek de trein te verlaten." Romme staat inmiddels te rillen van de kou. Hij is een van de hon derden mensen die zich hebben verzameld op het Stationsplein, na dat het station werd ontruimd. Tussen de menigte staat ook Syl via Kortleven uit Etten-Leur. Zij maakte de dreigementen in de trein van dichtbij mee. „De man maakte een verwarde indruk. Hij vroeg om een sigaret, maar kreeg die niet. We dachten dat hij geeste lijk niet in orde was. Even later kwam hij terug, boos. 'Jullie ne men mij niet serieus, lachen om mij. Wacht maar tot de bom af gaat. Herinneren jullie je 11 sep tember nog?'." De Ettense zag 'sommige dames huilen'. „Toen de man onze coupé verliet, belde een van hen haar man, die bij de poli tie werkt." Ook werd er druk ge-sms't De trein was bijna bij sta tion Den Bosch, waar de man door de politie werd opgepakt. Ria Maes uit Breda was met colle ga's op weg naar Den Bosch. „Na station Tilburg kwam hij naast ons zitten", zegt Maes. „Hij zat met z'n handen op z'n koptelefoontje, luis terde naar keiharde muziek. We vonden dat hij vreemd deed, maar hoorden later pas van de bommel ding." Izz Ad-Din zat ook in de trein. „De verwarde man zat bij mij. Ik vond dat hij vreemd deed, maar ik nam hem niet serieus als terro rist." Ad-Din werd ooit zelf ver dacht van terrorisme. „Ik was op excursie in Den Haag, zat te bid den en werd aangehouden. Kenne lijk omdat ze mijn laptop en opna merecorder verdacht vonden. Het begint een rare wereld te worden." Verwarde man stapt in intercity 7.08 uur A Trein stopt Etten-Leur Breda Nadat de verwarde man is uitgestapt bidt hij op het perron Passagiers richting Nijmegen stappen in Man wordt opgevangen door serviceteam NS Serviceteam NS draagt man over aan politie Passagiers moeten trein verlaten Ontruimen station Den Bosch NIJMEGEN - Het Universitair Me disch Centrum St Radboud (UMC) in Nijmegen heeft geen pasgeboren lammetjes meer nodig om artsen en verpleegkundigen te kunnen laten trainen met een spe ciale behandeling voor pasgebore nen. Het ziekenhuis heeft in eigen beheer een geavanceerde babypop ontwikkeld, die alle levensechte si tuaties simuleert waarvoor eerst de lammetjes nodig waren. Het UMC claimt wereldwijd unieke software te hebben geschreven voor de babypop. Pasgeboren kinderen kunnen zeer ernstige ademhalingsmoeilijkhe den hebben. Dat gebeurt onder an dere als er ontlasting in het vrucht water zat, bij een gat in het mid denrif of bij een aangeboren afwij king. Bij dergelijke kinderen wordt de functie van hart en longen tijde lijk overgenomen door een machi ne. Om dat te oefenen, werden in het UMC lammetjes gebruikt, om dat hun gewicht en bloedcirculatie het meest die van een baby bena dert. Met de nieuwe babypop zijn de lammetjes niet meer nodig. DEN HAAG - „Kan ik het duidelijker zeggen? Ie ziet niks! Je ziet wat je moet zien, maar niet meer dan dat." Minister Camiel Eurlings van Verkeer wist de Tweede Kamer gis teren gerust te stellen over de pri- vacy-aspecten van de bodyscan ners die op Schiphol moeten ko men. Tot zijn groot verdriet, overigens. „Het is toch ziek, ziek in hoofdlet ters, dat je om een paar doodzieke geesten zo bezig moet zijn", ver zuchtte hij. Er is nog steeds geen Europees standpunt over de scan ners, maar Eurlings hoopt over- minderd dat het een 'overal in Eu ropa te hanteren instrument wordt'. Zekerheid over het effect kon hij niet geven. „Laten we ho pen van wel", zei hij op de vraag of de Nigeriaan voor zijn vlucht naar Detroit er op Schiphol uit zou zijn gepikt door een bodyscan ner. „Maar als we het er hiermee niet uithalen, waarmee dan wel?" hulpverlener de juiste procedure heeft gevolgd. Bij euthanasie wordt ook tevoren en achteraf ge toetst of de regels goed zijn toege past. Het recht op een waardige dood zou volgens de initiatiefgroep moe ten gaan gelden voor mensen van af zeventig jaar. Veel tegenstanders van het voor stel vrezen misbruik van de voor gestelde wet, zodat ouderen, bij voorbeeld door druk vanuit hun omgeving, tegen hun zin besluiten een eind aan hun leven te maken. Volgens Sutorius is er geen reden om van misbruik uit te gaan. „Bij de totstandkoming van de eutha nasiewet werd ook steeds gezegd dat er misbruik van zou worden gemaakt. Dat is nooit gebeurd." Ouderen die een eind aan hun le ven willen maken, kunnen nu bij bijvoorbeeld de Vereniging voor een Vrijwillig Levenseinde (NWE) onder voorwaarden tips krijgen over hoe ze dat moeten doen. Volgens Sutorius moeten ze dan bepaalde medicijnen verzame len, bijvoorbeeld via landen waar die medicijnen vrij te verkrijgen zijn, of via internet. „Maar dan weet je nooit of die me dicijnen echt zijn. De poging tot zelfdoding kan dus mislukken." Ouderen kunnen de medicijnen ook via jokken bij een arts probe ren los te krijgen. „Maar dan wor den ze gedwongen tot list en be drog." door Hessel de Ree OSSENDRECHT - Met de aanhou ding gisterochtend van een 23-jari- ge man uit Ossendrecht denkt de politie de verkrachting van een 13-jarig meisje uit Huijbergen te hebben opgelost. In de woning van de verdachte heeft de politie sporen aangetroffen die 'hem in verband brengen met de zaak'. De politie geeft geen bijzonderhe den over de gevonden bewijzen. Zij lijkt ervan uit te gaan dat de man de scholiere in zijn eigen wo ning heeft verkracht. Mogelijk zijn daar (DNA-)sporen van het slacht offer gevonden en komen haar be schrijvingen van de plaats delict goed overeen met het huis. De recherche had de verdachte eni ge tijd geleden al in beeld gekre gen op basis van verklaringen van het slachtoffer zelf „Stapje voor stapje kom je dan verder in het on derzoek", schetst politiewoordvoer der André van den Hul. De recherche heeft volgens hem dankbaar gebruikgemaakt van de tachtig tips na recente uitzendin gen van Bureau Brabant en Opspo ring Verzocht over de zaak. Van den Hul: „Die tips waren niet doorslaggevend, maar ondersteun den en bevestigden onze vermoe dens wel." De politie wil in belang van het onderzoek (nog) niet zeg gen of zij gisteren ook een witte personenwagen bij de verdachte in beslag heeft genomen. Het slacht offer werd op 16 december op de Moerkantsebaan van haar fiets ge trokken en ontvoerd door een blanke man. De dader stopte haar in de koffer bak van zijn witte personenwagen en plakte onderweg haar ogen af Het meisje werd daarna een ruim te binnengebracht waar de man haar verkrachtte. De ontvoerder stopte de scholiere terug in de kofferbak en liet haar later vrij bij de waterzuivering in Bath. s»iïl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 5